MENU
PWN wspiera profesjonalistów

Stanowienie, interpretacja i stosowanie prawa podatkowego - problemy sporne

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: 2023

  • Autor: Witold Modzelewski

  • Wydawca: Instytut Studiów Podatkowych

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Cena katalogowa: 36,00 zł
32,40
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Stanowienie, interpretacja i stosowanie prawa podatkowego - problemy sporne

1. Niniejsza książka powstała w związku z prowadzonymi wykładami z zakresu podstawowych problemów prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim, na innych uczelniach oraz w Instytucie Studiów Podatkowych. Jest swoistym następcą książki pt. Wstęp do nauki polskiego prawa podatkowego, która w latach 1997–2011 doczekała się kilkunastu wydań. Jest jednak nowym spojrzeniem na wiele głównych zagadnień teoretyczno-prawnych polskiego prawa podatkowego, co potwierdzają m.in. układ wewnętrzny, ważniejsze tezy szczegółowe, zakres i forma przekazu, a także – co jest nowością formalną w porównaniu z poprzednią książką – posłużenie się wieloma schematami poglądowymi obrazującymi analizowane problemy. Z satysfakcją mogę stwierdzić, że zasadnicze tezy autora, które zostały sformułowane we Wstępie…, nie uległy zmianie, choć ich część została w niniejszej książce rozwinięta lub pogłębiona.

2. Celem książki jest krytyczna prezentacja wszystkich podstawowych problemów teoretycznych prawa podatkowego, dotyczących jego stanowienia, interpretacji i stosowania. Autor podzielił je – zgodnie z tytułem – na trzy odrębne grupy zagadnień: stanowienie (rozdział 1), interpretację (rozdział 3) i stosowanie prawa podatkowego (rozdział 4). Z pierwszej grupy wydzielono jednak formalnie odrębny rozdział (rozdział 2), poświęcony elementom normatywnej konstrukcji podatku, gdyż to właśnie ta część prawa podatkowego jest w sensie obiektywnym jego istotą, która decyduje o jego doniosłości, odrębności i specyfice.

Najważniejszy przedmiot zainteresowania autora to materialne prawo podatkowe w części stanowionej, a przede wszystkim przepisy prawa regulujące rozliczanie, deklarowanie, ewidencjonowanie i dokumentowanie podatków, stanowiące zarówno część ogólną, jak i część szczegółową tego prawa o charakterze prawnomaterialnym. W książce pominięto drobiazgowe opisy prawa pozytywnego, które mają bogatą literaturę prawniczą.

3. Zapewne nasuwa się pytanie: po co pisać o tych problemach, skoro już poświęcono im tak wiele miejsca w piśmiennictwie? Odpowiedź jest dość prosta: wiedza prawnopodatkowa – podobnie jak przepisy prawa – ulega naturalnym procesom dezaktualizacji, a także musi być odnowiona w świetle nowych zjawisk przede wszystkim o charakterze obiektywnym, normatywnym, jak i funkcjonalnym oraz doktrynalnym. Każdą dziedzinę wiedzy cechuje konserwatywna inercja, powodująca, że wskutek niedostrzegania lub wręcz pomijania nowych zagadnień następuje jej spłycenie, staje się fasadowa, a to już tylko krok do zlekceważenia i szybkiego zapomnienia. Autor nie tylko jako dydaktyk, ale również praktyk zajmujący się od kilkudziesięciu lat zawodowo problematyką stanowienia, interpretacji i stosowania prawa podatkowego, wprowadza do analizy tych zagadnień nowe wątki badawcze:

1) złą i dobrą wiarę w procesie stanowienia, interpretacji i stosowania prawa podatkowego;

2) znaczenie czynników niejawnych lub pomijanych w dotychczasowej analizie tego procesu, takich jak: lobbing legislacyjny, interpretacyjny i judykacyjny, którego cele najczęściej są sprzeczne z interesem publicznym oraz większości obywateli („uczciwych podatników”);

3) ocenę rzeczywistej władzy formalnych organów, które stanowią, interpretują i stosują prawo podatkowe – w jakim stopniu sprawują one rzeczywiste rządy nad tymi procesami, mające decydujące znaczenie, a w jakim stopniu ich rola jest fasadowa lub pozorna;

4) rolę biznesu zajmującego się ucieczką od opodatkowania, zwanego „optymalizacyjnym” lub „podatkowym”, który od kilkunastu lat jest chyba celowo niedostrzeganym, ale za to ważnym uczestnikiem procesu stanowienia, interpretacji i stosowania prawa;

5) konieczność ochrony poglądów podmiotów prawa podatkowego na temat treści norm prawa podatkowego sformułowanych w dobrej wierze, które zostały zastosowane przez te podmioty zwłaszcza w toku rozliczeń podatkowych i określenia zobowiązania podatkowego;

6) zmianę akcentów poznawczych poprzez uwypuklenie roli podmiotów prawa podatkowego (do których z oczywistych względów nie zaliczam organów władzy publicznej), czyli przede wszystkim podatników, którzy są najważniejszymi adresatami przepisów prawa podatkowego, a interpretacja tych przepisów i stosowanie prawa przez te podmioty są obiektywnie dużo ważniejsze niż to, co robią w tym zakresie organy władzy i sądy.

Rezultatem uwzględnienia powyższych wątków są dość głębokie przewartościowania, często nadobecne w wielu analizach tych zjawisk. Poglądy, wynikające zwłaszcza z analizy działalności interpretacyjnej i jurysdykcyjnej organów władzy publicznej, są sprowadzane do ich właściwych rozmiarów, szczególnie z perspektywy roli podmiotów prawa podatkowego, które na co dzień interpretują i stosują przepisy prawa podatkowego; od nich zależy bezpośrednio wielkość dochodów budżetowych i efektywność fiskalna podatków, a ich uczestnictwo w tym procesie jest często niedoceniane albo nawet niedostrzegane.

Autor starał się ograniczyć odwołania do obowiązujących obecnie przepisów prawa również ze względu na to, że część z nich szybko ulegnie zmianie, a przecież jest to proces ciągły, którego nikt nie zatrzyma. Ważne jest bowiem założenie podstawowe: przepisy się zmieniają, a najważniejsze problemy poznawcze prawa podatkowego (na razie) zostają.

Aby Czytelnik mógł poznać inne poglądy na temat problemów poruszanych w niniejszej książce, w przypisach zacytowano fragmenty uzasadnień niektórych wyroków, w tym zwłaszcza TK, a przede wszystkim zaczerpnięte z piśmiennictwa prawniczego.

4. Autor pragnie podziękować wszystkim Słuchaczom wykładów oraz innych zajęć dydaktycznych z zakresu prawa podatkowego, a szczególnie Słuchaczom:

1) wykładu pt. Wstęp do nauki prawa podatkowego, prowadzonego w co najmniej pięciu wariantach na Uniwersytecie Warszawskim oraz innych uczelniach;

2) wykładów dotyczących części szczegółowej materialnego prawa podatkowego, prowadzonych na wielu uczelniach, a zwłaszcza Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Głównej Handlowej;

3) wykładów prowadzonych od ćwierć wieku w Instytucie Studiów Podatkowych.

To dzięki Wam powstała ta książka.

5. Niniejsza publikacja może posłużyć również jako pomoc dydaktyczna w procesie kształcenia akademickiego z zakresu podstawowych problemów prawa podatkowego.

6. Kończąc Autor pragnie odrębnie podziękować moim Współpracownikom, a zwłaszcza Alicji Przybyło, Barbarze Błaszczak i Janowi Plewie za pomoc w przygotowaniu niniejszej książki.

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.

Wykaz skrótów............................................................................................. 7

Wykaz schematów ...................................................................................... 8

Wstęp ............................................................................................... 10

Rozdział 1. Stanowienie prawa podatkowego.......................................... 13

1.1. Czym jest stanowienie prawa podatkowego?........................ 13

1.2. Czym jest prawo podatkowe?............................................... 14

1.3. Dwa przeciwstawne sposoby pojmowania stanowionego prawa podatkowego............................................................... 19

1.4. Kształtowanie treści materialnej prawa podatkowego – problemy podstawowe........ 25

1.5. Empiryczne zasady legislacji podatkowej – próba syntezy.. 35

1.6. Dobra wiara w procesie tworzenia treści przepisów prawa podatkowego..................42

1.7. „Inwestycje legislacyjne” w materialnym prawie podatkowym, czyli stanowienie prawa w złej wierze........................ 50

1.8. Tworzenie treści przepisów prawa podatkowego – w stronę racjonalnego modelu............................................................. 55

1.9. Od czego zależy wzrost albo spadek efektywności fiskalnej prawa podatkowego?............................................................. 61

1.10. Pięć podstawowych postulatywnych zasad rządzących tworzeniem prawa podatkowego................................................. 68

1.11. Charakterystyka ewolucji materialnego prawa podatkowego minionego dwudziestolecia – najistotniejsze cechy.............. 74

1.12. Legalizm procesu tworzenia treści przepisów prawa podatkowego....................... 82

1.13. Czy współczesny ustrój daje szansę tworzenia dobrego prawa podatkowego?....... 89

1.14. Przepisy przejściowe w materialnym prawie podatkowym.. 108

1.15. Konkluzje.............................................................................. 113

Rozdział 2. Istotne elementy normatywnej konstrukcji podatku............. 115

2.1. Normatywne elementy konstrukcji podatku......................... 115

2.2. Swoista podmiotowość prawno-podatkowa w podatkach pośrednich.................. 117

2.3. Przedmiot opodatkowania jako normatywny element konstrukcji podatku...........124

2.4. Subiektywna teoria przedmiotu opodatkowania................... 127

2.5. Podstawa opodatkowania – problemy sporne....................... 129

2.6. Stawki podatkowe jako normatywny element konstrukcji podatku...................... 132

2.7. Warunki płatności zobowiązania podatkowego jako element konstrukcji podatku... 134

2.8. Zobowiązanie podatkowe – istota......................................... 135

2.9. Ulgi podatkowe jako normatywny element konstrukcji podatku........................... 137

2.10. Zwrot podatku jako fakultatywny element konstrukcji podatku........................................................................................... 139

2.11. Księgi (ewidencje) podatnika jako fakultatywny element konstrukcji podatku......141

2.12. Miejsce podmiotowej sukcesji praw i obowiązków w materialnym prawie podatkowym........ 143

2.13. Deklaracje podatkowe – problemy podstawowe................... 144

Rozdział 3. Interpretacja prawa podatkowego......................................... 149

3.1. Czym jest interpretacja przepisów prawa podatkowego?..... 149

3.2. Pluralizm interpretacyjny – istota problemu......................... 151

3.3. Dogmatyka przepisów materialnego prawa podatkowego.... 154

3.4. Urzędowa interpretacja przepisów prawa podatkowego a poglądy prawne podmiotów prawa podatkowego i judykatury. 157

3.5. Proces interpretacji przepisów prawa podatkowego............. 169

3.6. Zasada analogii w wykładni prawa podatkowego................. 171

3.7. Podmioty prawa podatkowego nie powinny być represjonowane za brak umiejętności przewidywania przyszłych poglądów prawnych judykatury na temat przepisów podatkowych.................................................................................. 172

3.8. Sola scriptura – przeciwieństwo subiektywnej teorii interpretacji przepisów prawa podatkowego................................ 183

3.9. Sądowa interpretacja przepisów prawa podatkowego.......... 187

3.10. Etyka obywatelska w procesie interpretacji przepisów prawa podatkowego.........195

3.11. Konkluzje.............................................................................. 199

Rozdział 4. Stosowanie prawa podatkowego........................................... 201

4.1. Problemy pojęciowe.............................................................. 201

4.2. Podmioty stosujące prawo podatkowe.................................. 204

4.3. Bezpośrednie stosowanie przepisów prawa UE.................... 217

4.4. Wsteczne stosowanie prawa podatkowego – pojemny wyjątek od zasady............. 219

4.5. Nadużycie prawa podatkowego............................................ 220

4.6. Unikanie opodatkowania w procesie stosowania prawa podatkowego.................. 221

4.7. Stosowanie prawa podatkowego będące schematem podatkowym....................... 224

4.8. Czy „agresywne planowanie podatkowe” jest stosowaniem prawa podatkowego?... 227

4.9. Zasada dyskontynuacji części szczegółowej materialnego prawa podatkowego .............................................................. 229

4.10. Bezprawność prawnopodatkowa........................................... 231

4.11. Trzy odmienne postawy podmiotów stosujących prawo podatkowe (albo go niestosujących) ........................................ 235

4.12. Sądowe stosowanie prawa podatkowego, czyli skutki „kurateli” sądów nad „nieudolnym” (jakoby) prawodawcą podatkowym.......................................................................... 236

4.13. Czy podatnicy masowo, a przede wszystkim świadomie uczestniczyli w oszustwach podatkowych?.......................... 244

4.14. Stosowanie prawa podatkowego w świetle pojęcia „dobrej wiary” oraz kryterium „dochowania należytej staranności”. 249

4.15. Konkluzje.............................................................................. 252

Podsumowanie – pięć wadliwych (błędnych) założeń dotyczących współczesnego prawa podatkowego...................................................................... 255

Bibliografia ............................................................................................... 259

Akty prawne ............................................................................................... 268

Orzecznictwo sądów administracyjnych...................................................... 269

Orzecznictwo TK......................................................................................... 269

Orzecznictwo TSUE.................................................................................... 271

Inne dokumenty........................................................................................... 273

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR
(pdf)
Brak informacji

Inni Klienci oglądali również

61,62 zł
79,00 zł

Prawo zamówień publicznych w praktyce

Książka w praktyczny sposób pokazuje, jak zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2021 r. wpłynęły na praktykę podmiotów biorących udział w procesie zamówień publicznych. Autorka – praktyk z wieloletnim doświadczeniem – ...
99,90 zł
111,00 zł

Stopniowanie winy w prawie karnym

Monografia jest pierwszą od czasu wejścia w życie kodeksu karnego z 1997 r. publikacją poświęconą problematyce winy, a więc zagadnieniu kluczowemu z punktu widzenia odpowiedzialności karnej oraz pierwszym tego typu opracowaniem w Polsce, w który...
19,85 zł
22,05 zł

Pojęcie suwerenności we wspólczesnym prawie międzynarodowym

Suwerenność jest pojęciem, które od wieków towarzyszy rozwojowi teorii państwa i prawa. Terminem tym posługują się prawnicy, ekonomiści i politolodzy, ale też politycy i dziennikarze. Okazuje się jednak, że treść suwerenności bywa inna dl...
83,16 zł
99,00 zł

Gospodarstwa domowe z 500+ w procesie rozwoju kapitału ludzkiego. Wybrane problemy ekonomiczne i socjologiczne

Monografia dotyczy problematyki rozwoju jednostkowego kapitału ludzkiego z perspektywy działań inwestycyjnych podejmowanych przez gospodarstwa domowe (...). Podejmowanie badań w tym zakresie jest ważne, ponieważ w literaturze przedmiotu pomija się najc...
15,12 zł
19,90 zł

Jak prawidłowo rozliczyć stratę podatkową

Już obowiązują nowe, bardziej korzystne dla przedsiębiorców regulacje w zakresie rozliczania strat podatkowych. Nie oznacza to jednak, że podatnicy skorzystają z nich już przy składaniu zeznań za ten rok. Co więcej, ze względu na powyższe zmiany...
183,96 zł
219,00 zł

Finansowanie przez spółkę nabycia lub objęcia emitowanych przez nią akcji w prawie polskim na tle porównawczym

Monografia jest poświęcona finansowaniu przez spółki nabywania i obejmowania emitowanych przez nie akcji (financial assistance) – zagadnieniu, które od lat stanowi przedmiot dociekań w krajowej i zagranicznej doktrynie prawa. Publik...
14,36 zł
16,70 zł

Prawo wobec innowacji technologicznych

Autorzy omawiają wpływ nowych technologii oraz przemian technologicznych na obszar i instytucje prawa cywilnego, przeobrażenia w dotychczasowych instytucjach prawa cywilnego, dokonujące się pod wpływem rozwoju technologicznego i globalizacji stosunk&oa...
153,00 zł
170,00 zł

Zasady w prawie administracyjnym. Teoria, praktyka, orzecznictwo

W książce omówiono ogólne, systemowe zasady prawa administracyjnego, ich charakter i znaczenie, a także konstrukcję nadużycia prawa. Monografia uwzględnia dokonane ostatnio zmiany dotyczące m.in. prawa administracji skarbowej, oświatowego...
32,51 zł
37,80 zł

Udział podmiotów spoza systemu administracji publicznej w stanowieniu aktów prawa miejscowego

Rozważania podjęte w niniejszej książce dotyczą partycypacji społecznej w legislacji samorządowej. W ciągu ostatnich kilku lat partycypacja społeczna, różnie określana (np. udziałem, uczestnictwem) i traktowana według różnych ujęć, na dob...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!