MENU

FTI – Austria

(eBook)

Polityka, instytucje, ewaluacja

0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Warszawa, 2022

  • Autor: Krzysztof Szewior

  • Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Cena katalogowa: 34,30 zł
Najniższa cena z 30 dni: 29,50 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

24,01
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

FTI – Austria

Publikacja prezentuje austriacki system badań, technologii i innowacji (Forschung Technologie Innovation System, FTI) przez pryzmat nauk o polityce. Autor koncentruje się na czterech zasadniczych zagadnieniach. Pierwsze odnosi się do polityk publicznych i ścieżki rozwoju oraz wpływu czynników historyczno-społecznych. Drugie uwzględnia strategie rozwoju szkolnictwa wyższego, związane m.in. z problematyką technologii i innowacyjności, własności intelektualnej i bioekonomii. Zagadnienie trzecie zaś to instytucje wsparcia systemu FTI – tworzą je zarówno instytucje szkolnictwa wyższego, jak i ośrodki pozauniwersyteckie odpowiadające za badania podstawowe i zastosowawcze oraz za ich finansowanie i koordynację. Ostatnim zagadnieniem jest ewaluacja, którą odniesiono do krajowego „rynku ewaluacji”, instytucji, a także narodowego systemu badań, rozwoju i transferu technologii.

Zdaniem autora Austria, by być konkurencyjna, prowadzi zintegrowaną politykę badawczo-technologiczną, która uwzględnia potencjał i interes narodowy, ale jednocześnie wykorzystuje atuty członkostwa w Unii Europejskiej.

Austriacki FTI-System stanowi pewne spójne rozwiązanie, które powinno być badane i odniesione do innych rozwiązań w zakresie polityk publicznych przede wszystkim w krajach Unii Europejskiej. […] Walorem dzieła jest jego interdyscyplinarność łącząca problemy z wielu nauk (zarządzania, politologii, ekonomii, prawa). […] Monografia może stanowić ważną lekturę dla osób, których zainteresowania naukowe i praktyczne koncentrują się na strategiach i politykach publicznych w obszarze zarządzania nauką i innowacjami. (Z recenzji prof. dr. hab. Łukasza Sułkowskiego)

Na uwagę zasługuje wykorzystanie efektów badań nie tylko historyków i politologów, ale także m.in. ekonomistów, prawników, socjologów i przedstawicieli innych dyscyplin naukowych. Wybór Austrii nie był przypadkowy, ponieważ „ten mały kraj, podążając za innymi europejskimi potentatami, zabiega o to, by osiągnąć status lidera innowacji”. [Ponieważ] decydenci w Polsce deklarują podobny kierunek rozwoju, poznanie, analiza i ocena tytułowego Forschung Technologie Innovation System może dostarczyć również im cennych wniosków i wskazań. (Z recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Wallasa)

*********

FTI – AUSTRIA. Politics, institutions, evaluation

The publication presents the Austrian system of research, technology and innovation (Forschung Technologie Innovation System, FTI) through political science. The author focuses on four key issues. The first refers to public policies, the development path and the influence of historical and social factors. The second takes into account the strategies for the development of higher education, connected with technologies, innovation, intellectual property and bioeconomics. The third is related to the institutions supporting the FTI system. The final issue concerns evaluation, which is referred to the domestic “evaluation market”, institutions and the national system of research, development and technological transfer. In the author’s opinion, Austria maintains an integrated research and technological policy, which takes into account national potential and interest, at the same time taking advantages of its membership in the European Union.

**********

Dr hab. Krzysztof Szewior (ORCID 0000-0003-2455-553X) – pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Polityk Unii Europejskiej na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych i Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego, powołany do Komitetu Nauk Politycznych PAN (2016-2019). Członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej w latach 2008-2019. W pracy naukowej i dydaktycznej koncentruje się na zagadnieniach społecznych państw niemieckiego obszaru językowego ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa wyższego i bezpieczeństwa społecznego. Prowadzi działalność pozauniwersytecką na polach akredytacyjnym i doradczym szkół wyższych oraz na rzecz rozwoju dydaktyki akademickiej w kooperacji z instytucjami otoczenia społeczno-gospodarczego.
Autor monografii: "Kształtowanie systemu społecznego w Niemczech w latach 1945-1949" (2001), "Szkolnictwo w Republice Federalnej Niemiec i Niemieckiej Republice Demokratycznej w drugiej połowie XX wieku" (2005), "Kobiety w szkolnictwie Republiki Federalnej Niemiec w latach 1969-1998" (2006), "Bezpieczeństwo społeczne jednostki. Założenia i polska rzeczywistość" (2016), "Akredytacja w niemieckim szkolnictwie wyższym. Zarys zagadnienia" (2018), "Akredytacja w niemieckim szkolnictwie wyższym. Systemowe ujęcie zagadnienia" (wydanie 2. poszerzone, 2019), "Uniwersytet (w) sieci" (2021), oraz współredaktor publikacji: "Współczesne społeczne wyzwania świata i Polski" (2021).

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Wykaz skrótów 9
Wprowadzenie metodologiczno-pojęciowe 15

ROZDZIAŁ I. System FTI w Austrii 33
   1. Etapy i determinanty rozwoju systemu FTI 33
      1.1. Podstawy prawne systemu 35
      1.2. Rada Nauki oraz Rada ds. Badań i Rozwoju 
      Technologii 40
      1.3. Narodowe programy reform 42
   2. Polityka badawcza i finansowanie badań 52
      2.1. Polityka badawcza 52
      2.2. Finansowanie badań i rozwoju 57
      2.3. Internacjonalizacja nauki i badań naukowych 
      61
   3. Rozwój szkolnictwa wyższego 65
      3.1. Ogólnoaustriacki Plan Rozwoju Uniwersytetów 
      65
      3.2. Umowa o wykonanie i umowa finansowa 72
      3.3. Plany rozwoju wyższych szkół zawodowych 76
      3.4. Plany rozwoju uczelni pedagogicznych 79
   4. Europejska przestrzeń badawcza i austriacki 
   plan działania ERA 81
      4.1. Europejska Przestrzeń Badawcza 81
      4.2. Horyzont 2020 i Horyzont Europa 86
      4.3. Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności 91
   5. Europejski nadzór nad systemem badań i 
   innowacji 93
      5.1. Komisja Europejska 93
      5.2. Rada Europejska 96
      5.3. Rada Unii Europejskiej 97
   Podsumowanie 99

ROZDZIAŁ II. Strategie rozwoju systemu FTI 101
   1. Strategia otwartej innowacyjności 101
   2. Strategia rozwoju nauk humanistycznych, 
   społecznych i o kulturze 108
   3. Strategia rozwoju nauk o życiu i sektora 
   farmaceutycznego 113
   4. Strategia ochrony praw i własności intelektualnej 
   117
   5. Strategia bioekonomii 122
   6. Strategia rozwoju badań, technologii i innowacji 
   2030 127
   7. Strategie mobilności i umiędzynarodowienia 
   szkolnictwa wyższego 144
   Podsumowanie 146

ROZDZIAŁ III. Instytucje wsparcia systemu FTI 147
   1. Infrastruktura edukacyjna i badawcza 147
   2. Instytucje systemu FTI 154
      2.1. Austrian Institute of Technology (AIT) 156
      2.2. Institute of Science and Technology Austria 
      (IST Austria) 158
      2.3. Österreichische Akademie der Wissenschaften 
      (ÖAW) 162
      2.4. Silicon Austria Labs (SAL) 165
      2.5. Austria Wirtschaftsservice (AWS) 168
      2.6. Christian Doppler Forschungsgesellschaft 
      (CDG) 171
      2.7. Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen 
      Forschung (FWF) 175
      2.8. Österreichs Agentur für Bildung und 
      Internationalisierung (OEAD) 178
      2.9. Forschungsförderungsgesellschaft (FFG) 182
      2.10. Ludwig Boltzmann Gesellschaft (LBG) 186
   Podsumowanie 191

ROZDZIAŁ IV. Ewaluacja systemu FTI 193
   1. Kultura i praktyka ewaluacji 193
   2. Austria w rankingach 196
      2.1. Publikacje 196
      2.2. Zgłoszenia patentowe 197
      2.3. Rankingi innowacyjności 198
   3. Ewaluacja szkolnictwa wyższego 202
      3.1. Umowa o wykonanie 202
      3.2. Wyższe szkoły zawodowe 204
   4. FTI w ocenie instytucji krajowych 206
      4.1. Rada ds. Badań i Rozwoju Technologii 206
      4.2. Rada Nauki 211
   5. FTI w ocenie instytucji unijnych 214
      5.1. Europejski Semestr 214
      5.2. Austriacki Plan Działania ERA 218
   6. FTI w ocenie OECD 228
   Podsumowanie 232

Zakończenie 235
Wykorzystane literatura i materiały 251
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(pdf)
Brak informacji
(pdf)
Wprowadzenie
Brak informacji

Inni Klienci oglądali również

11,70 zł
15,00 zł

Austria w polskim dyskursie publicznym po 1945 roku / Österreich im polnischen öffentlichen Diskurs nach 1945

„Austria jako temat obecny w polskim dyskursie publicznym posiada dwa zasadnicze wątki przewodnie: przeszłość i kulturę. Do wspólnych doświadczeń, relacji, mitów, dokonań, stosunków gospodarczych dziedziczonych i panujących o...
9,46 zł
11,00 zł

Biznes w kulturze – kultura w biznesie

Niniejsze opracowanie związane jest z organizacją piątej już serii (jubileuszowej) Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Biznes w kulturze – kultura w biznesie” pod tytułem „Nowe trendy w otoczeniu jednostek kultury”...
26,01 zł
28,90 zł

Spotkanie z klientem

Czy potrafisz wyobrazić sobie jak zmieniłyby się Twoje wyniki sprzedaży, gdybyś potrafił sfinalizować (prawie) każdą rozmowę z klientem? Co zrobić, aby każde spotkanie z klientem czyniło Cię bogatszym? Tak naprawdę osiągnięcie mistrzowski...
42,91 zł
49,90 zł

Doskonałe Public Relations. Teorie, kontrowersje, debaty

Monografia omawia popularną i niezwykle wpływową w dziedzinie PR teorię doskonałego public relations Jamesa Gruniga. Autor stawia sobie trzy główne cele:• eksploracyjne – służące poznaniu, opisowi i zrozumieniu zjawisk zachodząc...
12,74 zł
16,99 zł

Budżetowanie w ochronie środowiska

Coraz częściej przedsiębiorstwa dążą do wpisania zasad społecznej odpowiedzialności w swoją działalność. Przejawem tego jest orientacja na zrów­noważony rozwój traktujący zasoby naturalne jako dobro szczególne, podlegające gosp...
47,21 zł
54,90 zł

Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych

NARZĘDZIA,KTÓRE POMOGĄ CI OSIĄGNĄĆ SPRAWNOŚĆ, ZAMOŻNOŚĆ I MĄDROŚĆPrzez ostatnie dwa lata autor bestsellerów „New York Timesa” Tim Ferriss poznawał zwyczaje i narzędzia ludzi sukcesu z całego świata. Dzięki zdobytej wiedz...
19,80 zł
22,00 zł

Współczesne koncepcje zarządzania w organizacjach

Opracowanie prezentuje zarówno teoretyczne, jak i empiryczne ujęcie różnorodnych problemów zarządzania w zakresie nowoczesnych koncepcji i metod zarządzania, z uwzględnieniem zagadnień o charakterze strategicznym, z którymi ...
26,10 zł
29,00 zł

Ludwig von Mises, tom I

"Oto dzieło, które będzie budzić podziw przez lata. Jörg Guido Hülsmann w swojej pracy dokonał niemal niemożliwego. Jego monumentalne dzieło jest wynikiem dziesięciu lat przeczesywania archiwów w pięciu krajach oraz bezpośr...
57,00 zł
76,00 zł

Mikrofinanse w ograniczaniu niedoskonałości rynków kredytowych. Wydanie II

„Monografia stanowi oryginalne i interesujące opracowanie naukowe, uwzględniające istotne kwestie związane z problematyką efektywnego i bezpiecz­nego funkcjonowania instytucji mikrofinansowych w Polsce i na świecie. Wyniki prowadzonych badań ...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!