Metody podejmowania decyzji finansowych
Książka stanowi oryginalne opracowanie zawierające narzędzia i sposoby rozwiązywania problemów finansowych. Dotyczą one zarówno decyzji krótko- jak i dłuterminowych. Autorzy wykorzystują swoje doświadczenia praktyczne i różne przypadki firm, w których zastosowane zostały narzędzia finansowe do przeprowadzenia rachunku efektywności podejmowanych działań i przedsięwzięć, pokazując szeroki zestaw narzędzi finansowych wraz z ich zastosowaniem w praktyce.
W książce zawarto około 200 zadań, przykładów i studiów przypadków zaczerpniętych z praktyki gospodarczej, przy czym część z nich jest rozwiązanych, część zaś do samodzielnego rozwiązania. Przykłady odnoszą się do polskiej rzeczywistości gospodarczej i dotyczą zarówno problemów cząstkowych, jak i kompleksowych oraz ich wpływu na wyniki finansowe przedsiębiorstw. Autorzy pokazują, jak krok po kroku autorzy rozwiązywać problemy finansowe, stosując różne narzędzia.
Struktura każdego rozdziału obejmuje:
krótkie wprowadzenie teoretyczne;
rozbudowane przykłady liczbowe stanowiące ilustrację omawianych zagadnień;
zadania do samodzielnego rozwiązania wraz, z podanymi na końcu poszczególnych rozdziałów, wynikami pozwalającymi czytelnikowi sprawdzić, czy opracowane samodzielnie rozwiązanie jest poprawne.
Książka przeznaczona jest jako podręcznik do wykładów i ćwiczeń głównie do przedmiotu – Zarządzanie finansami przedsiębiorstw. Jest również niezwykle pomocna dla zawodowych finansistów.
Tomasz Jachna
Absolwent Wydziału Ekonomiki Produkcji Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Studia wyższe ukończył z wyróżnieniem i został wpisany do albumu
Utalentowani absolwenci szkół wyższych, wydawanego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Od 1987 roku pracuje w Samodzielnym Zakładzie Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
Od dziesięciu lat pracuje na stanowiskach kierowniczych w praktyce gospodarczej. Równocześnie prowadzi wykłady z zakresu matematyki finansowej oraz zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Jest autorem szeregu ekspertyz wykonanych na potrzeby przedsiębiorstw oraz kilkunastu publikacji z zakresu ekonomiki procesów innowacyjnych, ekonomiki przedsiębiorstw oraz analizy finansowej. Najważniejsza publikacja to wydana wspólnie z Marią Sierpińską Ocena bieżącej i rozwojowej działalności firmy. Jako konsultant ściśle współpracuje z przedsiębiorstwami, co silnie łączy go z praktyką gospodarczą. Uczestniczył w opracowaniu wielu programów restrukturyzacji, projektów prywatyzacji oraz analiz opłacalności projektów inwestycyjnych.
Maria Sierpińska
Prof. dr hab. Maria Sierpińska jest rektorem honorowym Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Związana jest również z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje w trzech obszarach: zarządzania finansami przedsiębiorstw, analizy ekonomicznej i controllingu w zarządzaniu finansami.