Ochrona środowiska dla inżynierów
To unikatowe kompendium wiedzy z zakresu TECHNOLOGII INŻYNIERSKIEJ OCHRONY ŚRODOWISKA, napisane przez grono wybitnych polskich naukowców zajmujących się różnymi aspektami tego zagadnienia.
W publikacji tej dokonano połączenia:
-
ZAGADNIEŃ PRAWNYCH, w tym: oceny oddziaływania na środowisko, zarządzania środowiskowego; jak i:
-
ZAGADNIEŃ TECHNICZNYCH: gospodarki odpadami, ochrony powietrza atmosferycznego, uzdatniania wody, oczyszczania ścieków, ochrony powierzchni ziemi, jak i jej rekultywacji i remediacji, ochrony przed hałasem, jak i ochrony przed korozją.
Książka powinna się stać podstawowym opracowaniem w Polsce dotyczącym ochrony środowiska, od której specjaliści związani z tą problematyką będą rozpoczynać swoje dociekania i studia. Po ten podręcznik sięgną zapewne studenci uczelni wyższych, zarówno uniwersyteckich, jak i technicznych, w których programach nauczania omawiane są zagadnienia związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska.
Publikacja ujmuje całościowo problematykę INŻYNIERSKIEJ OCHRONY ŚRODOWISKA, w tym m.in.:
- technologii ochrony powietrza atmosferycznego,
- ochrony gleby,
- uzdatniania wód i oczyszczania ścieków,
- ochrony przed hałasem czy korozją, a także:
- prawa ochrony środowiska i zarządzania środowiskowego.
Książka ta, utrzymana w konwencji podręcznika akademickiego, polecana jest studentom kierunków technicznych, uniwersyteckich i rolniczych, związanych z ochroną i inżynierią środowiska, ale także wielu innych kierunków, których program obejmuje przedmioty związane z szeroko pojętą ochroną środowiska.
Stanowi atrakcyjną pozycję wydawniczą również dla szerokiego kręgu potencjalnych Czytelników – inżynierów, administracji publicznej, pracowników zakładów produkcyjnych i zainteresowanych nowoczesnymi technologiami ochrony środowiska.
Patroni medialni:

Choć możemy już mówić o półwieczu nowoczesnej inżynierii środowiska, to polskie piśmiennictwo dotyczące szerokiego spektrum problemów, wpisujących się w ten obszar, jest dość ubogie i bardzo rozdrobnione. Pozycji zbliżonych do ujęcia całościowego jest niezmiernie mało i tę lukę wypełnia recenzowana książka. Jest ona zbiorem monografii naukowych o podstawowych procesach i ich fenomenologii, zawartych w poszczególnych rozdziałach, ale przede wszystkim dobrym wyborem treści niezbędnych w dydaktyce praktyki inżynierskiej. Recenzowana pozycja jest wartościowym, tak naukowo, jak technicznie, nowoczesnym kompendium wiedzy o procesach i operacjach jednostkowych, służących ochronie komponentów środowiska naturalnego oraz przywracaniu równowagi ekosystemom antropogenicznie zaburzonym.
prof. zw. dr hab. inż. Tomasz Winnicki,
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu, dr h.c. Politechniki Częstochowskiej, Profesor Honorowy Politechniki Lubelskiej
Publikacja przedstawia w sposób przystępny i całościowy mnogość zagadnień z zakresu zarówno ochrony jak i inżynierii środowiska, stanowiąc cenne kompendium wiedzy dla studentów, praktyków ale i dla naukowców, niekoniecznie specjalistów z tej dziedziny. Dzięki całościowemu ujęciu autorzy przeprowadzają czytelnika przez technologie poświęcone ochronie poszczególnych komponentów środowiska (powietrze, ziemia, woda), uwzględniając problematykę hałasu, ścieków, odpadów i korozji; a następnie przybliżają trudne często dla inżynierów zagadnienia związane z prawem, ocenami oddziaływania oraz metodami zarządzania środowiskowego. Takie podejście „zazębiających się trybów w maszynie” powoduje, ze czytelnik może wielokrotnie wracać do tej książki w zależności od własnych potrzeb. Znajdujące się w książce liczne schematy, tabele, wykresy, równania są dodatkowym atutem.Publikacja może być podstawowym podręcznikiem dla studentów kierunków ochrona środowiska, inżynieria środowiska, ale także dla innych kierunków gdzie pojawia się przedmiot ochrona środowiska.
prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak,
Politechnika Częstochowska, Wydział Infrastruktury i Środowiska
Mocnymi stronami podręcznika jest przejrzysty podział na rozdziały traktujące o poszczególnych kompetencjach środowiska, a ponadto porusza tematykę ochrony przed hałasem oraz rzadko poruszaną tematykę ochrony przed korozją. Szybko można odnaleźć potrzebne w danej chwili informacje. Książkę wzbogacają rozdziały poruszające problematykę prawną, ocen oddziaływania na środowisko oraz metod zarządzania środowiskowego. Materiał ilustracyjny wykorzystany w publikacji jest czytelny i umożliwia czytelnikowi lepsze poznanie procesów opisanych w tekście. Publikacja przygotowana przez zespół wysokiej klasy specjalistów, w sposób szczegółowy, ale jednocześnie zrozumiały opisuje całą problematykę środowiskową, co stanowi iż publikacja może stanowić główne źródło wiedzy inżynierskiej nie tylko dla studentów, ale także praktyków.
dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk,
Uniwersytet Opolski, Katedra Ochrony Powierzchni Ziemi
Ochrona srodowiska - 13-16.pdf(pdf)
71 KB
Ochrona srodowiska - 341-345.pdf(pdf)
131 KB
Ochrona srodowiska - 87-90.pdf(pdf)
131 KB
Przeczytaj fragment
Ochrona srodowiska - 13-16.pdf(pdf)
71 KB
Ochrona srodowiska - 341-345.pdf(pdf)
131 KB
Ochrona srodowiska - 87-90.pdf(pdf)
131 KB
Zobacz więcej
Zobacz mniej