MENU

Książki: Dramat polski

W kategorii Dramat polski księgarni internetowej PWN umieszczono wybitne teksty literatury polskiej. Rodzaj literacki, jakim jest dramat, oscyluje na granicy sztuk teatralnych i literackich. Wywodzi się historycznie z dramatu antycznego, powstałego na użytek Dionizji, attyckiego święta na cześć boga Dionizosa. Powstały wtedy gatunki: tragedii, reprezentowany przez Sofoklesa i Eurypidesa, oraz komedii, z której najbardziej znany jest Arystofanes.

Od czasów starożytnych dramat przechodził wiele rewolucji, ostatecznie kształtując się w formie, jaką znamy współcześnie. Charakterystyczna dla tego gatunku jest obecność dialogów i monologów w tekście głównym oraz tzw. didaskaliów, czyli tekstu pobocznego. W odróżnieniu do utworów epickich, w dramacie nie występuje podmiot literacki, ewentualnie jego rola ogranicza się do minimum. Świat przedstawiony odbiorca dramatu poznaje poprzez wypowiedzi osób w utworze. Akcja ma ustalony tok przebiegu, w którym dużą rolę odgrywa punkt kulminacyjny, czyli moment, w którym napięcie dążności różnych bohaterów ujawnia się w sposób wyraźny.

Większość dramatów literackich zostaje napisana z myślą o wystawieniu ich scenicznie. Można jednak znaleźć dramaty niesceniczne, które uznawane są za niemożliwe do przełożenia na język teatru. Jest to jednak kategoria niejednoznaczna i zmienna, na przykład dramaty romantyczne pierwotnie uznawano za niesceniczne, ale artyści teatralni zdołali znaleźć środki wyrazu potrzebne do ich realizacji.

Tradycja dramatu polskiego sięga daleko w przeszłość. Od zawsze była to sfera wyrażania emocji, odnoszenia się do aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych. Każdy wielbiciel literatury powinien zapoznać się z klasycznymi dramatami, począwszy od dramatu romantycznego. Najważniejszymi utworami z tego okresu są „Dziady” Mickiewicza, wystawiane najczęściej w polskim teatrze, oraz „Kordian” Juliusza Słowackiego. Przełomowym utworem dla historii literatury polskiej było z pewnością „Wesele”, młodopolski dramat autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

Polecamy również zapoznanie się z młodszym dramatem polskim, którego najpopularniejszymi przedstawicielami są Sławomir Mrożek, znany z „Tanga” i „Emigrantów” czy Miron Białoszewski. W ofercie PWN znajdą Państwo również dramaty współczesnych pisarzy, którzy już wsławili się swoim dorobkiem dramatopisarskim. Czytelnicy mogą poznać teksty Doroty Masłowskiej, Macieja Sobczaka, Tadeusza Słobodzianka i innych.

Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą księgarni internetowej PWN w kategorii Dramat polski.

Znaleziono: 468
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20

Dziady Część 2

Książka (miękka)
6,20 zł
9,95 zł

Balladyna

Książka (twarda)
11,98 zł
18,98 zł

Dziady

Książka (twarda)
14,30 zł
22,95 zł

Zemsta

Książka (twarda)
9,73 zł
14,95 zł

Feliks Koneczny Dzieła zebrane Tom...

Książka (twarda z obwolutą)
65,11 zł
95,00 zł

Emigranci

Książka (miękka)
18,39 zł
25,00 zł

Dziady Część II

Książka (twarda)
10,56 zł
16,94 zł

Balladyna

Książka (twarda)
14,30 zł
22,96 zł

Wesele

Książka (twarda)
12,96 zł
19,95 zł
Znaleziono: 468
Przeglądaj:
Sortuj według:
Popularność malejąco
Wyświetl:
20