Polski system podatkowy
Książka prezentuje podstawowe cechy polskiego systemu podatkowego. Zawiera teorię i opis polskich podatków, a także oceny obowiązujących rozwiązań, uwarunkowania międzynarodowe systemu podatkowego w Polsce oraz analizę wpływu opodatkowania na działalność gospodarczą firm.
Autor podzielił książkę na 4 części:
Podstawy teorii podatku i systemów podatkowych;
Polski system podatkowy - zagadnienia ogólne;
Charakterystyka podatków;
Międzynarodowe aspekty opodatkowania.
Do niewątpliwych zalet książki zaliczyć można to, że został napisany zrozumiałym i pięknym językiem, wolnym od charakterystycznego dla tej tematyki "prawniczego szyfru".
Publikacja została pomyślana jako podręcznik akademicki, szczególnie polecany studentom politologii i
kierunków ekonomicznych.
Grzegorz Szczodrowski
Doktor nauk ekonomicznych; wykłada na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.
Seria FFF
Seria prezentuje szeroki wachlarz pozycji poruszających tematykę finansów. Przedstawia standardy światowe i polskie realia finansowe.
Książki poruszają problematykę finansowego rynku kapitałowego, pomiaru i prezentacji pozycji finansowej przedsiębiorstwa i jego wartości, zastosowania metod fizyki statystycznej do analizy rynków finansowych, zarządzania płynnością finansową w przedsiębiorstwie, a także controllingu operacyjnego umożliwiającego sprawdzenie prawidłowości procesów gospodarczych oraz dostarczającego informacji niezbędnych w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Seria przedstawia politykę banku centralnego w gospodarce rynkowej oraz jego znaczenie dla funkcjonowania rynku pieniężnego. Prezentuje najnowsze instrumenty finansowe, nowe metody wspomagania decyzji w zakresie finansowania, teoretyczne i praktyczne aspekty wspierania eksportu za pomocą instrumentów kredytowych i ubezpieczeniowych, aspekty zarządzania finansami, a także zasady systemu ubezpieczeń społecznych oraz różnorodności jego modeli funkcjonujących w Europie i na świecie.
Publikacje ukazują również problemy finansowe władzy państwowej i samorządowej, analizę aktualnego stanu ujawniania informacji przez spółki giełdowe oraz pełną liberalizację obrotów kapitałowych. Kompleksowo ujmują zagadnienia związane z gospodarką, majątkiem trwałym, jego finansowaniem i oceną efektywności inwestowania w przedsiębiorstwo, a także prezentują najważniejsze zagadnienia związane z wprowadzeniem i funkcjonowaniem nowej międzynarodowej waluty euro, która stała się drugą, obok dolara amerykańskiego, najważniejszą walutą świata.