Psychologia kliniczna
Podręcznik akademicki Psychologia kliniczna jest kontynuacją poprzednich opracowań redagowanych przez Andrzeja Lewickiego (1969/1978) oraz Helenę Sęk (1991/2006) – czterokrotnie publikowanych w Wydawnictwie Naukowym PWN. Zawarte w nim teksty zostały przygotowane przez Autorki i Autorów reprezentujących wiodące ośrodki naukowe w Polsce, należących do trzech pokoleń psychologów klinicznych. Dzięki temu sposób rozumienia i wyjaśniania różnych problemów klinicznych uwzględnia zarówno tradycję uprawiania psychologii klinicznej w Polsce, jak i najnowsze wyzwania w dziedzinie teorii, badań i standardów praktycznej działalności psychologa klinicznego. W kolejnych częściach podręcznika Czytelnik znajdzie informacje na temat: · Teoretycznych podstaw psychologii klinicznej · Podstawowych kierunków i podejść w psychologii klinicznej: orientacji psychoanalitycznej, behawioralno-poznawczej, egzystencjalno-humanistycznej i koncepcjach systemowych · Diagnozy psychologicznej – modeli, metod diagnostycznych oraz czynników warunkujących jakość diagnozy · Psychologii zaburzeń psychicznych opisanych w aktualnie obwiązujących systemach klasyfikacyjnych (ICD-10 i DSM-5) · Subdyscyplin psychologii klinicznej (psychologia kliniczna dziecka, neuropsychologia kliniczna, kliniczna psychologia zdrowia, psychologia niepełnosprawności i rehabilitacji, psychogerontologia oraz psychologia sądowa) · Form pomocy psychologicznej w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych (psychoterapia, poradnictwo psychologiczne, promocja zdrowia, prewencja zaburzeń, pomoc psychologiczna w sytuacjach kryzysu i inne) Książka jest nowoczesnym podręcznikiem, opartym na najnowszej wiedzy psychologicznej, w którym w sposób systematyczny i wyczerpujący, ale jednocześnie klarowny, przedstawiono poszczególne zagadnienia z obszaru współczesnej psychologii klinicznej. Z recenzji prof. dr hab. Władysława Łosiaka
- Kategorie:
- Redakcja: Lidia Cierpiałkowska, Helena Sęk
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-01-18816-0
- ISBN druku: 978-83-01-18825-2
- Liczba stron: 600
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Przeczytaj fragment
Lidia Cierpiałkowska
Helena Sęk
Prof. dr hab., Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, aktualnie profesor emerytowana. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, honorowym członkiem Komitetu Psychologii PAN i międzynarodowych towarzystw naukowych. Opublikowała ponad 180 prac, w tym książki jako autor lub redaktor. Jest współautorką pierwszego polskiego podręcznika Psychologia kliniczna (1969/1978) pod redakcją A. Lewickiego i autorką oraz redaktorką Społecznej psychologii klinicznej (1991), Wprowadzenia do psychologii klinicznej (2001) i dwutomowej Psychologii klinicznej (2005) oraz podręcznika Psychologia zdrowia (2007). W 2016 roku redagowała wraz z prof. Lidią Cierpiałkowską i przygotowała teksty do nowego zbiorowego wydania Psychologii klinicznej. Badania naukowe łączyła z kształceniem i praktyką kliniczną.
Jej zainteresowania obejmują podstawy psychologii klinicznej i psychologii zdrowia, psychologię zaburzeń psychicznych, psychologię stresu i krytycznych wydarzeń oraz zasobów i problemy wsparcia społecznego. W roku 2013 została nagrodzona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej złotym medalem za długoletnią służbę. W 2019 r. otrzymała medal Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis. Wyróżnienie to przyznawane jest uczonym, mającym szczególne zasługi dla rozwoju Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Seria Psychologia kliniczna
„Psychologia kliniczna” to cykl znakomitych podręczników przygotowanych przez specjalistów z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Czytelnicy znajdą w nich kompendium wiedzy na temat zdrowia psychicznego i jego zaburzeń u dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Podręczniki odpowiadają programom z podstawowych przedmiotów na studiach psychologicznych (takich jak psychologia kliniczna dorosłych, psychologia kliniczna dzieci i młodzieży, psychologia zdrowia), ich treści zostały oparte na obowiązujących klasyfikacjach zaburzeń. Autorzy podają komplet informacji na temat patomechanizmu, diagnozy, przebiegu i terapii zaburzeń zdrowia psychicznego.