Analiza finansowa przedsiębiorstwa
Nowe opracowanie dotyczące analizy finansowej w przedsiębiorstwie. Uwzględnia najnowsze osiągnięcia badawcze w tym zakresie oraz nowe kierunki pojawiające się w praktyce. Zawiera m.in. odniesienia do:
- zarządzania wartością,
- międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej,
- finansowania ze środków UE.
Omówione narzędzia analizy finansowej umożliwiają wielopłaszczyznowe podejście do problemu (od strony zarządzających przedsiębiorstwem, inwestorów, kredytodawców oraz pozostałych interesariuszy), jednak podstawowy wątek bazuje na dominującym obecnie w praktyce założeniu maksymalizacji wartości dla właścicieli. Przedstawione rozważania są ukierunkowane na przedsiębiorstwa różnej wielkości oraz znajdujące się na różnych etapach rozwoju, co stanowi pewne odejście od dominującego w literaturze nastawienia na
finanse korporacji. Książka została napisana z myślą o studentach wyższych szkół ekonomicznych (państwowych i prywatnych), uniwersytetów, politechnik i akademii rolniczych oraz o przedsiębiorcach i menedżerach finansowych.
(PDF)
Od Autorów
122.1 KB
Bożyna Pomykalska
Doktor; pracownik Zakładu Zarządzania Finansami w Instytucie Zarządzania Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Wcześniej przez wiele lat pracowała w Zakładzie Finansów Uniwersytetu Łódzkiego oraz na uczelniach w Holandii, Portugalii i Szkocji.
Przemysław Pomykalski
Doktor; kierownik Zespołu Finansów Przedsiębiorstw na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej, wykładowca Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej. Wcześniej przez kilkanaście lat pracował na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach polskich oraz korporacjach międzynarodowych. Od wielu lat doradza przedsiębiorstwom w zakresie planowania, finansowania oraz zarządzania kapitałem obrotowym.
Seria FFF
Seria prezentuje szeroki wachlarz pozycji poruszających tematykę finansów. Przedstawia standardy światowe i polskie realia finansowe.
Książki poruszają problematykę finansowego rynku kapitałowego, pomiaru i prezentacji pozycji finansowej przedsiębiorstwa i jego wartości, zastosowania metod fizyki statystycznej do analizy rynków finansowych, zarządzania płynnością finansową w przedsiębiorstwie, a także controllingu operacyjnego umożliwiającego sprawdzenie prawidłowości procesów gospodarczych oraz dostarczającego informacji niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Seria przedstawia politykę banku centralnego w gospodarce rynkowej oraz jego znaczenie dla funkcjonowania rynku pieniężnego. Prezentuje najnowsze instrumenty finansowe, nowe metody wspomagania decyzji w zakresie finansowania, teoretyczne i praktyczne aspekty wspierania eksportu za pomocą instrumentów kredytowych i ubezpieczeniowych, aspekty zarządzania finansami, a także zasady systemu ubezpieczeń społecznych oraz różnorodności jego modeli funkcjonujących w Europie i na świecie.
Publikacje ukazują również problemy finansowe władzy państwowej i samorządowej, analizę aktualnego stanu ujawniania informacji przez spółki giełdowe oraz pełną liberalizację obrotów kapitałowych. Kompleksowo ujmują zagadnienia związane z gospodarką, majątkiem trwałym, jego finansowaniem i oceną efektywności inwestowania w przedsiębiorstwo, a także prezentują najważniejsze zagadnienia związane z wprowadzeniem i funkcjonowaniem nowej międzynarodowej waluty euro, która stała się drugą, obok dolara amerykańskiego, najważniejszą walutą świata.