MENU

Ikony normalizacji

(Miękka)

Kultury wizualne Niemiec 1945-1949

5.00  [ 3 oceny ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
Cena katalogowa: 74,00 zł
Najniższa cena z 30 dni: 37,00 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

65,86
Dodaj do schowka
Dostępność: w magazynie
Duża liczba
Dostawa i płatność
Termin wysyłki
- Zamów z DPD (kurier lub punkty) do 19:30, a Twoją paczkę wysyłamy jeszcze dziś i dostarczymy jutro!
- Dotyczy dni roboczych (poniedziałek-piątek, z bez dni wolnych od pracy) oraz towarów dostępnych w magazynie.
- Pozostałe zamówienia realizujemy w terminie deklarowanym na stronie produktu.
- Czas oczekiwania na zamówienie = wysyłka + dostawa przez przewoźnika.
Dostawa i płatność
- Paczki dostarczamy wyłącznie na terenie Polski; od 299 zł dostawa GRATIS!
- Dla zamówień o wartości powyżej 500 zł wyłącznie płatność elektroniczna.


Przedpłata (Przelewy24)
do 299 zł
od 299 zł
Dostawa 
- Kurier DPD
12,49 zł
0 zł
1 dzień
- Odbiór w punktach DPD
10,99 zł
0 zł
1 dzień
- InPost Paczkomaty 24/7
13,99 zł
0 zł
1 dzień
- ORLEN Paczka
9,99 zł
0 zł
1 dzień
- Odbiór w Punktach Poczta, Żabka
10,99 zł
0 zł
2 dni
- Pocztex
11,99 zł
0 zł
2 dni
- Odbiór w księgarni PWN
0 zł
0 zł
2-3 dni

Pobranie
do 299 zł
od 299 zł
Dostawa 
- Kurier DPD
16,49 zł
0 zł
1 dzień
- Odbiór w Punktach Poczta, Żabka
14,99 zł
0 zł
1-2 dni
- Pocztex
15,99 zł
0 zł
2 dni

Ikony normalizacji

Książka omawia znaczenie obrazów w odbudowie powojennych społeczeństw niemieckich. Filmy, fotografie prasowe, ulotki, plakaty, reklamy czy znaczki pocztowe to ważne czynniki przemian i powrotu do „normalności” w pierwszych latach po zakończeniu drugiej wojny światowej. W bogato ilustrowanej pracy Magdalena Saryusz-Wolska przedstawia szerokie spektrum powojennych tematów i prezentuje panoramę niemieckich mediów w latach 1945–1949. Głównymi obszarami analizy autorki są: wizualne rozliczenie z nazizmem, obrazy ruin i odbudowy, popularne reprezentacje ciała.

Kiedy w maju 1945 roku Niemcy ostatecznie przegrali wojnę, rozpoczął się proces powracania do „normalności” w podwójnej funkcji: z jednej strony chodziło o przejście od nadzwyczajnego stanu wojny do zwyczajnej codzienności, co wobec strat w ludności, wielomilionowych migracji, zniszczeń substancji mieszkaniowej i infrastruktury, braku żywności i opału, a także okupacji kraju przez zwycięskie armie nie było zadaniem łatwym; z drugiej strony powrót do normalności oznaczał konieczność rozliczenia z niedawną przeszłością nazistowską. Za winnych szybko uznano Hitlera, SS i wysokich funkcjonariuszy NSDAP.

Odpowiedzialnością za zbrodnie narodowego socjalizmu, a także za upadek Niemiec – „niemiecką katastrofę”, jak to wówczas określano – obarczono zatem nielicznych „złych” nazistów (w Niemczech wschodnich posługiwano się terminem „faszyści”), reszta społeczeństwa przyjęła zaś, za przyzwoleniem aliantów, status mniej lub bardziej niewinnych ofiar wojny. Pozwoliło to na szybką odbudowę kraju, jakkolwiek realizowaną odmiennie w zachodnich strefach okupacyjnej i w strefie radzieckiej. W publicznym dyskursie niemieckim skutki owego dwutorowego rozliczenia, dzielącego społeczeństwo na sprawców i ofiary, są obecne do dziś. Proces „radzenia sobie z przeszłością”, „układania życia na nowo”, a także odbudowy tożsamości zbiorowej rozpoczął się już wiosną 1945 roku. Książka Ikony normalizacji nie tylko pokazuje, jak Niemcy w pierwszych latach po II wojnie światowej odtwarzali zniszczone wcześniej struktury społeczne, ale przede wszystkim koncentruje się na sposobach wizualizacji tego procesu. Autorka analizuje kultury wizualne (ze względu na odrębność realiów w różnych częściach Niemiec: w liczbie mnogiej) czterech stref okupacyjnych od momentu zakończenia wojny do utworzenia RFN w maju i NRD w październiku 1949 roku.

W centrum zainteresowania autorki stoi publiczna ikonosfera Niemiec, analizowana w oparciu o obrazy widoczne w przestrzeni miejskiej, takie jak: plakaty, ulotki, reklamy, banknoty, znaczki pocztowe, fotografie i ilustracje prasowe (z ponadlokalnych dzienników oraz wybranych tytułów prasy ilustrowanej), filmy grane w niemieckich kinach, zarówno fabularne, jak i kroniki filmowe i nieliczne dokumenty. Wobec wielości źródeł praca ma charakter przeglądowy, jakkolwiek wybrane zjawiska omawiane są dokładniej w trybie studiów przypadków.

Metodologicznie praca czerpie zarówno z dorobku historii wizualnej, historii kulturowej, jak i historii sztuki czy filmoznawstwa. Można ją ulokować w zakresie tak zwanego kulturoznawstwa historycznego. Zasadniczą ideą, przyświecającą pracy, jest praktyka interpretacyjna, w której historia służy zrozumieniu obrazów. Chodzi zatem o sam materiał wizualny – autorka nie traktuje go jak klasycznego źródła historycznego, pozwalającego na rekonstrukcję minionych realiów, lecz stara się go interpretować w oparciu o wiedzę na temat ówczesnej rzeczywistości.

Wizualny dyskurs powrotu do normalności analizowany jest w trzech obszarach tematycznych: (I) rozliczenia z narodowym socjalizmem; (II) obrazów ruin i odbudowy kraju; (III) profilaktyki zdrowotnej i obrazów związanych z ciałem i seksualnością. Z uwagi na specyficzną strukturę demograficzną, w której dominowały kobiety (wielu mężczyzn zgięło na froncie lub przebywało w obozach jenieckich, skąd zaczęli powracać w 1947 roku), istotnym kluczem interpretacyjnym są kategorie zaczerpnięte z teorii wizualności zorientowanych na analizę relacji płci. Wywód prowadzony jest w odniesieniu do wskazanych problemów, bez osobnego podziału na poszczególne media, tj. filmy, ilustracje prasowe, plakaty etc. omawiane są łącznie.

Ważnym elementem pracy są ilustracje, zebrane w niemieckich archiwach i bibliotekach. Opowiadają one historię powrotu Niemców do „normalności”, która była stanem wyobrażonym, odwołującym się zarówno do wartości przedwojennych, jak i do tego, co należało stworzyć od podstaw. Fotografie, plakaty czy filmy zwiastowały nie tylko odnowę polityczną i moralną, ale przede wszystkim odbudowę materialną i społeczną. „Normalnością” – jak pokazują analizowane w tej książce obrazy – była tradycyjna, dwupokoleniowa rodzina, w której mężczyzna zarabiał, a kobieta zajmowała się domem i dziećmi.

Książka jest adresowana do historyków, kulturoznawców, osób zainteresowanych historią wizualną, historią codzienności, powojennymi dziejami Niemiec.

Patroni medialni:

Patroni

  • Sposób dostarczenia produktu fizycznego
    Sposoby i terminy dostawy:
    • Odbiór osobisty w księgarni PWN - dostawa 2-3 dni robocze
    • Odbiór w InPost Paczkomaty 24/7 - dostawa 1 dzień roboczy
    • Kurier pocztowy (dostawa do domu lub pracy) - dostawa 2 dni robocze
    • Odbiór w Punktach Poczta, Żabka - dostawa 2 dni robocze
    • Punkty partnerskie ORLEN Paczka - dostawa 1-2 dni
    • Kurier (DPD) - dostawa 1 dzień roboczy
    Ważne informacje:
    Czas oczekiwania na zamówiony towar = czas wysyłki produktu + dostawa przez przewoźnika
    • Całkowity czas oczekiwania na realizację zamówienia jest sumą czasu wysyłki podanej na stronie każdego produktu oraz czasu potrzebnego przewoźnikowi na dostarczenie paczki. Podane terminy dotyczą zawsze dni roboczych (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy).
    • Wysyłkę zamówień prowadzimy jedynie na terenie Polski.
    • Dostawa do Księgarni PWN, punktów ORLEN Paczka, stacji Orlen, sklepów Żabka oraz Paczkomatów InPost nie jest realizowana dla zamówień z płatnością przy odbiorze.
    • Cena towaru na fakturze VAT jest podwyższona o ewentualny koszt transportu.
    • W przypadku zamówienia kilku towarów koszt przesyłki wybranej przez Klienta zostanie podzielony i przyporządkowany proporcjonalnie do cen kupionych produktów.
    • Produkty dostępne w PRZEDSPRZEDAŻY wysyłane są po dacie premiery wydawniczej.
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

75,20 zł
94,00 zł

Ikony Normalizacji

Ikony normalizacji. Kultury wizualne Niemiec 1945–1949 to książka, która omawia znaczenie obrazów w odbudowie powojennych społeczeństw niemieckich. Filmy, fotografie prasowe, plakaty czy znaczki pocztowe to ważne czynniki przemian i...
51,09 zł
69,99 zł

Lady Gaga Applause Biografia ikony

Czego najbardziej we współpracy z Lady Gagą żałuje szef wytwórni płytowej Island Def Jam? Dlaczego to właśnie ją wybrano do roli Patrizii Reggiani w Domu Gucci? Jaka jest Gaga, gdy schodzi ze sceny? Lady Gaga. Applause odkryje przed tobą...
10,80 zł
12,00 zł

Kapitan Żbik Tajemnica ikony

Do małej cerkwi, zagubionej gdzieś w Bieszczadach, włamuje się trójka rabusiów. Ich łupem pada średniowieczna ikona. Tropy prowadzą do Warszawy. Czy Kapitan Żbik i porucznik Ola odnajdą włamywaczy? Czy odkryją tajemnicę ikony?
43,20 zł
48,00 zł

Projektowanie ikon i piktogramów

Ikony i piktogramy są wszechobecne w codziennym życiu. Są to znaki, które przekazują komunikaty bez użycia słów. Dzięki nim uzyskujemy natychmiastowy dostęp do interfejsów naszych urządzeń elektronicznych. Pomagają nam również z pominięciem wszelkich b...
77,12 zł
119,00 zł

Ikony Historia i teologia

Fascynująca wyprawa w tajemniczy i mroczny świat bizantyjskich ikon: tam, gdzie sztuka spotyka się z teologią, a religia z polityką. Album przedstawia mistyczny świat malarstwa ikonowego okiem wybitnego bizantologa Nikodima P. Kondakowa. W swoim bogaty...
18,90 zł
21,00 zł

Akt normalizacyjny 50 lat Układu o normalizacji stosunków PRL-RFN z 7 grudnia 1970 roku

Pięćdziesiąta rocznica podpisania Układu o podstawach normalizacji wzajemnych stosunków między PRL a RFN (7 grudnia 1970 r.) jest dobrą okazją do przypomnienia kontekstu politycznego, uzgodnionych rozwiązań oraz zróżnicowanych skutk&oacut...
96,85 zł
149,00 zł

Ikony Teologia piękna i światła

Publikacja przybliża Czytelnika do tajemniczej rzeczywistości, jaką jest ikona – znak obecności Boga pośród ludzi; do obrazu pochodzącego trochę z tego i nie z tego świata. Aby namalować ikonę, twórca powinien być nie tylko artystą, ale i teologiem kon...
40,41 zł
44,90 zł

Ikon

Co łączy zakończony właśnie kryzys kubański, politykę braci Kennedych i ich związek z Marylin Monroe? Odpowiedź podsuwa jeden z najpoczytniejszych thrillerów Grahama Mastertona!Daniel jest właścicielem małego pubu w spokojnym miastec...
29,84 zł
42,00 zł

W kręgu ikony Matki Boskiej Chełmskiej

W książce znajdują się artykuły uczestników seminarium, poświęcone miastu Chełm w czasach panowania Daniela Romanowicza, nowym odkryciom archeologicznym na Górze Chełmskiej i ikonie Matki Boskiej Chełmskiej, rozszerzone o u...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!