MENU

Wykorzystanie analizy charakterystyk wydzielania ciepła do oceny stanu technicznego aparatury wtryskowej silnika okrętowego

(eBook)
0.00  [ 0 ocen ]
 Dodaj recenzję
Rozwiń szczegóły »
  • Druk: Poznań, 2013

  • Autor: Kazimierz Witkowski

  • Wydawca: Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej

  • Formaty:
    PDF
    (Watermark)
    Watermark
    Znak wodny czyli Watermark to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie najbardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.

Dostępne formaty i edycje
Rok wydania
Cena
Cena katalogowa: 25,00 zł
22,50
Dodaj do schowka
Dostępność: online po opłaceniu
Produkt elektroniczny Plik do pobrania po realizacji zamówienia

Wykorzystanie analizy charakterystyk wydzielania ciepła do oceny stanu technicznego aparatury wtryskowej silnika okrętowego

Rozprawa dotyczy rozwiązania problemu diagnostyki układów wtryskowych tłokowych silników okrętowych o zapłonie samoczynnym z wykorzystaniem charakterystyk wydzielania ciepła, wyznaczanych na podstawie przebiegów ciśnień mierzonych na zaworach indykatorowych. Silniki tłokowe stanowią w większości (ponad 80%) napęd główny, a także napęd zespołów prądotwórczych statków. Silniki wolno- i średnioobrotowe są wyposażane w zawory indykatorowe. W celu umiejscowienia problemu scharakteryzowano klasyczne układy zasilania silników paliwami płynnymi, w których stosowane są najczęściej pompy wtryskowe z pokrętnymi tłokami. Scharakteryzowano również, stosowane coraz częściej, układy wtryskowe typu common rail sterowane elektronicznie. W celu wyłonienia uszkodzeń do badań diagnostycznych scharakteryzowano zagadnienie eksploatacji układów wtryskowych, typowe ich uszkodzenia oraz wpływ na osiągi silników. Szacuje się, że uszkodzenia układów wtryskowych stanowią około 50% wszystkich uszkodzeń silników okrętowych; do typowych należą: utrata drożności (zakoksowanie) otworów wtryskowych rozpylacza, spadek napięcia sprężyny wtryskiwacza, nieszczelność iglicy wtryskiwacza, rozszczelnienie układu (wyciek paliwa), zużycie par precyzyjnych, zużycie otworów wtryskowych, zawieszenie iglicy, zawieszenie nurnika pompy. Do badań wytypowano następujące uszkodzenia: zakoksowanie otworów wtryskowych, zużycie otworów wtryskowych, spadek ciśnienia otwarcia wtryskiwacza, nieszczelność układu wtryskowego.
Scharakteryzowano dotychczas stosowane pośrednie i bezpośrednie metody diagnozowania układów wtryskowych. Pośrednie diagnozowanie, oparte na wykresach indykatorowych i temperaturze gazów wylotowych, umożliwia ogólną ocenę stanu technicznego. Lokalizacja uszkodzeń nie jest pewna. W bezpośredniej diagnostyce wykorzystuje się przebiegi ciśnień za pompami wtryskowymi lub przed wtryskiwaczami. Metoda ta jest jednak stosowana sporadycznie, w odniesieniu do silników wolnoobrotowych dużych mocy, z powodu problemów technicznych z czujnikami ciśnienia i zagrożeniami utraty szczelności instalacji wtryskowej.
Bazując na klasycznych pracach z dziedziny wywiązywania ciepła, zdefiniowano charakterystyki wydzielania ciepła netto dla modelu jednostrefowego, które przyjęto jako nośnik informacji diagnostycznej dla układów wtryskowych. Wykorzystując przyjęty model wydzielania ciepła, na podstawie badań własnych, wykonano analizę symulacyjną (komputerową) wpływu błędów lokalizacji GMP na wykresie indykatorowym, błędów czujnika ciśnienia, np. nieprzenoszenie składowej stałej oraz wpływu zakłóceń wnoszonych przez kanały gazowe i zawory indykatorowe na błędy wyznaczania charakterystyk wydzielania ciepła. Zauważono, że w opisywanych publikacjach w modelach wywiązywania ciepła nie poświęcono dostatecznej uwagi tym niezwykle istotnym, dla pozyskiwania informacji diagnostycznej, zagadnieniom. Analizę przeprowadzono na przykładzie charakterystyk wydzielania ciepła silnika wolnoobrotowego 6RTA 76 i średnioobrotowego 6A25/30. Uzyskane wyniki wskazują, że wpływ wymienionych czynników na przebieg charakterystyk nie jest znaczący, a zakłócenia powodowane przez zawory indykatorowe i kanały gazowe pomijane w odniesieniu do silników wolnoobrotowych są jednakowe (równe błędy systematyczne) dla poszczególnych cylindrów badanego silnika średnioobrotowego. Badania diagnostyczne przeprowadzono na omówionym w tej pracy stanowisku laboratoryjnym silnika średnioobrotowego 3AL25/30. Opisano sposoby symulacji uszkodzeń i przebieg badań. Omówiono wyniki badań. Ich analiza wykazała, że wytypowane uszkodzenia, oprócz rozkalibrowanych otworów, są identyfikowalne na podstawie parametrów charakterystyk wydzielania ciepła. Wykorzystywanie do tego celu ciśnienia w przewodzie wtryskowym nie jest konieczne.
W niniejszej pracy rozpatrzono możliwość zastosowania w diagnostyce silników okrętowych metod rozpoznania obrazów do rozwiązania problemu identyfikacji stanu technicznego obiektu w systemach automatycznego diagnozowania. Zagadnienie to rozpatrzono teoretycznie. Przeprowadzona analiza pozwoliła na wskazanie odpowiedniej metody rozpoznawania.

  • Sposób dostarczenia produktu elektronicznego
    Produkty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.
    Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.
    Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
  • Ważne informacje techniczne
    Minimalne wymagania sprzętowe:
    procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturach
    Pamięć operacyjna: 512MB
    Monitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bit
    Dysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejsca
    Mysz lub inny manipulator + klawiatura
    Karta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/s
    Minimalne wymagania oprogramowania:
    System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows Mobile
    Przeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5
    Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScript
    Zalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.
    Informacja o formatach plików:
    • PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
    • EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
    • MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
    • Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
    Rodzaje zabezpieczeń plików:
    • Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
    • Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
Streszczenie 5
Wykaz ważniejszych oznaczeń i skrótów 7

1. Wstęp 9

2. Systemy zasilania paliwem silników okrętowych 12

2.1. Silniki tłokowe stosowane na statkach towarowych 12
2.1.1. Ogólna charakterystyka silników tłokowych stosowanych na statkach towarowych 12
2.1.2. Wolnoobrotowe silniki okrętowe napędu głównego 14
2.1.3. Średnioobrotowe silniki okrętowe napędu głównego i zespołów prądotwórczych 15
2.1.4. Okrętowe silniki tłokowe jako obiekt diagnostyki 15
2.2. Układy zasilania paliwem współczesnych silników okrętowych 20
2.3. Klasyczne układy silników okrętowych 21
2.4. Systemy VIT i FQS 22
2.5. Układy wtryskowe silników okrętowych sterowane elektronicznie 25
2.6. Eksploatacja układów wtryskowych 28
2.6.1. Uwagi ogólne 28
2.6.2. Typowe uszkodzenia układów wtryskowych i ich wpływ na pracę silnika 30
2.7. Wnioski 35

3. Systemy diagnostyczne silników okrętowych, diagnostyka układów wtryskowych 37

3.1. Systemy diagnostyczne silników okrętowych 37
3.2. Metody pośrednie diagnozowania układów wtryskowych 45
3.3. Metody bezpośrednie diagnozowania układów wtryskowych 47
3.4. Wnioski 52

4. Problem badawczy 53

4.1. Podsumowanie stanu wiedzy 53
4.2. Zakres pracy 54
4.3. Zadania badawcze 54

5. Wybór modelu obliczeniowego charakterystyk wydzielania ciepła na podstawie wykresów indykatorowych 57

5.1. Jednostrefowy model wywiązywania ciepła dla silnika o wtrysku bezpośrednim 57
5.2. Ciepło wydzielone netto i jego wyznaczanie 60
5.3. Wpływ uproszczeń modelu wywiązywania ciepła na charakterystyki q i Q 62
5.3.1. Wpływ założenia stałej wartości wykładnika adiabaty 62
5.3.2. Wpływ błędów lokalizacji GMP 64
5.3.3. Wpływ błędów wyznaczania stopnia sprężania  65
5.3.4. Wpływ błędów ciśnienia początku sprężania 66
5.3.5. Wpływ czujników i kanałów gazowych na przebiegi charakterystyk q i Q 67
5.4. Wnioski 69

6. Badania stanowiskowe nad wykorzystaniem charakterystyk wydzielania ciepła netto w diagnostyce układów wtryskowych silników okrętowych	 70

6.1. Metodologia badań 70
6.2. Stanowisko badawcze i obiekt badań 71
6.3. Metody symulacji uszkodzeń zastosowane w badaniach 73
6.4. Przebieg i wyniki badań 74
6.5. Analiza wrażliwości parametrów diagnostycznych 86
6.6. Opracowanie macierzy uszkodzeń 88
6.7. Wnioski 90

7. Analiza możliwości zastosowania w diagnostyce okrętowych silników spalinowych wybranych metod rozpoznawania obrazów	 92

7.1. Metody rozpoznawania obrazów 92
7.2. Metoda funkcji rozpoznających 93
7.3. Metryczne metody rozpoznawania 94
7.4. Porównanie metrycznej metody z metodą funkcji rozpoznających 95
7.5. Wnioski 97

8. Podsumowanie 98

8.1. Ogólna charakterystyka osiągniętych wyników 98
8.2. Poznawcze wyniki badań 99
8.3. Utylitarne wyniki badań 100
8.4. Proponowane kierunki dalszych prac 101

Bibliografia 102
Summary 109
NAZWA I FORMAT
OPIS
ROZMIAR

Przeczytaj fragment

Inni Klienci oglądali również

75,01 zł
98,70 zł

C++20 Biblioteka techniczna

Odkryj najnowsze ważne funkcjonalności języka C++20, w tym moduły, koncepcje, operatory spaceship i inteligentne wskaźniki. Książka ta może stać się podręczną „książką kucharską” programisty, obejmującą zarówno zasadniczy standard ję...
4,30 zł
5,00 zł

Analiza szeregów czasowych

W rozdziale pierwszym wprowadzono podstawowe pojęcia związane z procesem stochastycznym i szeregiem czasowym. Wykorzystując wprowadzone definicje, przeprowadzono wstępne analizy wybranych z rynku szeregów czasowych. Przedstawiono wybrane klasyfi...
18,92 zł
22,00 zł

Analiza korzystania pacjentów hemodializowanych z województwa kujawsko-pomorskiego ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

W polskim systemie opieki zdrowotnej opieka nad pacjentem ze zdiagnozowaną przewlekłą chorobą nerek (PChN) na etapie leczenia zachowawczego oraz nerkozastępczego jest rozproszona, gdyż jest realizowana na poziomie opieki podstawowej, specjalistycznej i...
38,70 zł
45,00 zł

Niewykorzystane zasoby Nowa polityka rynku pracy

Nie ulega wątpliwości, iż współczesne rynki pracy państw wysoko rozwiniętych stanęły wobec wyzwań, jakie nie miały jeszcze miejsca w przeszłości i wobec których sformułowane dotychczas teorie i praktyki są bezradne. Wyzwaniem szczeg&oacut...
24,08 zł
28,00 zł

Preparatyka i analiza związków naturalnych

Podręcznik jest adresowany do osób interesujących się chemią organiczną, zwłaszcza tą z pogranicza biologii, studentów kierunków chemii medycznej, chemii kosmetyków czy technologii żywności. Zawiera zestawy ćwiczeń, kt&oacut...
17,20 zł
20,00 zł

Stan wyższej świadomości

Jak wygląda świat w antymaterii? Czy w odległej przyszłości życie w znanej nam formie będzie możliwe? Co jest po drugiej stronie lustra? ,,Stan wyższej świadomości” to historia człowieka, który, nie zdając sobie z tego sprawy, stracił w...
9,00 zł
10,00 zł

Różyczka. Próba analizy filmu Orsona Wellesa "Obywatel Kane"

Drugie wydanie książki prof. Grzegorza Królikiewicza o jednym z najsłynniejszych filmów świata – „Obywatel Kane” Orsona Wellesa. Reżyser wyjątkowego w historii polskiej kinematografii filmu „Na wylot” analizu...
41,40 zł
69,00 zł

Wielka Płyta. Analiza skuteczności podwyższania efektywności energetycznej

„(…) cenne opracowanie naukowo-techniczne dotyczące jednego ze strategicznych celów społeczno-gospodarczego rozwoju kraju: racjonalizacji użytkowania energii. Budownictwo i gospodarka komunalna to dzisiaj nadal dziedzina bardzo ener...
36,00 zł
40,00 zł

Model oceny akademickich repozytoriów instytucjonalnych w Polsce w kontekście otwartej nauki

Otwarty dostęp jest niezbędnym elementem szerszego zjawiska zwanego otwartą nauką. Oprócz otwartego dostępu do publikacji i danych badawczych, otwarta nauka obejmuje również m.in. otwarte modele pracy naukowej, otwarte recenzje, oprogramo...

Recenzje

Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!