Darmowa dostawa od 99zł! » więcej

Kulturowy wymiar modelowania ekonomicznego

Perspektywa humanistyczna

Chwilowo niedostępny

Ładowanie...

Szczegóły produktu

Oprawa
miękka
Numer wydania
1
Wydawca
Scholar

Kulturowy wymiar modelowania ekonomicznego

Jednym z przejawów współczesnych przemian w filozofii ekonomii jest wzmożone zainteresowanie modelowaniem jako osią działalności naukowej ekonomistów. To zagadnienie stało się także głównym obszarem tematycznym recenzowanej książki. Autorzy podejmują w niej próbę opracowania humanistycznego podejścia do modelowania ekonomicznego, wychodząc od analiz kulturowych, w tym wypracowanych w poznańskiej szkole filozofii nauki. Jest to książka wielowątkowa, nawiązująca do bardzo licznych dyskusji, nie tylko nad nauką oraz modelami ekonomicznymi, ale także kulturą, antropologią kulturową, semiotyką czy fenomenologią społeczną. Autorzy starają się przy tym wskazać na niewystarczalność dotychczasowych refleksji nad modelowaniem ekonomicznym oraz wypracować własną perspektywę na bazie tzw. humanistyki zintegrowanej. Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Pawła Kawalca Jarosław Boruszewski, dr, adiunkt w Zakładzie Logiki i Metodologii Nauk Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowania badawcze: semiotyka logiczna i semiotyka kultury, filozofia informacji, metodologia nauk humanistycznych oraz filozofia ekonomii. Łukasz Hardt, dr hab., prof. UW, pracuje na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Katedrą Ekonomii Politycznej. Ostatnio opublikował m.in. książkę Economics without Laws. Towards a New Philosophy of Economics (Palgrave, Cham, 2017). Robert Mróz jest doktorantem na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przygotowuje dysertację poświęconą wnioskowaniom przyczynowym w ekonomii. Krzysztof Nowak-Posadzy, dr, adiunkt na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz współpracownik Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Warszawie. Specjalizuje się w badaniach z zakresu filozofii ekonomii, semiotyki kultury oraz metodologii humanistyki.

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Książki tego autora
Może Cię zainteresuje
Książki tego wydawnictwa

Odkryj inne ciekawe książki wydawnictwa Scholar, które mogą Cię zainteresować po lekturze 'Kulturowy wymiar modelowania ekonomicznego'

Wydawnictwo Scholar oferuje bogaty wybór wartościowych publikacji naukowych. Zapoznaj się z poniższymi tytułami, które mogą poszerzyć Twoje horyzonty.

Po jakie produkty jeszcze warto sięgnąć:

  1. Książka Homo cooperativus to ambitna monografia naukowa, która naświetla problematykę kooperacji międzyludzkiej w ujęciach socjologicznych, antropologicznych, organizacyjnych, psychologicznych, ale także filozoficznych i ekonomicznych. Praca jest erudycyjna i swobodnie korzysta z dorobku współczesnej literatury, bez zbędnych popisów bibliograficznych, za to z umiejętnym skonfrontowaniem różnych dzieł. To pozycja wartościowa naukowo, solidnie opracowana i wypełniająca istotną lukę w polskiej literaturze z obszaru nauk społecznych.

  2. Książka jest kontynuacją obszernej monografii, będącej rekonstrukcją koncepcji człowieka we współczesnej filozofii hermeneutycznej. Tom pierwszy dotyczył inspiracji heideggerowskich. Niniejszy tom rekonstruuje poglądy na temat człowieka w myśli Wilhelma Diltheya oraz najwybitniejszych przedstawicieli pierwszej i drugiej generacji stworzonej przez niego szkoły filozoficznej. Ukazuje początki nowoczesnej hermeneutyki, jak też jej dalszy rozwój, którego przesłanką są poglądy Heideggera i Diltheya.

  3. Pojęcie altruizmu charakteryzuje relację, w której jedna ze stron odnosi korzyści w wyniku kosztów (strat) ponoszonych dobrowolnie przez stronę drugą. Wielu podważa istnienie zjawiska altruizmu. A jednak, mimo kontrowersji wokół pojęć altruizmu i prospołeczności, problematyka ta angażuje uwagę badaczy i jest stale obecna w psychologii. Powstało dużo koncepcji, za pomocą których próbowano opisać i wyjaśnić przyczyny aktywności człowieka na rzecz innych ludzi.

  4. W dzisiejszych czasach coraz bardziej intrygujące staje się pytanie o definicję metropolii. Książka autorstwa Bohdana Jałowieckiego to przemyślana analiza, która stawia pod znakiem zapytania tradycyjne pojęcie miasta. Autor zadaje istotne pytania dotyczące przekształceń, jakie zachodzą w przestrzeni miejskiej oraz relacjach między metropoliami a regionami. Czy metropolia to tylko rozległa zbiorowość jednostek, czy może ma swoje unikalne cechy i strukturę?

  5. Analiza układów społecznych to wyjątkowa książka, która stanowi nieocenione źródło wiedzy dla wszystkich zainteresowanych metodami badań jakościowych w naukach społecznych. Napisały ją uznane autorytety w tej dziedzinie: Leon Anderson, John Lofland oraz Snow David A. Ich doświadczenie i wiedza dają Czytelnikom narzędzia do systematycznego i rzetelnego prowadzenia badań, które są zarówno wiarygodne, jak i etyczne.

Kulturowy wymiar modelowania ekonomicznego