MENU

Zadbaj o swoje cyberbezpieczeństwo – 5 książek, które uczynią cię bardziej świadomym użytkownikiem cyberprzestrzeni

20.06.2024 | czas czytania: 6 minut

E-booki – dlaczego warto  je czytać
Cyberprzestrzeń jest dynamicznym i stale ewoluującym środowiskiem, które wymaga ciągłego dostosowywania się do zmieniających się warunków, zagrożeń i możliwości.
Cyberbezpieczeństwo jest obszarem, który stale ewoluuje wraz z rozwojem technologii cyfrowych i zagrożeń z nimi związanych.
Istnieje wiele aspektów cyberbezpieczeństwa, które warto zrozumieć, aby chronić zarówno siebie, jak i swoje dane w świecie online.



Oto 5 książek, które warto przeczytać, aby być bardziej świadomym użytkownikiem cyberprzestrzeni:

Bezpieczeństwo osób i systemów IT z wykorzystaniem białego wywiadu

Bezpieczeństwo osób i systemów IT z wykorzystaniem białego wywiadu

Krzysztof Wosiński

Jak ważne jest bezpieczeństwo systemów, osób i instytucji w dobie trwających wojen, również tych cybernetycznych, nie trzeba nikogo przekonywać. Jest to bardzo ważna kwestia, dlatego istotne jest również przygotowanie się instytucji i społeczeństw na czyhające już od dawna zagrożenia z tym związane. Dotyczy to również gospodarki i firm, nie tylko tych największych. Książka ta opisuje zasady prowadzenia rozpoznania otwartoźródłowego w Internecie, czyli legalnych działań śledczych, wykorzystujących ogólnodostępne w sieci dane. Ze względu na wzrost dostępności źródeł internetowych, a także zakresu obecnych tam danych i informacji, dostępnych głównie poprzez serwisy oraz media społecznościowe, tego typu rozpoznanie staje się coraz popularniejsze. Celem książki było zebranie i przedstawienie technik i narzędzi, możliwych do wykorzystania zarówno w ramach poszukiwania informacji w Internecie, jak i projektowania zabezpieczeń systemów teleinformatycznych. Więcej »


Sandworm

Sandworm

Andy Greenberg

W książce Sandworm. Nowa era cyberwojny i polowanie na najbardziej niebezpiecznych hakerów Kremla autor Andy Greenberg bierze pod lupę rosyjskich hakerów i ślady ich działalności na terenie Estonii, Gruzji i Ukrainy. Była ona widoczna już od 2014 roku, ale kulminacja miała miejsce w 2017 roku, kiedy uwolnione zostało złośliwe oprogramowanie znane jako NotPetya paraliżujące jedne z największych światowych korporacji. W epicentrum ataku na Ukrainie, przestały funkcjonować bankomaty, koleje i poczta. W szpitalach zapanowała całkowita ciemność. NotPetya spowodowało na całym świecie szkody szacowane na dziesięć miliardów dolarów, zapisując się jako największy cyberatak w historii. Za tymi atakami stała grupa hakerów o nazwie Sandworm, szybko zyskująca reputację najniebezpieczniejszych cyberprzestępców w historii. Pozostając na usługach rosyjskiej agencji wywiadu wojskowego, stanowią wytrwałą, wysoko wykwalifikowaną, finansowaną przez rząd siłę. Swoje ataki kierują zarówno przeciwko rządom, jak i sektorowi prywatnemu, przeciwko wojsku, jak i cywilom. Więcej »


Cyberwalka

Cyberwalka Militarny wymiar działań

Robert Adam Janczewski

Książka CYBERWALKA. Militarny wymiar działań jest poświęcona cyberwalce rozumianej jako militarny wymiar działań. Przedstawione w niej są zarówno aspekty techniczne, społeczne, jak również czysto wojskowe. Książka ta jest unikalną monografią poświęconą teorii i praktyce cyberwalki prowadzonej przez siły zbrojne oraz aparatu pojęciowego z nią związanego.
W książce Cyberwalka.Militarny wymiar działań można znaleźć dość szczegółowo opisane takie zagadnienia, jak przykładowo historyczny wymiar cyberdziałań, konwencja terminologiczna cyberwalki prowadzonej w wymiarze militarnym, identyfikacja cyberprzestrzeni jako przestrzeni walki, czynniki cyberwalki, zdolność sił zbrojnych do cyberwalki, skuteczność cyberwalki oraz charakterystyka cyberdziałań militarnych, a także zasadnicze rodzaje cyberdziałań. Więcej »


Założenia działań w cyberprzestrzeni

Założenia działań w cyberprzestrzeni

Piotr T. Dela

Lata 20-te XXI w. przyniosły już ogromne zmiany i nacisk na kwestię bezpieczeństwa informacyjnego na poziomie krajów, instytucji czy nawet zwykłego „Kowalskiego”. Każdy miesiąc przynosi kolejne dowody na to, jak ważny i wrażliwy jest ten obszar tematyczny – skutki covid-u i przeniesienie wymiany danych do sieci, zagrożenia kolejnych odsłon wojen hybrydowych, ogromny wzrost potencjału (ale i ryzyka działania) firm działających i sprzedających swoje produkty wirtualnie w sieci – można mnożyć różne pola, na których konieczny jest szybki rozwój narzędzi ograniczania ryzyka problemów związanych z cyberbezpieczeństwem. Publikacja ZAŁOŻENIA DZAŁAŃ W CYBERPRZESTRZENI kierowana jest do szerokiego kręgu odbiorców – służb i instytucji państwowych, instytucji samorządowych, różnych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, menedżerów i pracowników firm z tzw. krytycznej infrastruktury, kadry dowódczej wojska, strategów i analityków wojskowych i innych. Więcej »


Bezpieczeństwo informacyjne

Bezpieczeństwo informacyjne Nowe wyzwania

Krzysztof Liderman

Książka skierowana jest do wszystkich specjalistów zajmujących się, z racji wykonywanego zawodu, bezpieczeństwem informacyjnym, a także studentów takich specjalności jak: bezpieczeństwo komputerów, bezpieczeństwo sieci i systemów, czy inżynieria bezpieczeństwa oraz studiujących na kierunkach takich jak: bezpieczeństwo narodowe czy bezpieczeństwo wewnętrzne. Publikację można czytać, w zależności od potrzeb, wybranymi rozdziałami – każdy z nich stanowi zamkniętą całość, zakończoną spisem cytowanej lub pomocnej literatury. Czytelnik, po zakończonej lekturze, otrzyma spójną wiedzę na temat bezpieczeństwa informacyjnego. Więcej »