Psychologia ekonomiczna
Nowoczesny przegląd najważniejszych zagadnień z zakresu psychologii ekonomicznej, a także dziedzin pokrewnych: ekonomii behawioralnej, neuroekonomii i teorii gier. Autor prezentuje modele teoretyczne i badania empiryczne opisujące zachowania i decyzje finansowe. Wyjaśnia, dlaczego trzeba sięgać do teorii psychologicznych, aby zrozumieć zachowania ekonomiczne. Tłumaczy, że ekonomia – tak bardzo precyzyjna dziedzina nauki o znacznie dłuższej historii niż psychologia - potrzebuje jednak wsparcia ze strony innych nauk społecznych.
Książka jest wyjątkową pozycją na polskim rynku publikacji akademickich, łączy bowiem w sobie głęboki profesjonalizm ze zrozumiałą dla przeciętnego czytelnika prezentacją skomplikowanych zagadnień. Przedstawia rzetelną wiedzę na temat organizowania rzeczywistości ekonomicznej i doskonale osadzoną w dobrze zweryfikowanych na gruncie empirycznym teoriach psychologicznych. Z wiedzy tej można wyprowadzić konkretne działania praktyczne. Wytwarza bowiem u czytelnika poczucie krytycyzmu w ocenie doświadczanych zachowań ekonomicznych, co jest istotne w dostosowywaniu się do szybko zmieniającej się rzeczywistości rynkowej oraz sprzyja uwrażliwieniu na etyczną stronę takich zachowań.
(Z recenzji prof. Andrzeja Falkowskiego)
Można też bez trudu wskazać wiele dydaktycznych zalet książki, która stanowi doskonały podręcznik. Napisana jest żywym, nie nużącym językiem. Jej czytaniu bardzo pomagają liczne przykłady, nawiązujące do różnych doświadczeń z życia gospodarczego, na przykład do giełdy i inwestowania, do oszczędzania, ubezpieczania się itd. Co jest jednak najważniejsze, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wykładem teorii, prezentacją badania, czy prostą ilustracją, czytelnik przez cały czas orientuje się, do czego Autor zmierza i co twierdzi.
(Z recenzji prof. Tadeusza Tyszki)
Tomasz Zaleśkiewicz
Profesor nadzwyczajny w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu), gdzie kieruje Katedrą Psychologii Ekonomicznej. Twórca i kierownik Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Sekretarz w International Association for Research in Economic Psychology. Od 2011 roku przewodniczący Akademickiego Stowarzyszenia Psychologii Ekonomicznej.
W pracy naukowej koncentruje się na badaniu takich zagadnień, jak: percepcja pieniędzy, inwestowanie, podejmowanie decyzji finansowych. Autor wielu prac na temat psychologii inwestowania i podejmowania decyzji ryzykownych, w tym: Psychologia inwestora giełdowego, Przyjemność czy konieczność. Psychologia spostrzegania i podejmowania ryzyka.
Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz tygodnika Polityka. W wolnych chwilach oddaje się swoim pasjom: słuchaniu muzyki (przede wszystkim klasycznej i jazzowej) oraz czytaniu dobrej literatury. Miłośnik prozy realizmu magicznego.