Projektowanie konstrukcji stalowych
Projektowanie konstrukcji stalowych to syntetyczne ujęcie obszernych i rozczłonkowanych postanowień norm Eurokod, zwłaszcza Eurokod 3, wraz ze wskazaniem ich praktycznego stosowania podczas wymiarowania i projektowania podstawowych stalowych elementów konstrukcyjnych (pręty ściskane, rozciągane, słupy, belki, węzły) i ustrojów konstrukcyjnych (dźwigary kratownicowe, układy poprzeczne słupowo – ryglowe, ramy).
Opracowanie stanowi rodzaj przewodnika w procesie projektowania podstawowych elementów konstrukcyjnych i bardziej złożonych zespołów nośnych stalowych szkieletów konstrukcyjnych, ułatwiającym projektantom, ale również wykonawcom konstrukcji prawidłową interpretację, aplikację i praktyczne zrozumienie zasad konstrukcyjnych przyjętych w postanowieniach norm Eurokod. Podstawy teoretyczne wyjaśniające zasady projektowania, w tym wymiarowanie i konstruowanie prostych lub bardziej złożonych stalowych elementów i ustrojów konstrukcyjnych, poparto licznymi przykładami obliczeniowymi z szkicami ich rozwiązań konstrukcyjnych.
W części pierwszej Projektowanie konstrukcji stalowych Autor skupił się na dźwigarach kratownicowych, słupach i ramownicach. Część druga – stanowiąca odrębną publikację – to omówienie zasad projektowania belek, płatwi, węzłów i połączeń, ram oraz łożysk.
Książka jest adresowana także do studentów wydziałów budownictwa (lądowego, wodnego, dróg i mostów, kolejowego) i wydziałów pokrewnych (mechanicznych, rolniczych) wyższych uczelni technicznych. Zakres opracowania jest dostosowany bowiem do programu przedmiotów „Konstrukcje metalowe 1 i 2”.
Należy zwrócić uwagę, że Profesor Jan Żmuda, specjalista w dziedzinie konstrukcji stalowych, o dużym dorobku naukowym, ma też wiele osiągnięć na niwie inżynierskiej. Jako autor ponad 250 prac o charakterze wdrożeniowym, projektowym i ekspertyzowym przedstawił w książce wiele zagadnień w ujęciu potrzeb projektowej praktyki inżynierskiej.
prof. dr hab. inż. Antoni Biegus,
Katedra Konstrukcji Metalowych Politechniki Wrocławskiej
Jan Żmuda
Specjalista w dziedzinie stalowych konstrukcji budowlanych. W zakresie pracy naukowej zajmował się teorią prętów, w tym ich statecznością ogólną czyli zwichrzeniem.
W dorobku ma około 80 publikacji w periodykach naukowych i materiałach konferencyjnych krajowych i zagranicznych, w tym 6 opracowań monograficznych. Prowadził wykłady w przeszłości z wytrzymałości materiałów, mechaniki teoretycznej, teorii drgań, a przez ostatnie 40 lat z przedmiotu konstrukcje metalowe.
Dodatkowo był również czynnym etatowym projektantem konstrukcji budowlanych.
Opracował lub współuczestniczył w opracowaniach kilkudziesięciu projektów technicznych różnych budynków i budowli przemysłowych, w tym hal stalowych, składów nadziemnych i podziemnych (tuneli żelbetowych) kamienia, galerii transportowych, stacji przesypów materiałów, baterii silosów stalowych i żelbetowych.
Posiadał uprawnienia do samodzielnych funkcji technicznych w zakresie projektowania, wykonawstwa i nadzorów budowlanych.