Psychologia zdrowia
Nowatorski, osadzony w polskich realiach podręcznik do psychologii zdrowia!
Książka:
przedstawia podstawowe pojęcia i koncepcje dyscypliny oraz jej osiągnięcia badawcze i praktyczne;
prezentuje najważniejsze ujęcia teoretyczne oraz wyniki badań autorów polskich i zagranicznych;
wskazuje na powiązania psychologii zdrowia z innymi dziedzinami psychologii i praktyki terapeutycznej, kładąc nacisk na interdyscyplinarną współpracę;
pomaga kształtować umiejętności interpretowania zjawisk zdrowotnych za pomocą różnych ujęć i podejść oraz krytycznego myślenia o problemach zdrowia i choroby;
prezentuje zagadnienia diagnozy i interwencji na rzecz promocji zdrowia, jego ochrony, zapobiegania zaburzeniom oraz psychologicznej pomocy w toku terapii i organizacji leczenia.
Irena Heszen
Doktor habilitowany; profesor zwyczajny Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, członek Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Autor i redaktor naukowy prac z zakresu psychologii zdrowia, psychologii medycznej oraz psychologicznej teorii stresu.
Prowadziła badania naukowe jako kierownik zespołów badawczych w Akademii Medycznej w Warszawie, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie pracuje od 2003 roku.
Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i międzynarodowych towarzystw naukowych m.in. International Society for Stress and Anxiety Research STAR. Opublikowała ponad 150 prac, w tym ponad 20 książek jako autor lub redaktor. Zainteresowania naukowe autorki obejmują problematykę psychologii stresu i radzenie sobie, a ponadto podstawy psychologii zdrowia, psychologiczne aspekty relacji lekarz–pacjent oraz duchowość z perspektywy psychologicznej. W ostatnich latach prowadzi badania nad korzystnymi stronami stresu oraz źródłami emocji pozytywnych w sytuacji stresowej i ich znaczeniem dla przebiegu radzenia sobie.
Helena Sęk
Prof. dr hab., Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, aktualnie profesor emerytowana. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, honorowym członkiem Komitetu Psychologii PAN i międzynarodowych towarzystw naukowych. Opublikowała ponad 180 prac, w tym książki jako autor lub redaktor. Jest współautorką pierwszego polskiego podręcznika Psychologia kliniczna (1969/1978) pod redakcją A. Lewickiego i autorką oraz redaktorką Społecznej psychologii klinicznej (1991), Wprowadzenia do psychologii klinicznej (2001) i dwutomowej Psychologii klinicznej (2005) oraz podręcznika Psychologia zdrowia (2007). W 2016 roku redagowała wraz z prof. Lidią Cierpiałkowską i przygotowała teksty do nowego zbiorowego wydania Psychologii klinicznej. Badania naukowe łączyła z kształceniem i praktyką kliniczną.
Jej zainteresowania obejmują podstawy psychologii klinicznej i psychologii zdrowia, psychologię zaburzeń psychicznych, psychologię stresu i krytycznych wydarzeń oraz zasobów i problemy wsparcia społecznego. W roku 2013 została nagrodzona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej złotym medalem za długoletnią służbę. W 2019 r. otrzymała medal Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis. Wyróżnienie to przyznawane jest uczonym, mającym szczególne zasługi dla rozwoju Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.