Teoria pól kwantowych Tom 2
Druga część doskonałego podręcznika nowoczesnej kwantowej teorii pola (niemal klasycznej już dziedziny fizyki teoretycznej), napisanego przez znakomitego fizyka i dydaktyka, Stevena Weinberga. W ciągu ostatnich kilkunastu lat kwantowa teoria pola ulegała licznym przeobrażeniom, lecz niewątpliwie stała się przy tym teorią efektywną - słuszną dla zjawisk pojawiających się w zakresie energii dostępnych obecnie eksperymentatorom. Metody kwantowej teorii pola są i pozostaną jeszcze przez wiele lat podstawowym narzędziem fizyków zajmujących się nie tylko kwantową teorią pola i fizyką cząstek elementarnych, ale również materią skondensowaną.
W książce omówiono szereg zagadnień z tej dziedziny i ich nowoczesnych zastosowań, w tym także takie, które stanowią podstawy współczesnej teorii cząstek elementarnych i pewnych działów fizyki fazy skondensowanej. Wiele spośród tych problemów po raz pierwszy doczekało się tak dokładnego opisu. Szczególnie ciekawa jest prezentacja efektów łamania symetrii, gdzie autor zaczynając od poziomu niemal popularnonaukowego dochodzi do trudnych problemów wciąż jeszcze stanowiących przedmiot badań naukowych.
Steven Weinberg
Urodzony w 1933 roku; fizyk amerykański.
W latach 1969–1973 profesor Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, w latach 1973–1983 Harvard University tamże, od 1982 roku University of Texas w Austin. Członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie.
Prowadzi prace dotyczące głównie teorii cząstek elementarnych. Za wkład w rozwój teorii oddziaływań między cząstkami elementarnymi, a zwłaszcza za sformułowanie tzw. zunifikowanej teorii oddziaływań słabych i elektromagnetycznych w 1979 roku otrzymał, wraz z Sh.L. Glashowem i A. Salamem, Nagrodę Nobla.
Autor książek popularnonaukowych o powstaniu Wszechświata: Pierwsze trzy minuty (1977, wydanie polskie 1980).