Świat człowieka Świat kultury Antologia tekstów klasycznej antropologii
Antologia najważniejszych tekstów antropologicznych została pomyślana jako uzupełnienie podręcznika Ewy Nowickiej Świat człowieka - świat kultury. Podzielona na 9 tematycznych bloków, obejmujących w sumie 40 tekstów źródłowych, przedstawia najważniejsze nurty antropologicznego myślenia oraz kluczowe dla tej dyscypliny prace, począwszy od Lewisa Morgana, przez Marcela Maussa, Franza Boasa, Ralpha Lintona, Ruth Benedict, aż po Bronisława Malinowskiego i Claude’a Levi-Straussa.
Najważniejsze dla nas było [...] zebranie w jednym tomie fragmentów prac, które w różnorodnych opracowaniach historii antropologii uznawane są za "klasyczne" i reprezentatywne dla poszczególnych okresów rozwoju dyscypliny. Takie uporządkowanie pozwoli, mamy nadzieję, zapoznać się z przemianami, jakie zaszły w obrębie dyscypliny przez prawie sto pięćdziesiąt lat jej istnienia, jak również prześledzić wspólny wszystkim prezentowanym autorom rdzeń myślenia o człowieku jako istocie określanej przez fakt "posiadania kultury" oraz o fascynującym zjawisku zróżnicowania, zmienności i bogactwa ludzkich kultur.
(Ze Słowa wstępnego)
-
Kategorie:
-
Książki »
-
Publikacje PWN »
-
Podręczniki PWN
-
Książki »
-
Publikacje PWN »
-
Podręczniki PWN »
-
Nauki społeczne »
-
Socjologia
-
Książki »
-
Publikacje akademickie »
-
Nauki społeczne »
-
Socjologia, Społeczeństwo
-
Książki »
-
Publikacje akademickie »
-
Nauki społeczne »
-
Socjologia, Społeczeństwo »
-
Antropologia społeczna i kulturowa
-
Książki »
-
Publikacje akademickie
-
Książki »
-
Publikacje akademickie »
-
Nauki humanistyczne »
-
Antropologia, Etnologia, Kulturoznawstwo »
-
Antropologia
-
Książki »
-
Publikacje PWN »
-
Podręczniki akademickie »
-
Nauki społeczne »
-
Socjologia, Społeczeństwo »
-
Antropologia społeczna i kulturowa
-
Książki »
-
Publikacje specjalistyczne »
-
Nauki społeczne »
-
Socjologia, Społeczeństwo
-
Książki »
-
Publikacje specjalistyczne »
-
Nauki społeczne »
-
Socjologia, Społeczeństwo »
-
Antropologia społeczna i kulturowa
-
Książki »
-
Publikacje specjalistyczne »
-
Nauki humanistyczne »
-
Antropologia, etnologia, kulturoznawstwo »
-
Antropologia
-
Redakcja:
Małgorzata Głowacka-Grajper,
Ewa Nowicka
-
Język wydania:
polski
-
ISBN:
9788301159351
-
EAN:
978830115935101
-
Liczba stron:
808
-
Wymiary:
17.1x24.5cm
-
Waga:
1.18kg
Ewa Nowicka
Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, profesor, jeden z najbardziej znanych współczesnych antropologów. Od lat naucza, prowadzi również seminaria o problemach mniejszości etnicznych i rasowych, o spornych problemach antropologii, o "swoich" i "obcych", zwłaszcza w Polsce. Interesuje się postawami wobec innych ras, wobec odmienności etnicznej i rasowej, a także różnorodnością wyznaniową. Zajmuje się również problematyką kontaktów międzykulturowych i międzyetnicznych oraz akulturacją. Przeprowadziła liczne badania terenowe w Europie, na Syberii, w Mongolii i Chinach.
Jest autorką i współautorką, redaktorem i współredaktorem następujących książek: Bunt i ucieczka. Zderzenie kultur i ruchy społeczne (1972), Afrykanie z wyboru. Afryka w świadomości Murzynów amerykańskich (1979), Wigwamy, rezerwaty, slumsy (1988), Swoi i obcy (1990), Indianie Stanów Zjednoczonych. Antologia tekstów źródłowych (1991), Religia a obcość (1991), Gość w dom... Z problematyki zagranicznych studentów w Polsce (1993), Obcy u siebie. Luteranie warszawscy (1993), Inny obcy wróg (1996), Lamowie i sekretarze. Poziomy więzi społecznej we współczesnej Buriacji (1996), U progu wielokulturowości (1997), Goście i gospodarze: Problem adaptacji kulturowej w obozach dla uchodźców i w otaczających je społecznościach lokalnych (1998), U nas dole i niedole. Sytuacja Romów w Polsce (1999), Polacy czy cudzoziemcy? Polacy za wschodnią granicą (2000), Wielka Syberia małych narodów (2000).