W dniu dzisiejszym kontakt z Biurem Obsługi Klienta jest możliwy jedynie drogą mailową.
Przepraszamy za niedogodności. więcej

Pisma o sztuce i literaturze

Chwilowo niedostępny

Ładowanie...

Szczegóły produktu

Oprawa
twarda
Autor/Redaktor
Niklas Luhmann
Tłumacz
Bogdan Baran
Wydawca
Scholar

Pisma o sztuce i literaturze

Niklas Luhmann (1927–1998), niemiecki socjolog, twórca teorii systemów i ogólnej teorii społeczeństwa. Główne dzieła: Systemy społeczne. Zarys ogólnej teorii (1984, wyd. pol. 2007), Die Gesellschaft der Gesellschaft (1997) oraz cykl dziewięciu monografii o poszczególnych systemach funkcjonalnie zróżnicowanego społeczeństwa: ekonomii, nauce, prawie, mediach masowych, sztuce, polityce, religii, wychowaniu i miłości, opublikowanych w latach 1982–2008. W Polsce ukazały ponadto: Funkcja religii (1977, wyd. pol. 1998), Teoria polityczna państwa bezpieczeństwa socjalnego (1981, wyd. pol. 1994), Semantyka miłości. O kodowaniu intymności (1982, wyd. pol. 2003). Zdaniem Luhmanna społeczeństwo jest komunikacją. Poszczególne jego części różnicują się ze względu na ewolucję komunikacji. Także sztukę Luhmann uznał za system wytworzony wewnątrz komunikacji. Możliwości sztuki i warunki jej zgodności z innymi strukturami systemu społecznego nie są dowolne, lecz mają pewną strukturę. Z tej perspektywy autor w zebranych w tym tomie esejach opisuje „kod” i „medium” sztuki. Luhmann nie jest (wbrew teoretykom sztuki konceptualnej) zwolennikiem wymazania z estetyki pojęcia piękna. To jego na pozór tradycjonalistyczne podejście wypływa jednak z wysoce oryginalnej koncepcji natury sztuki. Sztuka jest samowystarczalnym i samotworzącym się podsystemem systemu społecznego. Wyodrębnia się jako pewna forma komunikacji oparta na rozróżnianiu według podziału piękne/brzydkie. Podobnie kodują się inne systemy funkcjonalne, np. gospodarka przez kod mieć/nie mieć, polityka przez kod rząd/opozycja, a nauka przez kod prawda/fałsz.

 

Recenzje (0)

Zainspiruj się kategoriami tego produktu

Odkryj inne ciekawe książki wydawnictwa Scholar, które mogą Cię zainteresować po lekturze 'Pisma o sztuce i literaturze'

Wydawnictwo Scholar oferuje bogaty wybór publikacji naukowych. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które mogą uzupełnić Twoje zainteresowania.

Po jakie produkty jeszcze warto sięgnąć:

  1. Książka ta wyrasta zarówno z osobistych upodobań i sympatii autorki, z zasłuchania w głosy i słowa śpiewających kobiet, jak i z krytycznej lektury przedstawicielek feministycznej myśli, która ulega tu konfrontacji z kobiecym doświadczeniem: artystek, obserwatorek i komentatorek kultury, a zwłaszcza – współczesnych mam, córek, żon i sióstr. Izolda Kiec – literaturoznawczyni, teatrolożka i kulturoznawczyni, pisze o poezji (Zuzanna Ginczanka, Halina Poświatowska) i piosence (Agnieszka Osiecka), o teatrze i kabarecie.

  2. Witamy w świecie, gdzie prawo i literatura splatają się w pasjonujący sposób. Książka "Prawo i literatura", autorstwa Jarosława Kuisza oraz Marka Wąsowicza, to wyjątkowa publikacja, która wprowadza czytelnika w tematykę związków prawa z literaturą, analizując zarówno historyczne, jak i współczesne konteksty tego fenomenu. Autorzy, wnikliwie analizując utwory literackie, zasygnalizowali istotne związki między literaturą naukową a praktyką prawną.

  3. Niniejszy tom esejów stanowi kontynuację opublikowanego w 2015 roku zbioru Prawo i literatura. Szkice. Tym razem autorzy podjęli się analizy wybranych utworów literackich z okresu międzywojennego, eksplorując wątki prawne i ich znaczenie w literaturze polskiej. Książka w ciekawy sposób łączy literaturoznawstwo z naukami humanistycznymi, oferując czytelnikom nową perspektywę na prawo i jego odbicie w literaturze.

  4. Autorka w kompetentny sposób i w szerokim ujęciu relacjonuje najważniejsze aspekty reakcji wschodnioniemieckich twórców na przełomowe w bloku wschodnim wydarzenia społeczno-polityczne. Ciekawe rozważania Magdaleny Latkowskiej dotyczą wydarzeń 1956 roku. Poznański Czerwiec i polski Październik stały się już wcześniej przedmiotem zainteresowania polskich i niemieckich badaczy. Autorka wprowadza do dyskursu nowe informacje.

  5. Zapraszamy do odkrycia wyjątkowej antologii poświęconej zjawisku związków między prawem a literaturą. Książka „Prawo i literatura. Antologia”, autorstwa Jarosława Kuisza i Marka Wąsowicza, to trzeci tom esejów, który stanowi cenny wkład w badania z obszaru nauk humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem literaturoznawstwa oraz historii literatury. W tej publikacji znajdziesz polskie tłumaczenia sześciu esejów autorów zagranicznych.

Pisma o sztuce i literaturze

Pisma o sztuce i literaturze