Scripta Classica. Vol. 10
Prezentowana publikacja zawiera jedenaście artykułów poświęconych literaturze oraz kulturze antycznej i jej recepcji, a także językowi greckiemu i łacińskiemu. W artykule otwierającym wolumen dziesiąty Katarzyna Frąckiewicz bada formę δίδου, uznawaną przez współczesnych badaczy za poetycką formę imperatiwu praesentis medii-passivi. Katarzyna Lesiak omawia mało znane zjawisko z zakresu instrumentacji dźwiękowej obecnej w literaturze łacińskiej. Aleksandra Musiał omawia analogie istniejące pomiędzy mezopotamskim eposem o Gilgameszu a poematami homeryckimi. Damian Pierzak interpretuje mit o Apollo i Hiacyncie w kontekście literackich zabytków greckiej kultury, a w szczególności tzw. „drugiej Tetralogii”, jednego ze zbioru trzech tekstów przypisywanych ateńskiemu sofiście i retorowi – Antyfontowi. Jan Kucharski zajmuje się wybranymi motywami narracyjnymi, szczególnie motywem wyzwolenia i ocalenia, kształtującymi fabuły tragedii zemsty u ateńskich tragików. Grzegorz Bartusik w swym artykule, przedstawiając zjawisko heroizacji Marka Atyliusza Regulusa i kreowania go przez rzymskich literatów na bohatera, pokazuje w jaki sposób specyficzna koncepcja historii była antystrofą filozofii. W kolejnym artykule Bogdan Burliga analizując Żywot Marka Antoniusza dochodzi do wniosku, że Plutarch pomimo surowej oceny wad Antoniusza nie potępił całkowicie bohatera swego studium. Artur Malina podkreśla uwydatniony w Ewangelii Marka kontrast pomiędzy władzą instytucjonalną przedstawicieli sanhedrynu a osobistą władzą Jezusa. Monika Czarnuch natomiast w swym artykule prezentuje w jaki sposób Klemens Aleksandryjski, korzystając zarówno z Pisma Świętego, jak i z tekstów klasycznych, uznał walory filozofii klasycznej w drodze prowadzącej do Mądrości. Joanna Aleksandrowicz, chcąc nakreślić miejsce Saturna w hiszpańskiej kulturze i zarazem zadziwiającą uniwersalność Goyowskiego przekazu, odwołuje się do badań nad malarskim pierwowzorem, a także poddaje analizie dwa przykłady filmowych inspiracji słynnym freskiem. Publikacja jest adresowana do filologów klasycznych, literaturoznawców, filozofów, historyków, teologów, mediewistów i religioznawców, a także do wszystkich zainteresowanych antykiem i jego tradycją.
- Kategorie:
- Redakcja: Anna Kucz
- Język wydania: polski,włoski,niemiecki,hiszpański,angielski
- ISSN: 2353-9771
- Liczba stron: 170
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.