Smart City
W obliczu intensyfikacji problemów miejskich w XXI w. zarządzanie miastem staje się nie lada wyzwaniem. Rządzący szukają rozwiązań, dzięki którym ośrodki miejskie mogłyby stać się bardziej odporne, zrównoważone i inteligentne. W prezentowanej książce SMART CITY. Kto rządzi w inteligentnych miastach? Autorka rozprawia się z fenomenem koncepcji inteligentnego miasta, która na tym polu zainteresowała współczesne samorządy na całym świecie.
W swojej książce Autorka zastanawia się przede wszystkim nad tym, jak pod wpływem nowoczesnych koncepcji rządzenia i zarządzania miastem zmieniają się relacje władzy pomiędzy „rządzącymi” a „rządzonymi”. W istocie, w smart city pojawiają się nowi gracze, którzy w znaczący sposób przeobrażają dotychczas nam znaną geometrię stosunków władzy. Autorka stawia więc niezwykle istotne pytanie: kto rządzi w inteligentnych miastach?
W efekcie przeprowadzonych badań w inteligentnych miastach USA i Danii w książce zestawiono ze sobą dwa różne modele rządzenia i zarządzania dzisiejszymi inteligentnymi miastami:
- model technokratyczny, oparty na współpracy z biznesem i na implementacji zaawansowanych technologii informacyjno-komunikacyjnych,
- oraz model partycypacyjny, uwzględniający udział mieszkańców w procesach rządzenia i zarządzania miastem.
W książce SMART CITY. Kto rządzi w inteligentnych miastach? Czytelnik będzie mógł znaleźć odpowiedź na następujące przykładowe zagadnienia:
- jak kształtowała się ewolucja miasta do miasta inteligentnego?
- jak wyglądają relacje między technologią a polityką w kontekście smart city?
- na czym polega zarządzanie inteligentnym miastem w oparciu o sześć smart komponentów?
- jak kształtują się relacje władzy w technokratycznych miastach inteligentnych a jak w partycypacyjnych?
- jak zmieniają się role i zadania poszczególnych aktorów polityki miejskiej w inteligentnych miastach?
- jakie wyzwania polityczne, techniczne, ekonomiczne i społeczne rodzi koncepcja smart city?
Książkę SMART CITY. Kto rządzi w inteligentnych miastach? kierujemy przede wszystkim do:
- samorządów, władz miast, departamentów zw. z innowacjami, spółek współpracujących z samorządem
- organizacji działających na rzecz polityki miejskiej
- planistów, inżynierów, analityków, biznesu, biur consultingowych
- analityków danych, informatyków, ale również do:
- studentów politologii, zarządzania, architektury, urbanistyki etc.
Książka imponuje ukazaniem realiów funkcjonowania współczesnego miasta z dwóch perspektyw: roli technologii IT w usprawnianiu jego infrastruktury, a także z perspektywy partycypacji mieszkańców w kształtowaniu polityki miejskiej. Jej rangę wyznaczają trzy ważne procesy makrospołeczne. Krzyżowały się one w mieście i nadal współkształtują życie jego mieszkańców. Jeden to trwający od początku cywilizacji proces rosnącej roli miast i jego mieszkańców: kupców, rzemieślników, ludzi pieniądza, teraz właścicieli platform cyfrowych. Drugi to rosnące wykorzystanie technologii cyfrowych w różnych dziedzinach życia miejskiego, zwłaszcza w usprawnianiu funkcjonowania coraz większych aglomeracji i ich coraz bardziej skomplikowanej infrastruktury. Trzeci zaś dotyczy powiązań między biznesem sektora prywatnego a miejskimi politykami, czyli w trójkącie: władze miasta, biznes prywatny, mieszkańcy-obywatele. W książce czytelnik znajdzie dane i interpretacje ułatwiające własną diagnozę kwestii miejskiej i własną odpowiedź na pytanie, jak lepiej zarządzać miastem. Lektura dostarcza bowiem autorskiej analizy wielu projektów, inicjatyw i inwestycji, wykorzystujących IT na przykładzie San Francisco i duńskiego Aarhus. Ale smart city oprócz dobroczynnych usprawnień może też stwarzać wiele zagrożeń. To m.in. zagrożenia cyberprzestępstwami, a także wykluczenie cyfrowe. Czytelnik będzie wiedział, czy idea smart city to tylko kolejna nadmuchana propagandowo legitymizacja kapitalizmu cyfrowego, czy faktycznie kolejne w dziejach znaczące usprawnienie funkcjonowania miasta za sprawą techniki i jej najnowszych adeptów: programistów, analityków big data, operatorów sztucznej inteligencji.
prof. dr hab. Tadeusz Klementewicz,
Uniwersytet Warszawski
(...) Recenzowana monografia stanowi efekt oryginalnych badań nad paradygmatem inteligentnego rozwoju miejskiego, wspieranego nowoczesną technologią oraz jego wdrożeniem w wybranych miastach. Podjęta w ten sposób tematyka jest niewątpliwie aktualna i poznawczo ważna. Najdonioślejsza artykulacja potrzeb i oczekiwań społecznych nadal bowiem ogniskuje się w miastach, a świadomość, że także w XXI wieku stanowić one będą swoiste koła zamachowe rozwoju, ulega dziś upowszechnieniu. Książka jest obietnicą lektury interesującej, inspirującej oraz poszerzającej horyzonty. Trafi nie tylko do specjalistów, ale i szerszego grona odbiorców zainteresowanych polityką i administracją miejską. Z powodzeniem będzie pełnić funkcje dydaktyczne, jako podręcznik wspierający kształcenie na przedmiotach związanych ze studiami miejskimi. Ponadto jest to również przykład profesjonalnej analizy politologicznej o istotnej wartości aplikacyjnej, która pozwala spojrzeć w przyszłość miast jako ośrodków rządzenia i zarządzania. Zaprezentowane wyniki badań niosą ze sobą potencjał zastosowalności także w warunkach polskich, gdzie miasta dojrzewają do wdrażania innowacji i coraz częściej oczekują tego ich mieszkańcy. Właściwe zrozumienie idei smart city stwarza tu więc szanse na konkretne implikacje praktyczne. Z kolei komunikatywność i struktura monografii pozwalają dodatkowo założyć, że wydanie jej okaże się skuteczną formą popularyzacji wiedzy.
dr hab. Artur Laska,
prof. uczelni Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy