MENU

Poetyki protestu. Tom I

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Warszawa, 2021

  • Seria / cykl: Parabaza

  • Redakcja naukowa: Anna Piniewska, Danuta Ulicka, Karolina Kulpa, Monika Kopcik, Piotr Sidorowicz

  • Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

  • Formaty:
    mobi
    PDF
    ePub
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Cena katalogowa: 31,00 zł
Najniższa cena z 30 dni: 25,48 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

26,66
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Poetyki protestu. Tom I

"Poetyki protestu" powstały w wyniku dyskusji podczas konferencji organizowanej przez Koło Naukowe Teorii Literatury i Zakład Poetyki, Teorii Literatury i Metodologii Badań Literackich. Obrady odbyły się w formule zdalnej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego między 6 a 14 marca 2021 roku. Tematem prezentowanych w zbiorze tekstów jest problematyka protestu, buntu i sprzeciwu analizowana za pomocą nowoczesnych koncepcji humanistycznych zaczerpniętych między innymi z "disability studies", socjologii literatury czy studiów nad tańcem.

Wyznaczając miejsce Poetyk protestu wśród dokonań rodzimej nauki, wskazałabym na dwa przede wszystkim powinowactwa, pozwalające określić rangę tego opracowania na tle dotychczasowej tradycji polskiej humanistyki. Po pierwsze więc temperatura i poczucie wagi prowadzonych dyskusji, współistniejących na równych prawach z tekstami „gotowych” wypowiedzi, przywołuje na myśl stanowiącą niegdyś fenomen – intelektualny i wydawniczy – gdańską serię Transgresje, redagowaną przez Marię Janion […]. Po drugie […] inicjatorzy konferencji sięgają do najlepszych wzorców i tradycji polskiego literaturoznawstwa teoretycznego, chcąc zapewnić mu ciągłość i nadać nową, „pokoleniową” jakość. Mowa tu, rzecz jasna, o trudnej do przecenienia dla rozwoju dyscypliny działalności przedwojennych kół naukowych, jak również zainicjowanej przez Kazimierza Budzyka tradycji konferencji teoretycznoliterackich, które […] zapoczątkowały serię "Z Dziejów Form Artystycznych w Literaturze Polskiej". Chęć kontynuacji dorobku tak wybitnych poprzedników w postaci serii Parabaza, którą otwiera omawiany tom, każe z nadzieją i optymizmem powitać inicjatywę młodych warszawskich polonistów.
(Z recenzji prof. Marii Tarnogórskiej)

"Poetyki protestu" wejdą na stałe do kanonu prac z tego zakresu tematycznego, jestem pewien, że ta książka będzie czytana i wielokrotnie cytowana. Niniejsza publikacja poświęcona poetyce protestu sama jest protestem i to protestem młodych ludzi, którzy wchodzą dopiero w świat nauki, ale jest to prawdziwe wejście smoka, które nie tylko jest świadectwem intelektualnej sprawności młodego pokolenia, lecz także sprawia, że chce się wierzyć w dobro, które w ostatecznym rachunku wymaże czernie wszelkich autorytaryzmów. (Z recenzji prof. Adama Dziadka)

*********

The Poetics of Protest

"The Poetics of Protest" is the result of the discussion held during the conference organized by the Scientific Circle of Theory of Literature and the Department of Poetics, Literary Theory and Methodology of Literary Research. The session was conducted online at the Faculty of Polish Studies of Warsaw University between 6th and 14th March 2021. The texts presented in the book are concerned with the issue of protest, revolt and opposition, which is analysed using modern humanistic concepts, drawn from disability studies, sociology of literature or dance studies.

*********

Karolina Kulpa (ORCID 0000–0003–2509–750X) – studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, członkini Koła Naukowego „Parabaza”. W kręgu jej
zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z awangardą literacką i fi lmową, estetyką, teorią literatury oraz literaturą XX wieku.
Adres e-mail: km.kulpa2@student.uw.edu.pl

Prof. zw. dr hab. Danuta Ulicka (ORCID 0000-0001-6638-6661) – kierownik Zakładu Poetyki, Teorii Literatury i Metodologii Badań Literackich w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprzewodnicząca KNoL PAN. Autorka książek: "Ingardenowska filozofia literatury. Konteksty" (1992), "Granice literatury i pogranicza literaturoznawstwa" (1999), "Literaturoznawcze dyskursy możliwe. Studia z dziejów nowoczesnej teorii literatury w Europie Środkowo-Wschodniej" (2007), "Słowa i ludzie" (2014), inicjatorka i redaktorka książek zbiorowych
(m.in. "Strukturalizm w Europie Środkowej i Wschodniej. Wizje i rewizje"; "Wiek teorii. Sto lat nowoczesnego literaturoznawstwa polskiego") i przekładów (m.in. G. Tihanov, "Pan i niewolnik"; M. Robinson, "Losy elity akademickiej"; W. Szkłowski, "Jeszcze nie wszystko skończone…"), tłumaczka rosyjskiej myśli humanistycznej XX wieku (m.in. Bachtina, Proppa, Awierincewa, Freudenberg, Iwanowa, Uspienskiego, Łotmana,
Zubowa, Jakobsona).
Adres e-mail: danuta.ulicka@gmail.com

Kopcik Monika (ORCID 0000-0002-9560-0951) – studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Anna Piniewska (ORCID 0000-0002-8474-8037) – studentka filologii polskiej II stopnia ze specjalizacją nauczycielską na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu
Warszawskiego; członkini Koła Naukowego Krytyki Teatralnej i Filmowej; członkini zarządu Koła Naukowego Teorii Literatury „Parabaza”. Interesuje się poetyką dramatu, współczesnym teatrem oraz reprezentacją osób z niepełnosprawnościami w kulturze.
Adres e-mail: a.piniewska@student.uw.edu.pl


Piotr Sidorowicz (ORCID 0000-0002-7418-9518) – student filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz ekonomicznej analizy prawa w Szkole Głównej
Handlowej w Warszawie. Prezes Koła Naukowego Teorii Literatury „Parabaza” na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół literaturoznawstwa teoretycznego oraz jego uwikłania w kontekst polityczny i społeczny, a także wokół formalnych i nieformalnych instytucji literaturoznawstwa.
Adres e-mail: p.sidorowicz@student.uw.edu.pl

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Piotr Sidorowicz – Okoliczniki 9

Harmonogram konferencji 22

Sylwia Chutnik – Jestem wtedy, kiedy krzyczę. Poetyka radykalnego spaceru 27

Przemysław Pietrzak – Protest i skandal, czyli o tym, co „niedopuszczalne” 43

Gabriela Kozakiewicz – Taniec jako strategia, protest jako choreografia – analiza gruzińskiej „rejwolucji” w perspektywie studiów nad tańcem 67

Dagmara Świerkowska – Strach przed pominięciem. Role buntu w poezji oralnej slamerów 89

Patrycja Wojda – Dokąd prowadzą „ścieżki cyganerii”? O domniemanych i rzeczywistych protestach bohemy artystycznej (na wybranych przykładach z połowy XIX wieku) 111

Magda Nabiałek – Między szopką a cyrkiem. Teatralne strategie protestu w dwudziestoleciu międzywojennym 127

Anna Piniewska – Protest w sejmie a protest w teatrze. "O Rewolucji, której nie było" Teatru 21 147

Monika Dubiel – „Piss On Pity!”. O roli wulgaryzmów w języku ruchu na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami 167

Agnieszka Waligóra – Poetyki (Czarnego) protestu. O utworach Barbary Klickiej i Dominiki Dymińskiej 187

Przemysław Koniuszy – Wyobraźniowe przewroty we współczesnej poezji polskiej. "Apokalipsa psa" Adama Leszkiewicza i "Pieśni" Damiana Kowala jako przejawy metaforycznej kontestacji 205

Marta Bukowiecka – Waszym poetom zebrało się śliny. Poetyka protestu „młodej” i młodszej poezji polskiej 233

Tomasz Wójcik – Nazizm – atrofia pamięci, mowa pamięci (Jarosław Iwaszkiewicz, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz) 275

Mirosława Buchholtz – Opowiadanie protestu, protestowanie. Flannery O’Connor i amerykański ruch na rzecz praw obywatelskich 285

Hanna Gosk – Opór, jaki jest, każdy widzi (albo nie). Kilka uwag o komplikacjach sytuacji oporu w polskich realiach 301

Karolina Kulpa – „Śmiałość wyobraźni nieodzowna socjalistycznemu pisarzowi”. O zaangażowaniu prozą Brunona Jasieńskiego 315

Małgorzata Fabrycy – Georges Perec – strategia cichego oporu 343

Piotr Sidorowicz – Formy protestu „aparatczyka” – przypadek Stefana Żółkiewskiego 361

Danuta Ulicka – Jak robić rzeczy bez słów? 385

Marek Jedliński – Dlaczego ludzie nauki zaprzestali masowych protestów? Kilka uwag na temat idei uniwersytetu i konsumpcji naukowej 405

Inga Iwasiów, Anna Kałuża, Tomasz Majewski, Łukasz Wróbel – Poetyki niezgody w tekście i pozatekście – panel dyskusyjny 425

Biogramy autorów 483

Spis ilustracji 489

Indeks osobowy 490
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(pdf)
Wstęp
Brak informacji
(pdf)
Brak informacji
(pdf)
Autorzy
Brak informacji

Inni Klienci oglądali również

99,90 zł
111,00 zł

Odpowiedzialność prawna za strajk i inne formy pracowniczego protestu

Monografia stanowi pierwszą kompleksową analizę odpowiedzialności prawnej pracownika oraz związku zawodowego za nielegalny strajk i inne formy pracowniczego protestu. Czytelnicy odnajdą w niej m.in. odpowiedzi na pytania:kto, wobec ...
14,36 zł
16,70 zł

Cyprian Norwid a myśl i poetyka Kraju Środka

Krzysztof Andrzej Jeżewski, poeta, tłumacz, eseista i norwidolog działający od roku 1970 w Paryżu, autor szeregu przekładów dzieł Norwida przy współpracy wybitnych poetów francuskich (m.in. Vade-mecum, O Szopenie, Kleopatra i Cezar...
11,69 zł
12,99 zł

Poetyka

Poetyka to utwór Arystotelesa, filozofa, jednego z trzech – obok Sokratesa i Platona – najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji.Dzieło Arystotelesa przedstawia teorię struktury i odbioru dzieła literackiego. J...
10,14 zł
13,00 zł

Poetyka totalna O antropologii literatury Northropa Frye'a

Książka Kamili Żukowskiej Poetyka totalna. O antropologii literatury Northropa Frye’a jest cennym uzupełnieniem prac poświęconych teorii mitokrytycznej wybitnego amerykańskiego badacza mitu. Autorka, opierając się na opus magnum badacza (słynna A...
33,81 zł
48,30 zł

Poetyka migracji

Tom „Poetyka migracji” poświęcony jest zjawisku końca emigracji i skupia się na ostatniej polskiej fali emigranckiej – lat 80. XX wieku. Kolejne rozdziały dokumentują teoretyczne dyskusje nad pojęciami emigracji, postemigracji, migrac...
17,43 zł
24,90 zł

Scholastyczne inspiracje poetyki Macieja Kazimierza Sarbiewskiego

Tematem pracy są scholastyczne inspiracje w poetyce Macieja Kazimierza Sarbiewskiego. Praca składa się ze wstępu, sześciu rozdziałów i zakończenia. Wprowadzenie przedstawia stan badań i układ pracy. Pierwszy rozdział pokazuje sposób użyci...
21,46 zł
24,95 zł

Apokryficzność i ekfrastyczność jako komplementarne poetyki intertekstualne

We wszystkich przywołanych w książce tekstach da się zaobserwował podstawową łączącą je kwestię (można ją dostrzec także w innych utworach mierzących się z kanonem): każdy z nich dotyczy szeroko pojmowanej utraty „niewinnego spojrzenia” na ...
20,25 zł
27,00 zł

Trzy poetyki z czasów Richelieu

Chociaż w Polsce studiuje się dzieła Corneille’a, Moliera i Racine’a, mało znane pozostają czytywane przez tych autorów podręczniki dramatopisarskiego rzemiosła. Funkcję tę pełniły traktaty poetyki pochodzące z czasów panowani...
9,36 zł
12,00 zł

Od polityki do poetyki

Wydanie księgi pamiątkowej, gromadzącej prace ofiarowane wybitnemu humaniście, obliguje do napisania wstępu oficjalnego i uroczystego, skrojonego wedle sprawdzonych i uświęconych tradycją wzorów, zgodnie z którymi powinno się w nim znaleź...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!