Podstawy gospodarki odpadami
Nowe, szóste wydanie znanego i cenionego opracowania, w którym zostały omówione nowoczesne zasady gospodarki odpadami komunalnymi, organicznymi oraz wybranymi grupami odpadów przemysłowych. Autorka przybliża podstawowe zasady unieszkodliwiania i odzysku odpadów oraz surowców wtórnych z odpadów, a także najważniejsze technologie stosowane w tych procesach. Zapoznaje czytelnika z warunkami bezpiecznego składowania i monitorowania odpadów zgodnie z najnowszymi wymaganiami prawa.
Obecne wydanie zostało wzbogacone o:
- nowości technologiczne: m.in. przekształcenie termiczne oraz mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych; spalanie i współspalanie osadów ściekowych; odzysk surowców wtórnych lub ich unieszkodliwianie poza instalacjami i urządzeniami; sposoby rozróżnienia instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych czy niebezpiecznych;
- nowości organizacyjno-prawne, jakie pojawiły się w ostatnich 4 latach; dotyczą one głównie kierunków działań w kształtowaniu polityki gospodarki odpadami; przepisów w zakresie: kwalifikacji procesu termicznego przekształcania, składowania, postępowania z wtórnymi odpadami po procesach unieszkodliwiania. Zaktualizowany został wykaz aktów prawnych w zakresie gospodarki odpadami w Polsce i Unii Europejskiej (stan prawny na dzień 28.05.2014 r.).
Publikacja jest przeznaczona dla studentów i wykładowców kierunków związanych z szeroko pojętą ochroną i inżynierią środowiska, a także gospodarką surowcową i przestrzenną. Stanowi znakomitą pomoc dla pracowników jednostek administracyjnych, terenowych służb ochrony środowiska oraz firm zajmujących się odzyskiem i unieszkodliwianiem odpadów.
Patron medialny:

Czesława Rosik-Dulewska
Profesor doktor habilitowany, inżynier; profesor zwyczajny w Instytucie Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu, kierownik Samodzielnej Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi i Zakładu Gospodarki Odpadami i Ściekami na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym Uniwersytetu Opolskiego, uznany specjalista z zakresu inżynierii środowiska.
Jej badania skupiają się m.in. wokół problematyki interakcji odpadów ze środowiskiem, zagrożenia obiektów składowania dla środowiska przyrodniczego, zagospodarowania odpadów, odzysku energii odpadowej z przemysłu i energii wód geotermalnych.
Twórca pierwszych w kraju technologii wykorzystania odpadowej energii cieplnej wód zrzutowych z energetyki i energii wód geotermalnych do produkcji roślinnej. Wyniki swoich dotychczasowych badań opublikowała w ponad 200 pracach naukowych.
Członek wielu gremiów naukowych w kraju i za granicą.
Od ponad 10 lat Redaktor Naczelny najstarszego w Polsce czasopisma w obiegu świtowym z zakresu inżynierii środowiska, tj. Archives of Environmental Protection, które od 8 lat jest notowane w bazie Journal Citation Report.