MENU

Zwierciadło

(ePrasa)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: 2022

  • Autor: Opracowanie zbiorowe

  • Wydawca: Zwierciadło

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Produkt niedostępny
Dodaj do schowka

Zwierciadło

Miała 19 lat, kiedy wyjechała do Nowego Jorku. Wtedy wciąż stała przed wyborem, którą ścieżkę zawodową wybrać: taniec czy aktorstwo. Miasto ją pochłonęło, zawsze jednak wracała do Hiszpanii. Nauczyłam się krążyć między tymi dwoma światami. W Stanach zrealizowałam sen o zwyczajnej dziewczynie, która nagle budzi się księżniczką. Tak poczułam się, gdy usłyszałam swoje nazwisko na ceremonii rozdania Oscarów. Ale nigdy nie zamierzałam porzucić Hiszpanii i jej kina” – mówi Penelope Cruz, bohaterka okładki marcowego „Zwierciadła”.

Tak jest do dziś. W Hiszpanii współprodukuje skromny film „En los márgenes” Juana Diega Botto. Ostatnio coraz częściej podkreśla, że mimo miłości do kina najważniejsze jest dla niej życie prywatne.

„Kiedyś potrafiłam obudzić się w środku nocy, aby odpowiedzieć na mejle. W końcu pracuję w wielu strefach czasowych i nie mogę zostawiać wiadomości bez odpowiedzi. Ale zmieniłam się. Dzisiaj nie czuję potrzeby skakania z projektu do projektu. Zawód nie jest dla mnie równie ważny jak życie prywatne. Rodzina jest najistotniejsza. Nie lubię być poza domem, rozdzielać się z bliskimi. Coraz częściej pracujemy z Javierem wspólnie. Możemy wtedy być razem, a jednocześnie to aktorska przygoda. Dzięki temu po tylu wspólnych latach potrafimy w sobie nawzajem dostrzec nowe cechy. Robię też wszystko, aby nie rozstawać się na dłużej z córką i synem. Cztery dni to dla mnie limit.

Lubimy być chwaleni. Potrzebujemy uznania. Oczekujemy, że dostaniemy je od innych. A zapominamy, że przede wszystkim powinniśmy budować poczucie własnej wartości. O tym w naszym Temacie miesiąca.

Nathaniel Branden w książce „6 filarów poczucia własnej wartości” pisze: – To podstawowa ludzka potrzeba. Czyni swoje, czy o tym wiemy, czy nie. Od nas zależy, czy spróbujemy odkryć jej dynamikę, czy pozostaniemy jej nieświadomi, ale to drugie sprawi, że będziemy zagadką dla samego siebie, co pociągnie za sobą negatywne konsekwencje. Wartość wysokiej samooceny nie polega wyłącznie na tym, że pozwala nam czuć się lepiej, ale że pozwala ŻYĆ lepiej”.

A psycholog Ewa Woydyłło uzupełnia: – Poczucie własnej wartości to solidna podstawa do tego, aby podejmować jedne wyzwania, z innych rezygnować, ale zawsze podążać za tym, co mi służy. Czyli oznacza działanie, działanie, i jeszcze raz działanie, w wyniku którego zaczynamy przybliżać się do tego, co dla nas ważne. (…) Z poczuciem wartości jest tak, że siebie przyjmuję, ale z pewnymi zastrzeżeniami, czyli gdy nad sobą popracuję, gdy nauczę się nie kląć, nie odkładać ważnych spraw, gdy zadbam o zdrowie. Pokochaj siebie – to jest taki trochę banał. Jak komuś sprawia przyjemność powtarzanie go, to niech powtarza. Natomiast poczucie wartości jest bardzo poważnym i dojrzałym rodzajem wewnętrznego doświadczenia.

Mój idealizm każe mi wierzyć, że nadal są dobro, mądrość i piękno, że są wśród nas ludzie wiarygodni. Idealizm, paradoksalnie, pomaga mi żyć. Jestem dość naiwnym człowiekiem, ale chyba ta naiwność pozwala mi trwać – mówi aktorka i reżyserka Olga Bołądź.

Nie tylko trwać, ale i działać. – Postanowiłam zrobić film „Alicja i żabka”. To opowieść o 14-letniej dziewczynie, która zachodzi w ciążę. To mój głos w sprawie. Moja cegiełka. Moje działanie. Nie jestem dobrym mówcą, mogę mówić poprzez to, co zrobię na ekranie czy stojąc za kamerą. Poza tym, że gram – co bardzo kocham – chciałabym też wypowiadać się twórcze na ważne tematy, mówić o tym, co istotne dla nas wszystkich, bo czasy, w których żyjemy, tego wymagają. Choć wiem też, że rozmowa dziś nie jest łatwa. Jesteśmy podzieleni na obozy i dialog jest coraz trudniejszy. Ale milczeć nie będę. Nauczona jestem szacunku dla inności, szacunku dla poglądów skrajnie innych niż moje, więc nigdy nie będę gardzić ani deptać. Ale mówić, co czuję – będę głośno.

Niedawno ukazała się ich nowa płyta: Fisz Emade Tworzywo „Ballady i protesty”.

– Nie pamiętam stanu wojennego, Czarnobyl jest wspomnieniem płynu Lugola, po którym wymiotowałem – mówi nam Fisz. – To zamazane obrazki z dzieciństwa. Z pandemią pojawiło się pierwsze w moim pokoleniu poczucie zagrożenia. Dość szybko zostało rozegrane politycznie i mit o łączeniu się w sytuacji zagrożenia runął. Dzisiaj można dostać w gębę za zwrócenie uwagi, żeby ktoś jednak założył maseczkę. Nadekspresyjna pseudoreligijność, patetyczna nowomowa, gmeranie w edukacji przez ludzi o radykalnych poglądach budzą we mnie niepokój, pewnie również dlatego, że sam mam dzieciaki. Płyta więc, mam nadzieję, że nienachalnie, ale wyraźnie, stawia pytanie: co się z nami stało?

Artystka bezkompromisową. Nie waha się podejmować ryzyka, lekceważy trendy głównego nurtu – tak na Berlinale uzasadniano przyznanie Isabelle Huppert nagrody Honorowego Złotego Niedźwiedzia. Nam mówi: – Nie jestem typem miłej dziewczyny z sąsiedztwa i dlatego dostaję trudne role, ale też nie ma wśród nich takiej, której bym się wstydziła. Nie lubię mówić za wiele o moim życiu osobistym. Paradoksalnie jednak na ekranie bywam bardziej prywatna, niż kiedy jestem sama w domu. Chodzi o to, że ja nie odgrywam ról, bo to rodzaj naśladownictwa, ale pokazuję autentyczne emocje bohaterek i w tym momencie bardzo się odsłaniam, choć zarazem nie do końca. Zostawiam widzowi przestrzeń między mną a postacią do wypełnienia.

Jak się buduje związek bez dzieci? – Całkiem normalnie – mówi psychoterapeutka Katarzyna Miller. – Najzwyczajniej w świecie możemy wtedy skupić się na tej jednej osobie. Nie musimy dzielić uwagi między partnera i dzieci. Rano możemy poprzytulać się, zanim wstaniemy, a potem razem zjeść śniadanko. Wieczorem iść do kina albo przy winie pogadać o tym, co się nam wydarzyło tego dnia. Mamy siebie tylko dla siebie. Możemy oddawać się wspólnym pasjom i celom. Spoiwem bezdzietnych par jest właśnie to ich bycie razem, to tylko im dostępne, a więc intymne widzenie i doświadczanie świata, ba!, kształtowanie swojego kawałka podłogi czy ziemi!

Kiedy dziecko jest uzależnione… Trudny temat. Jak uzależnienie rozpoznać? Jak pomóc? I – przede wszystkim – jak do uzależnienia nie dopuścić? – Dać dzieciom miłość, uwagę, czas i troskę, a także dobre wzorce. Budować relacje oparte na zaufaniu, bliskości i szacunku. A jeśli coś przegapili i dziecko wpadło w szpony nałogu, znaleźć tego przyczynę i nie śpieszyć się z medykalizacją problemu. Pamiętajmy, że w problemach dzieci, jak w krzywym zwierciadle odbija się patologia całej naszej cywilizacji. To jednak rodzice mają w sprawach wychowania swoich dzieci najwięcej do zrobieni – mówi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger.

– Chciałyśmy udzielić głosu osobom z doświadczeniem DDA, sprawić, żeby nie czuły się same – mówi Agnieszka Jucewicz, współautorka książki „Dom w butelce”. Wie, jakie to ważne, bo sama pochodzi z alkoholowego domu i przekonała się, jak smakuje związane z tym poczucie odosobnienia.

Poruszająca rozmowa.

Zima to dla wielu z nas czas trudny. Ciemno, jakoś smutno, brak energii. Tymczasem coraz więcej osób znajduje w „zimowaniu” plusy. Dla Katherine May zima to akceptacja smutku. Pozwolenie sobie na odczuwanie go jako potrzeby. Zajęcie się nim, zrozumienie jego przyczyn, ale i uzdrowienie. „Obserwując zimę i naprawdę słuchając jej przekazów, uczymy się, że skutek często nie jest proporcjonalny do przyczyny, że maleńkie błędy mogą prowadzić do olbrzymich katastrof, że życie jest piekielnie niesprawiedliwe, ale toczy się dalej niezależnie od naszej zgody lub niezgody. Uczymy się przyjaźniej patrzeć na cudze kryzysy, bo tak często są omenami naszej przyszłości” – czytamy w „Zimowaniu”.

Zapraszamy do Werony. Tu każdego roku na adres Julii Capuleti przychodzi kilka tysięcy listów.

Wszystkie są o miłości i żaden nie zostaje bez odpowiedzi, choć są zaadresowane do bohaterki dramatu Szekspira. Od wielu lat na każdy z nich odpisują jej sekretarki.

Poza tym:

Kultura: pasjonujące historie poszukiwań dzieł sztuki skradzionych w czasie drugiej wojny światowej.

Moda – inspiracje na nowy sezon.

Morsowanie – dla zdrowia, ale i dla urody.

Kuchnia: jak smakuje Korea?

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.

Felietony
10 Maciej Stuhr Oczyma ojczyma
12 Artur Andrus Szwagier Gierka
14 Katarzyna Miller Kobiecy alfabet
16 Szymon Majewski Psychofilowanie
64 Anna Janko Pisane na lustrze
84 Monika Sobień-GóRska i Jacek Dubois Inni ludzie
200 Tomasz Jastrun Do poduszki
Na okładce
20 Penélope Cruz Serce matki
Temat miesiąca
28 Poczucie własnej wartości Moja tarcza ochronna
Spotkania
36 Olga Bołądź Zastrzyk mocy
42 Fisz Dobre wieści przyjdą
48 Isabelle Huppert Znaczące gesty
54 LP Co się rodzi z ziarnka piasku
58 Katarzyna Surmiak-Domańska Oczyścić pamięć
Życie wewnętrzne
66 Co się dzieje z naszą miłością Bezdzietni czy wolni od dzieci
70 Rodzice na nowe czasy W szponach nałogu
74 Moja historia Odsamotnienie
80 Na kozetce Dlaczego sobie nie radzimy?
Wokół nas
86 Fotoreportaż Ostatni taki Rock
92 Daleko i blisko Werona dla zakochanych
98 Eko? Logiczne!
100 Ekologiczne rozmowy Wegesery od wegesióstr
102 Reportaż Po co nam zima?
108 Dobre miejsce Życie w Domu na Wschodzie
Kultura
115 Dzieje się
118 Rozmowa Kenneth Branagh
122 Filmy
124 Książki
125 Muzyka
126 Sztuka Dzieła odzyskane
130 Nie przegapcie!
Moda
132 Inspiracje Skaliste brzegi Sardynii
138 Zoom Na pierwszy plan
140 Zjawisko Szare eminencje
148 Definicja stylu Carolyn Bessette-Kennedy
150 Aktualności
Uroda
152, 158 Wellness Jak złoto; Próg wrażliwości
162 Nowości
164 Uroda życia Zimowa euforia przyjemności
166 Top 7
168 Pod lupą Stan skóry
Zdrowie
172 Przygody ciała Depresja czasem nosi maskę
178 Na talerzu Hortiterapia – wyhoduj sobie pokarm
Dom
180 Kobieta we wnętrzu Drużyna z Fabrycznej
Kuchnia
186 Przy stole Jak smakuje Korea?
Inne
2 Zamiast wstępu
8 Listy
18 Istota rzeczy
196 Horoskop
198 Krzyżówka

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(pdf)
Brak informacji

Inni Klienci oglądali również

3,80 zł
4,00 zł

Zwierciadło

Na koncie: 69 lat pracy w zawodzie aktorki. Dwa Oscary. 21 innych nagród, m.in. Złoty Glob, Tony, Bafta. Zagrała wielkie szekspirowskie role, o których marzy każda aktorka dramatyczna, dostała pierwszego Oscara w wieku 36 lat (drugiego os...
7,41 zł
7,80 zł

Zwierciadło

Wydawałoby się, że o tej historii powiedziano wszystko. Że postać księżnej Diany – okładkowej bohaterki numeru lutowego – nie kryje już żadnych tajemnic. Jednak ludzie chcą wciąż o niej czytać, serial „The Crown” bije rekordy po...
7,41 zł
7,80 zł

Zwierciadło

„Dostałam od loterii genowej, Wyższego Porządku – tu każdy może wpisać, co chce – zespół cech psychicznych i fizycznych, które sprawiają, że dla mnie szklanka jest zawsze do połowy pełna. Choćby nie wiadomo co się działo...
7,41 zł
7,80 zł

Zwierciadło

Czy piękno ma wiek? Bohaterka naszej marcowej okładki jest żywym dowodem na to, że nie, nie ma. Monica Bellucci w wieku lat 56 jest równie zachwycająca jak 30 lat wcześniej. – Jestem Włoszką – mówi – i jak dla wszystkich...
3,80 zł
4,00 zł

Zwierciadło

Przestańmy powtarzać, że Coco Chanel – bohaterka naszej wrześniowej okładki – była sławna i bogata, ale nieszczęśliwa, bo nigdy nie wyszła za mąż. Że umarła samotnie, niespełniona, bo nie miała dzieci. Skończmy z tą sentymentalną legendą, b...
7,41 zł
7,80 zł

Zwierciadło

Powiedzieć o niej „ikona kina” to nic nie powiedzieć. Mowa o Emmie Thompson, bohaterce naszej sierpniowej okładki. Może zagrać wszystko. Choć już nic nie musi. „Nie pracowałam od roku i to było wspaniałe, ale ja jestem uprzywilejowaną...
7,41 zł
7,80 zł

Zwierciadło

Kate Winslet, gwiazda styczniowej okładki „Zwierciadła”, opowiada nam o tym, że, jak każdy, popełniała błędy, ale nigdy z żadnego z nich by nie zrezygnowała. „Są częścią mnie, mojej osobowości. Dzięki nim człowiek zmienia się i dojrze...
5,69 zł
5,99 zł

Zwierciadło

Często podkreśla się jej nadzwyczajne zdolności aktorskie – potrafi mówić z dowolnym akcentem (australijskim, irlandzkim, szekspirowskim brytyjskim, amerykańskim z kilku stanów), jej głos obejmuje trzy oktawy, śpiewa, tańczy, gra na...
7,59 zł
7,99 zł

Zwierciadło

Storytelling. Hasło modne, ale czy wiemy, co się pod nim kryje? Piszemy o tym w Temacie miesiąca. – Kiedy ostatnio zastanawiałaś się, jak wyglądało twoje życie od urodzenia do tego momentu, w którym teraz jesteś? Może nigdy. No to masz sza...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!