MENU

Jedność z różnorodności

(eBook)

Zbiór studiów nad różnymi aspektami dziejów Afryki

0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Warszawa, 2022

  • Redakcja naukowa: Maciej Ząbek, Michał Leśniewski

  • Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

  • Formaty:
    mobi
    PDF
    ePub
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Cena katalogowa: 20,80 zł
Najniższa cena z 30 dni: 21,07 zł
Cena produktu

Cena katalogowa – rynkowa cena produktu, często jest drukowana przez wydawcę na książce.

Najniższa cena z 30 dni – najniższa cena sprzedaży produktu w księgarni z ostatnich 30 dni, obowiązująca przed zmianą ceny.

Wszystkie ceny, łącznie z ceną sprzedaży, zawierają podatek VAT.

17,89
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Jedność z różnorodności

Książka stanowi zbiór interdyscyplinarnych studiów dotyczących dziejów Afryki. Tematyka poszczególnych tekstów koncentruje się m.in. na historii produkcji piwa w dolinie Nilu, znaczeniu chorób dla eksploracji Afryki, osobistych historiach i doświadczeniach podróżników,
historii lokalnej, jak również geopolityce po II wojnie światowej.

Dzieje Afryki to niezwykłe bogactwo postaci, wydarzeń, wyzwań i procesów – nie ma bowiem jednej historii tego kontynentu. Tworzy ją wielość doświadczeń i losów tradycyjnych ludów, kultur i państw, które powstawały i upadały od najdawniejszych czasów. To także historia ciągłości tradycji i stylu życia, a zarazem świadectwo interakcji ze światem zewnętrznym od starożytności do czasów współczesnych, w wymiarze nie tylko politycznym, lecz także, a może nawet przede wszystkim, społecznym i kulturowym. Dzieje Afryki to wreszcie pewna niewiadoma, którą niniejsza publikacja stara się choć trochę odsłonić.

*********

Unity from Diversity. A Collection of Studies on Different Aspects of African History

The volume is a collection of interdisciplinary studies on African history. The texts discuss, among others, the history of beer production in the Nile Valley, the significance of diseases for the exploration of Africa, personal stories and experiences of travellers, local history and geopolitics after the Second World War.

*********

Prof. dr hab. Maciej Ząbek (ORCID 0000-0003-2337-3064) – antropolog kulturowy, afrykanista, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w antropologii społecznej i politycznej, w tym w studiach uchodźczych, zwłaszcza w kontekście Afryki i Bliskiego Wschodu (przede wszystkim krajów muzułmańskich).
Autor i współautor około 200 publikacji o problematyce afrykanistycznej i uchodźczej, m.in.: "Arabowie z Dar Hamid. Społeczność w sytuacji zagrożenia ekologicznego" (Dialog, 1997), "Biali i Czarni. Postawy Polaków wobec Afryki i Afrykanów" (DiG, 2007), razem ze Sławomirem Łodzińskim "Uchodźcy w Polsce. Próba spojrzenia antropologicznego" (Aspra-Jr, 2008), "Uchodźcy w Afryce. Etnografia przemocy i cierpienia" (WUW, 2018), " Antropologia polityczna w Afryce" (WUW, 2019), "Przemiany kulturowe w Afryce. Historia i antropologia" (WUW, 2020), "Jedność z różnorodności. Zbiór studiów nad różnymi aspektami dziejów Afryki" (WUW, 2022), "Wymiary antropologicznego poznawania Afryki. Szkice z badań ostatnich" (WUW, 2022).


Prof. dr hab. Michał Leśniewski (ur. 1966 w Warszawie) (ORCID 0000-0003-3647-6281) – magisterium w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w 1990 roku. Doktorat obroniony na Wydziale Historycznym UW w 1997 roku. W 2010 roku uzyskał habilitację także na Wydziale Historycznym UW. W latach 1990-1991 pracował jako specjalista ds. krajów anglojęzycznych w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska". Zatrudniony w Zakładzie Historii XX wieku w Instytucie Historycznym UW od 1991 roku jako asystent, a od 1998 roku jako adiunkt. W latach 1991-2009 współpracownik Ośrodka Studiów Amerykańskich UW. W 1991 roku uczestniczył w „Oxford Summer School of Internetional Relations”, zorganizowanym w Exeter College w Oxfordzie. W 1994 roku otrzymał stypendium naukowe w Instytucie Kennedy'ego w Freie Univerisitat w Berlinie. W 1995 roku jako stypendysta programu Oxford Hospitality Scheme przebywał w Nuffield Colege. Na przełomie lat 1995/1996 przebywał na stypendium Fullbrighta w Indiana University w Bloomington. Od 1996 roku prowadził regularne badania archiwalne w Londynie w Public Record Office (ob. National Archives). W 1999 roku brał udział w konferencji naukowej w Bloemfontein (RPA), z okazji 100-lecia wybuchu wojny burskiej. Na przełomie lat 2001/2002 przebywał na wymianie naukowej w Stanach Zjednoczonych w University of Notre Dame. W 2006 roku prowadził badania archiwalne w Cape Town Archives Repository w Kapsztadzie. W 2010 roku uzyskał habilitację na Wydziale Historycznym UW, na podstawie ksiażki "Afrykanie, Burowie, Brytyjczycy. Studium wzajemnych relacji, 1795-1854". Stały współpracownik półrocznika "Werkwinkel. Journal of Low Countries and South African Studies". W 2012 roku otrzymał grant Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu "Między konfliktem a koegzystencją. Natal i Zululand w latach 1836-1848".

---------

PhD assoc. prof. Maciej Ząbek (ORCID 0000-0003-2337-3064) – cultural anthropologist, Africanist, professor at the Institute of Ethnology and Cultural Anthropology at the University of Warsaw, specializing in refugee studies.

PhD assoc. prof. Michał Leśniewski (ORCID 0000-0003-3647-6281) – assistant professor at the Department of 20th Century History at the Institute of History at the University of Warsaw.

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Wstęp (Michał Leśniewski) 7

Maciej Ząbek, Konsumpcja piwa w Egipcie i Sudanie. Szkic historyczny 13

Albert Zięba, Tajemnice malgaskiego pisma sorabe 49

Robert Piętek, Podłe wino a kryzys wiary Álvara III
(1615–1622) 59

Michał Leśniewski, Choroby jako czynnik ekspansji
europejskiej w Afryce Południowej w XVIII w. 77

Marek Pawełczak, „Opowiem dokładnie”. Prawda i milczenie w trzech narracjach o rebelii mombaskiej 105

Sebastian Teusz, Julius Eduard Teusz (1845–1912) –
odkrywca, botanik i plantator 135

Tomasz Górecki, Sprytni krajowcy Kajzera. Niemieckie
posiadłości zamorskie w ilustrowanej prasie popularnej w Żorach na Górnym Śląsku na przełomie XIX i XX w. 153

Katarzyna Hryćko-Górnicka, Historia stosunków amerykańsko-etiopskich do 1977 r., ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia wojskowej bazy komunikacyjnej
Kagnew Station 173

Łukasz Żądło, Wpływ stosunków z państwami ościennymi oraz wybranymi organizacjami międzynarodowymi na kształt systemu politycznego Angoli w latach 1975–2002 235

Spis ilustracji 263

Indeks nazw geograficznych i terminów 266

Indeks nazw osobowych 273
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(pdf)
Wstęp
Brak informacji
(pdf)
Brak informacji

Inni Klienci oglądali również

83,16 zł
99,00 zł

Uczestnictwo w organizacji w perspektywie różnorodności wiekowej

Publikacja jest przeznaczona zarówno dla studentów i doktorantów zarządzania, jak i dla praktyków – przedsiębiorców, menedżerów i osób zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi.Aut...
19,95 zł
23,20 zł

Patriotyzm, poświęcenie, jedność

W monografii została ukazana wizja społeczeństwa, pojawiająca się w dokumentach powstania styczniowego, a przede wszystkim wyobrażenia o roli, jaką miało ono odgrywać w trakcie prowadzonej walki. Znalazły się w niej także refleksje o reprezentacyjności...
57,96 zł
69,00 zł

Zarządzanie przedsiębiorstwem międzynarodowym. Integracja różnorodności

Książka podejmuje pogłębioną, jednak syntetyczną refleksję nad koncepcją, strukturą i uwarunkowaniami zarządzania przedsiębiorstwem międzynarodowym. Stanowi próbę zaprezentowania podstawowych zagadnień problematyki internacjonalizacji firmy w po...
27,52 zł
32,00 zł

Badania i ochrona różnorodności roślin w świetle celów GSPC 2020 w dobie globalnych zmian klimatycznych

Książka zawiera materiały nadesłane na 50. Zjazd Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce z Ogólnopolską Konferencją Naukową „Badania i Ochrona Różnorodności Roślin w Świetle Celów GSPC 2020 w Dobie Globalnych ...
45,90 zł
51,00 zł

Prawo ochrony różnorodności biologicznej

Książka stanowi kompleksowe opracowanie problematyki prawa ochrony różnorodności biologicznej. Obejmuje obszerne omówienie zagadnień związanych z prawem ochrony przyrody, w tym przepisów odnoszących się do gospodarczego korzystani...
20,79 zł
23,10 zł

TOŻSAMOŚĆ WOBEC RÓŻNORODNOŚCI Szkice z teorii polityki

J a n u s z S i d o r e kTożsamość i różnorodność, to samo i inne, jedność i wielość, tożsamość w różnorodności czy może raczej tożsamość wbrew albo przeciw różnorodności - pytania związane z tymi przeciwstawieni...
35,91 zł
39,90 zł

Jedność wiary

Odpowiedzialność Rzymu za Kościół powszechny W tej historycznej dla Kościoła chwili wierzący katolicy mają pełne prawo oczekiwać z Rzymu, miasta Książąt Apostołów Piotra i Pawła, aktualnych wskazań duchowych i moralnych. Jestem o t...
8,91 zł
9,90 zł

Troska o jedność narodu polskiego w świetle Mowy religijnej Piotra Korotkiewicza OP (†1873)

Tekst z pracy zbiorowej Dominikanie o Polsce i Polakach od XIII do XX wieku. W 2018 roku minęła setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Pamiętając o tym wydarzeniu, Dominikański Instytut Historyczny w Krakowie przygotował prezento...
46,71 zł
51,90 zł

Italia. Kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Północne

Inspirująca i pełna emocji opowieść o kraju, który ma niemal wszystko.Autorka dzieli się doświadczeniami z licznych podróży do Włoch, które sama odwiedza już od ponad dwudziestu lat. Zabiera czytelnika w pasjonującą wyprawę p...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!