Kulturowa odmienność w działaniu
Książka niniejsza poświęcona jest kulturom i zbiorowościom, które znajdują się w niewygodnej sytuacji w związku z tym, że nie posiadają umocowania i zabezpieczenia w postaci państwa. Próbuje ona ukazać szerszy kontekst światowych zjawisk rozgrywających się wokół nas: w Polsce na Śląsku czy na Kaszubach, w Europie wśród Romanów i środowisk ich otaczających, pośród pozaeuropejskich zbiorowości określających siebie jako narody, ale nie posiadających własnej państwowości, a także w grupach, które wprawdzie posiadają swoje państwo, lecz utraciły własną ojczyznę prywatną (kresowiacy).
Ewa Nowicka
Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, profesor, jeden z najbardziej znanych współczesnych antropologów. Od lat naucza, prowadzi również seminaria o problemach mniejszości etnicznych i rasowych, o spornych problemach antropologii, o "swoich" i "obcych", zwłaszcza w Polsce. Interesuje się postawami wobec innych ras, wobec odmienności etnicznej i rasowej, a także różnorodnością wyznaniową. Zajmuje się również problematyką kontaktów międzykulturowych i międzyetnicznych oraz akulturacją. Przeprowadziła liczne badania terenowe w Europie, na Syberii, w Mongolii i Chinach.
Jest autorką i współautorką, redaktorem i współredaktorem następujących książek: Bunt i ucieczka. Zderzenie kultur i ruchy społeczne (1972), Afrykanie z wyboru. Afryka w świadomości Murzynów amerykańskich (1979), Wigwamy, rezerwaty, slumsy (1988), Swoi i obcy (1990), Indianie Stanów Zjednoczonych. Antologia tekstów źródłowych (1991), Religia a obcość (1991), Gość w dom... Z problematyki zagranicznych studentów w Polsce (1993), Obcy u siebie. Luteranie warszawscy (1993), Inny obcy wróg (1996), Lamowie i sekretarze. Poziomy więzi społecznej we współczesnej Buriacji (1996), U progu wielokulturowości (1997), Goście i gospodarze: Problem adaptacji kulturowej w obozach dla uchodźców i w otaczających je społecznościach lokalnych (1998), U nas dole i niedole. Sytuacja Romów w Polsce (1999), Polacy czy cudzoziemcy? Polacy za wschodnią granicą (2000), Wielka Syberia małych narodów (2000).