Logika… Daj się uwieść!
Christoph Drösser wprowadza czytelnika w świat poprawnego wnioskowania, poczynając od sylogistycznej logiki klasycznej, poprzez nowoczesne teorie, autorstwa np. George’a Boole’a lub Bertranda Russella, od teorii dowodu i teorii mnogości i informatyki teoretycznej aż do logiki rozmytej. W zajmujących i pouczających opowiadaniach, w niewymuszony sposób przekazuje podstawy, osobliwości i zasadzki logiki. Drösser pokazuje, jak nauka potrafi być bliska codzienności, ale też jak uczeni kiedyś i dziś zdobywali i zdobywają wiedzę. Pozycja ta, tak jak poprzednie publikacje Drössera, prezentuje czytelnikowi także zadania i ich rozwiązania, łamigłówki dla każdego.
- Kategorie:
- Język wydania: polski
- ISBN: 978-83-01-21867-6
- ISBN druku: 978-83-01-21821-8
- Liczba stron: 224
-
Sposób dostarczenia produktu elektronicznegoProdukty elektroniczne takie jak Ebooki czy Audiobooki są udostępniane online po opłaceniu zamówienia kartą lub przelewem na stronie Twoje konto > Biblioteka.Pliki można pobrać zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut po uzyskaniu poprawnej autoryzacji płatności, choć w przypadku niektórych publikacji elektronicznych czas oczekiwania może być nieco dłuższy.Sprzedaż terytorialna towarów elektronicznych jest regulowana wyłącznie ograniczeniami terytorialnymi licencji konkretnych produktów.
-
Ważne informacje techniczneMinimalne wymagania sprzętowe:procesor: architektura x86 1GHz lub odpowiedniki w pozostałych architekturachPamięć operacyjna: 512MBMonitor i karta graficzna: zgodny ze standardem XGA, minimalna rozdzielczość 1024x768 16bitDysk twardy: dowolny obsługujący system operacyjny z minimalnie 100MB wolnego miejscaMysz lub inny manipulator + klawiaturaKarta sieciowa/modem: umożliwiająca dostęp do sieci Internet z prędkością 512kb/sMinimalne wymagania oprogramowania:System Operacyjny: System MS Windows 95 i wyżej, Linux z X.ORG, MacOS 9 lub wyżej, najnowsze systemy mobilne: Android, iPhone, SymbianOS, Windows MobilePrzeglądarka internetowa: Internet Explorer 7 lub wyżej, Opera 9 i wyżej, FireFox 2 i wyżej, Chrome 1.0 i wyżej, Safari 5Przeglądarka z obsługą ciasteczek i włączoną obsługą JavaScriptZalecany plugin Flash Player w wersji 10.0 lub wyżej.Informacja o formatach plików:
- PDF - format polecany do czytania na laptopach oraz komputerach stacjonarnych.
- EPUB - format pliku, który umożliwia czytanie książek elektronicznych na urządzeniach z mniejszymi ekranami (np. e-czytnik lub smartfon), dając możliwość dopasowania tekstu do wielkości urządzenia i preferencji użytkownika.
- MOBI - format zapisu firmy Mobipocket, który można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np.e-czytnik Kindle) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki MOBI.
- Audiobooki w formacie MP3 - format pliku, przeznaczony do odsłuchu nagrań audio.
Rodzaje zabezpieczeń plików:- Watermark - (znak wodny) to zaszyfrowana informacja o użytkowniku, który zakupił produkt. Dzięki temu łatwo jest zidentyfikować użytkownika, który rozpowszechnił produkt w sposób niezgodny z prawem. Ten rodzaj zabezpieczenia jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla użytkownika, ponieważ aby otworzyć książkę zabezpieczoną Watermarkiem nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia.
- Brak zabezpieczenia - część oferowanych w naszym sklepie plików nie posiada zabezpieczeń. Zazwyczaj tego typu pliki można pobierać ograniczoną ilość razy, określaną przez dostawcę publikacji elektronicznych. W przypadku zbyt dużej ilości pobrań plików na stronie WWW pojawia się stosowny komunikat.
WSTĘP 10 1. JEŻELI KSIĘŻYC JEST Z ZIELONEGO SERA... ALBO O LOGICE I RZECZYWISTOŚCI 13 2. KŁAMSTWO I PRAWDA ALBO GDY NA LOGICE POTYKAJĄ SIĘ OPRYSZKI 21 3. SŁABE KARTY SUPERMANA ALBO O DOBRYCH I NIE ZA DOBRYCH ARGUMENTACH 35 4. ROZRYWKI UMYSŁOWE 1: LOGICALS 55 5. PIEKIELNA MASZYNA ALBO LICZ SIĘ Z PRAWDĄ! 64 6. FAŁSZYWEK CZAR ALBO DWUZNACZNE PRAWO 84 7. ROZRYWKI UMYSŁOWE 2: WYSPA KŁAMCÓW 102 8. KATALOG KATALOGÓW ALBO DLACZEGO Z PORZĄDKIEM TEŻ MOŻNA PRZESADZIĆ Bibliotekarz Fred Kollman jest fanem drukowanych katalogów i ku ubolewaniu pracowników biblioteki każe ujmować w nich nie tylko wszystkie książki biblioteki miejskiej, lecz również ich katalogi. Omal nie staje się przy tym ofiarą paradoksu logicznego, który w podobnej formie przed 100 laty zachwiał podwalinami matematyki. 107 9. KIEDY LOGIKA WARIUJE SŁYNNE PARADOKSY I JAK SIĘ JE ROZWIĄZUJE 126 10. TEN TYTUŁ JEST AUTOREFERENCYJNY ALBO PROBLEMY Z KOZAMI NA WYSPIE KŁAMCÓW 147 11. ROZRYWKI UMYSŁOWE 3: KAPELUSZOWY TELETURNIEJ 167 12. KOMPUTER LUDOWY ALBO MASZYNA UNIWERSALNA PANA TU LING 172 13. OPTYMALNY SAMOCHÓD UŻYWANY ALBO PRECYZYJNE MYŚLENIE NA PODSTAWIE NIEPRECYZYJNYCH POJĘĆ 185 DODATEK 201 ROZWIĄZANIA ZAGADEK 201 NAJWAŻNIEJSZE FORMUŁY LOGICZNE 213 AKSJOMATY TEORII MNOGOŚCI ZERMELO-FRAENKELA 217 LITERATURA I ŹRÓDŁA 221 SKOROWIDZ 223