MENU

Książki: Biochemia, biofizyka, genetyka

Słowo genetyka oznacza ze starogreckiego „pochodzenie”. Jak już sama nazwa wskazuje, to nauka poświęcona dziedziczności organizmów oraz ich zmienności. Wszystkie te procesy rozpatrywane są w kontekście informacji zawartych w genach. Geny to odcinki kwasu nukleinowego lub odcinki DNA ulegające ekspresji w syntezie RNA i białek. Istnieją różne koncepcje dotyczące samych genów, dwie główne głoszą, że istnieje gen molekularny lub ewolucyjny. 
Współczesna genetyka czerpie głównie z podwalin położonych przez Grzegorza Mendla w 1866 roku. Ten niemiecko-czeski zakonnik opisał podstawowe prawa dziedziczenia cech, które, rozwijane potem przez następców, ukształtowały nowoczesne myślenie o genetyce. 
Więcej informacji o tej fascynującej dziedzinie dostarczy z pewnością książka „Krótkie wykłady. Genetyka”. Publikacja Wydawnictwa Naukowego PWN to podręcznik przeznaczony dla studentów kierunków medycznych i pracowników ochrony zdrowia. Świetnie przygotuje do egzaminów i zaliczeń, ponieważ omówione zostały w niej szczegółowo między innymi genetyka molekularna, organizacja genomu, technologia DNA czy metabolizm azotu. Forma mini-wykładów sprzyja dozowaniu partii materiału i systematycznej nauce. Poza tym autor koncentruje się na podstawowych terminach i najważniejszych informacjach, co czyni książkę znakomitym kompendium, odpowiednim do powtórek i przydatnym przy selekcji wiedzy. Ilustracje oraz dokładne wyjaśnienia nie pozostawiają czytelników i czytelniczek z jakimikolwiek wątpliwościami. 
Ciekawą propozycją dla amatorów i fascynatów zagadnień biologicznych i medycznych będzie książka „50 idei, które powinieneś znać. Genetyka”. Publikacja Wydawnictwa Naukowego PWN ma formę 50 esejów, każdy poświęcony został innej kwestii związanej z genetyką. Dzięki interesującemu układowi książki oraz jej przystępnemu językowi „50 idei…” stanowi idealną publikację popularnonaukową. Autor opisuje teorie Darwina, informacje genetyczne, specyfikę chromosomu i evo-devo w zrozumiały sposób. Pokazuje, w jaki sposób genetyka ma wpływ na życie każdego i w jakich sferach życia informacje o genomie mogą być przydatne. 
Polecamy zapoznać się z całą ofertą książek o genetyce w księgarni internetowej PWN.

Kategoria Biochemia księgarni internetowej PWN zawiera książki dotyczące chemii w organizmach żywych. Biochemia to taka dziedzina nauk przyrodniczych, która zajmuje się przemianami, stężeniem, funkcjami, a przede wszystkim biosyntezą substancji chemicznych w różnych organizmach. W tym celu biochemicy analizują związki chemiczne, takie jak polisacharydy, biopolimery oraz kwasy nukleinowe. W sferze zainteresowania biochemików pozostają również węglowodany, aminokwasy, lipidy, hormony.

Biochemia pozostaje bardzo ważną dziedziną w odniesieniu do rozwoju medycyny. Zajmuje się bowiem również badaniami DNA czy wpływem substancji na nie. Dzięki wiedzy o hormonach można je regulować za pomocą specjalnie dobranych preparatów. Znajomość biochemii dotyczy zatem w szczególności przyszłych i obecnych lekarzy, pielęgniarek, naukowców i wszystkich pracowników sektora ochrony zdrowia.

W Polsce dziedziną biochemii najprężniej zajmuje się Polskie Towarzystwo Biochemiczne. Celem stowarzyszenia jest rozpowszechnianie wiedzy biochemicznej i wiedzy o biochemii, popularyzowanie zagadnień z nią związanych, popieranie rozwoju tej dziedziny nauk i ułatwianie pracy zrzeszonym badaczom.

Aby dowiedzieć się więcej warto sięgnąć po publikacje. Ciekawą propozycją może być książka „Krótkie wykłady – Biochemia” Wydawnictwa Naukowego PWN. Ten podręcznik przygotowano w formie zbioru krótkich wykładów, idealnych dla początkujących studentów czy maturzystów. Dzięki podsumowaniom każdego z tematów łatwo będzie można utrwalić wiedzę i sprawdzić, ile się zapamiętało. Przejrzysty układ, ciekawe podejście do biochemicznych zagadnień i aktualne informacje wyróżniają książkę spośród innych propozycji.

Od niej można zacząć przygodę ze zgłębianiem dziedziny biochemii, ale w kolekcji księgarni internetowej PWN znajdą Państwo mnóstwo innych pozycji do wyboru. Każdy zainteresowany może zatem dopasować treści dla siebie. Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą.

Znaleziono: 499
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20

Genomy

Książka (miękka)
134,25 zł
179,00 zł

Epigenetyka

Książka (miękka)
66,75 zł
89,00 zł

Podstawy biochemii

Książka (miękka)
66,75 zł
89,00 zł

Geny

Książka (miękka)
32,58 zł
49,90 zł
Znaleziono: 499
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20