Statystyka w zarządzaniu
Jeden z najlepszych podręczników do nauczania statystyki na wydziałach zarządzania i ekonomii. Nowe wydanie, podobnie jak poprzednie, zachowuje swój uniwersalny charakter, utrzymując pozycję lidera w międzynarodowych aspektach biznesu.
Ambicją Autorów było stworzenie książki, która nie tylko wyjaśnia myślenie statystyczne i idee wnioskowania statystycznego, ale również osadza statystykę w rzeczywistym świecie – stąd dużo w niej przykładów z takich dziedzin, jak: finanse, zarządzanie, transport, turystyka, księgowość, administracja publiczna, ekonomia, produkcja.
Dodatkowo, w nowym wydaniu zwiększono nacisk na wszechstronne zastosowania statystyki oraz uwzględniono wiele zadań dotyczących rzeczywistych problemów. Ogromną zaletą podręcznika jest połączenie zagadnień teoretycznych i praktycznych ze statystycznym programem komputerowym MINITAB (przy zachowaniu odwołań do Excela).
Gospodarki krajów na całym świecie są coraz bardziej ze sobą powiązane. Wydarzenia społeczno-polityczne w Azji i na Bliskim Wschodzie mają bezpośredni wpływ na notowania na nowojorskiej giełdzie na Wall Street, a zmiany w gospodarce rosyjskiej idące w kierunku kapitalizmu mają bezpośredni wpływ na zmiany gospodarcze w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Przemysł wydawniczy, w którym duże międzynarodowe koncerny nabyły całe przedsiębiorstwa; sektor finansowy, w którym akcje są obecnie notowane bez przerwy na rynkach na całym świecie; a także handel detaliczny, oferujący towary konsumpcyjne produkowane w wielu różnych miejscach na świecie świadczą o wszechobecnej globalizacji gospodarki światowej. Dlatego też zadania i przykłady w nowym wydaniu dotyczą zagadnień międzynarodowych. Dzięki temu w podręczniku odzwierciedlony został kontekst niemal wszystkich zagadnień biznesowych.
Ze wstępu
Amir D. Aczel
Związany
z Centrum Filozofii i Historii Nauki w Boston University oraz University of New
Hampshire, komentator biznesu dla CNN. Jest autorem 14 książek z matematyki, biznesu
i statystyki. Jego najbardziej znana książka Ostatnie Twierdzenie Fermata (Fermat’s
Last Theorem) omawia poszukiwanie dowodu dotychczas niedającego się
udowodnić twierdzenia matematycznego. Ostatnio opublikowana książka Chance jest popularnym opisem teorii
prawdopodobieństwa. Szerokie zainteresowania Aczela, uwidocznione w Statystyce w zarządzaniu,
odzwierciedlają międzynarodowe doświadczenia autora, jego gruntowne wykształcenie
oraz umiejętności praktyczne.
Jayavel Sounderpandian
Zmarł
w trakcie prac nad książką Statystyka w
zarządzaniu. Był profesorem metod ilościowych na University of
Wisconsin-Parkside, gdzie przez 24 lata uczył statystyki w biznesie oraz zarządzania
operacyjnego. Przed przejściem do środowiska akademickiego, Sounderpandian
pracował jako inżynier w przedsiębiorstwie produkującym samoloty w Indiach.
Poza Statystyką w zarządzaniu
Sounderpandian napisał cztery podręczniki, które koncentrują się na
wykorzystaniu arkuszy kalkulacyjnych w statystyce biznesowej, badaniach rynku i
zarządzaniu operacyjnym. Jego zainteresowania naukowe obejmowały analizę ryzyka
i decyzji. Publikował w wiodących czasopismach, takich jak: „Operations
Research”, „Abacus”, „Journal of Risk and Uncertainty”, „International Journal
of Production Economics oraz Interfaces”.
Seria KULTOWE PODRĘCZNIKI
Kultowe podręczniki to seria prezentująca najlepsze i najważniejsze podręczniki z zakresu ekonomii, finansów, zarządzania i marketingu, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem studentów i wykładowców. Autorzy - profesorowie i najlepsi eksperci w swoich dziedzinach - przedstawiają poszczególne zagadnienia zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Liczne przykłady, ćwiczenia i zadania pozwalają czerpać wiedzę w sposób przyjemny i praktyczny. To podstawowa i obowiązkowa literatura oraz ogromna pomoc dydaktyczna dla studentów uczelni ekonomicznych.