Analityk systemów
Książka ułatwi czytelnikowi opanowanie informacji niezbędnych do przygotowania się do egzaminu REQB® Certyfikowany Profesjonalista Inżynierii Wymagań (ang. Certified Professional for Requirements Engineering, CPRE) na poziomie podstawowym. Egzamin ten umożliwia zdobycie uznawanego na całym świecie certyfikatu poświadczającego kwalifikacje w obszarze inżynierii wymagań.
W książce omówiono wszystkie tematy wyszczególnione w planie nauczania REQB® dla poziomu podstawowego, wersja 2.1 (2014). Dla ułatwienia nauki i zrozumienia podejmowanych tematów teoretyczne zagadnienia zobrazowano odpowiednio dobranymi przykładami. Po przerobieniu każdego rozdziału książki czytelnik może samodzielnie sprawdzić stan swojej wiedzy, odpowiadając na pytania kontrolne (będące zarazem celami nauczania określonymi przez REQB) do poszczególnych tematów. W celu umożliwienia lepszego przygotowania się do egzaminu, w książce podano również przykładowe pytania egzaminacyjne.
Z książki dowiesz się:
- czym jest inżynieria wymagań według programu REQB® i jakie czynności wchodzą w jej skład;
- czym są wymagania, jak można je sklasyfikować i jakimi atrybutami powinny się cechować;
- jakie miejsce w przedsięwzięciu informatycznym zajmuje inżynieria wymagań i jakie ma znaczenie dla sukcesu projektu;
- jak pozyskiwać, analizować i dokumentować wymagania oraz w jaki sposób zapewnić, że są one odpowiedniej jakości;
- jaki zakres informacji jest wymagany na egzaminie certyfikacyjnym – co musisz zapamiętać, zrozumieć i potrafić wyjaśnić na przykładach oraz co powinieneś umieć wykorzystać w praktyce;
- jakie pytania egzaminacyjne możesz spotkać podczas egzaminu certyfikacyjnego.
Powinieneś wiedzieć:
- jakie są podstawowe fazy i charakterystyki cyklu życia produktu;
- jakie procesy – zarządcze i wytwórcze – składają się na proces wytwarzania produktu;
- w jaki sposób powstaje koncepcja i projekt rozwiązania informatycznego.
Karolina Zmitrowicz
Pracuje w branży IT od ponad 10 lat. Posiada międzynarodowe doświadczenie w zakresie analizy biznesowej i inżynierii wymagań, zarządzania jakością i zarządzania projektami. Podczas swojej kariery pracowała jako tester, analityk, projektant i koordynator projektów, co umożliwiło jej poznanie wielu aspektów realizacji projektów IT i nauczyło postrzegania podejmowanych tematów z różnych punktów widzenia. Praca w międzynarodowych, wielokulturowych zespołach projektowych wykształciła w niej nie tylko umiejętności efektywnego planowania i koordynacji złożonych działań, lecz także doskonałe umiejętności interpersonalne.
Obecnie pracuje jako niezależny konsultant IT w obszarze biznesu i technologii wspierając organizacje m.in. w planowaniu i realizacji procesów analitycznych oraz czynności zarządzania jakością na przestrzeni całego cyklu życia rozwiązania. Zdobyte doświadczenie wykorzystuje jako podstawę do rozwoju własnych metod doskonalenia procesów wytwarzania kładąc nacisk przede wszystkim na transparentność, efektywność i spójność procesów z celami biznesowymi przy jednoczesnej elastyczności i uniwersalności zastosowanych rozwiązań.
Jest autorką kilkunastu publikacji z obszaru zarządzania jakością, testowania, analizy biznesowej i zarządzania zespołem oraz książek m.in. Inżynieria wymagań w praktyce (WN PWN 2014) oraz Inżynieria wymagań. Studium przypadków (WN PWN 2017). Wykładowca akademicki w WSB w Gdańsku na studiach podyplomowych na kierunku Tester oprogramowania oraz kierownikiem studiów podyplomowych na kierunku Inżynieria wymagań w projektach informatycznych.