W powojennej Polsce 1945-1948
W powojennej Polsce to opowieść o życiu codziennym w niezwykłym okresie historii naszego kraju, jakim były pierwsze lata po zakończeniu drugiej wojny światowej. Pomimo wielkich zniszczeń, bolesnych zmian ustrojowych, jakie nastąpiły wraz z dostaniem się Polski pod bezpośredni wpływ ZSRR, radość z końca wojny była powszechna. Naród polski, choć stopniowo przegrywał walkę o polityczną niezależność, przejawiał niezwykłą wolę życia, pragnienie normalności, zdumiewającą przedsiębiorczość.
Zanim nastąpiło całkowite zapadnięcie „żelaznej kurtyny”, pełne umocnienie niechcianej przez większość społeczeństwa władzy ludowej, można było obserwować w Warszawie, a także w innych miastach, fenomenalne zjawisko odradzania się życia w ruinach. Rozkwitał handel, rzemiosło, wyrastały jak grzyby po deszczu kawiarnie i jadłodajnie. Do kraju wracali rodacy z różnych zakątków świata, odnajdywały się rodziny. O tych latach opowiada popularny serial Czas honoru. Książka przedstawia znakomity opis życia codziennego, przepleciony fragmentami wspomnień, dzienników, listów i artykułów prasowych z tamtego okresu.
Maja Łozińska
Maja Łozińska, od ponad dwudziestu lat zajmuje się historią życia codziennego i obyczaju w dawnej Polsce, przede wszystkim w XIX wieku i w okresie międzywojennym. Studiuje listy, wspomnienia, pamiętniki, poradniki i archiwa prasowe. W barwny sposób opowiada o między innymi o życiu mieszkańców dawnych polskich dworów. Wraz z mężem, Janem Łozińskim, autorem doboru ilustracji w tej książce, opublikowała między innymi książki: W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne czy Narty-Dancing-Brydż. w Kurortach Drugiej Rzeczypospolitej.
Jan Łoziński
Od lat bada obyczajowość Polaków w minionych wiekach. Ostatnie swoje prace poświęcił (wspólnie z żoną, Mają Łozińską) tematom związanym przede wszystkim z dwudziestoleciem międzywojennym. Opublikował m.in. W przedwojennej Polsce, W kurortach przedwojennej Polski. Teraz postanowił przyjrzeć się dziejom polskiej kuchni i stołu od średniowiecza po wiek XX.