Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie T 1 Urok Platona
Praca znakomitego filozofa XX wieku, należy do podstawowego kanonu dzieł współczesnej filozofii, myśli społecznej. Prezentuje w sposób krytyczny wrogów ustroju demokratycznego, od starożytności do czasów współczesnych. Autor analizuje zagadnienia przejścia od "społeczeństwa zamkniętego" (pierwotnego), podległego siłom magicznym, do "społeczeństwa otwartego", w którym dominuje postawa krytyczna.
W tomie 1 zostały poruszone takie zagadnienia jak: mit o pochodzeniu i przeznaczeniu, problemy socjologiczne i polityczne u Platona, problem historycyzmu, teoria form lub idei, zagadnienia sprawiedliwości totalitarnej i przewodzenia, a także problemy estetyzmu, perfekcjonizmu i utopii.
Seria BIBLIOTEKA WSPÓŁCZESNYCH FILOZOFÓW
Powstała w 1986 roku seria prezentuje dzieła, które nie należą jeszcze do klasyki w sensie ścisłym, ale są już dobrze znane na świecie, żywo dyskutowane i mają wpływ na rozwój myśli filozoficznej, a nawet całej humanistyki. Wyróżniają się oryginalnością, propagują nowoczesne sposoby myślenia oraz inicjują kierunki myślowe. Napisane zostały przez autorów, którzy żyją lub zmarli nie wcześniej niż 1 września 1939 roku. Seria charakteryzuje się wysokim poziomem opracowania merytorycznego każdego z tomów, starannością edytorską oraz piękną szatą graficzną.