MENU

Smart City – nowy wymiar życia miejskiego

27.04.2024 | czas czytania: 4 minuty


Smart City – Nowy wymiar życia miejskiego
Nowoczesne miasta przyszłości to te, które wykorzystują najnowsze technologie i innowacje w celu poprawy jakości życia swoich mieszkańców, zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej oraz ochrony środowiska. Co warto wiedzieć o Smart City? Jakie szanse i zagrożenia stanowi rozwój technologii?

Miasta przyszłości będą stale ewoluować, adaptując się do zmieniających się potrzeb społecznych, technologicznych i ekologicznych. Kluczowym elementem jest tutaj dialog między mieszkańcami, władzami lokalnymi, firmami oraz ekspertami, który umożliwi tworzenie coraz bardziej innowacyjnych i przyjaznych dla ludzi środowisk miejskich.

Oto kilka książek, które stanowią doskonałe wprowadzenie i uzupełnienie wiedzy na temat:

  • Zrównoważonego rozwoju,
  • Inteligentnej infrastruktury,
  • Transportu publicznego przyszłości,
  • Cyfrowych usług miejskich,
  • Przemysłu 4.0,
  • Bezpieczeństwa i ochrony danych,
  • Zielonej architektury i urbanistyki.


  • Smart City. Kto rządzi w inteligentnych miastach?

    1. "Smart City. Kto rządzi w inteligentnych miastach?"

    W obliczu intensyfikacji problemów miejskich w XXI w. zarządzanie miastem staje się nie lada wyzwaniem. Rządzący szukają rozwiązań, dzięki którym ośrodki miejskie mogłyby stać się bardziej odporne, zrównoważone i inteligentne. W książce "Smart City. Kto rządzi w inteligentnych miastach?" autorka rozprawia się z fenomenem koncepcji inteligentnego miasta, która na tym polu zainteresowała współczesne samorządy na całym świecie.

    W swojej książce autorka zastanawia się przede wszystkim nad tym, jak pod wpływem nowoczesnych koncepcji rządzenia i zarządzania miastem zmieniają się relacje władzy pomiędzy „rządzącymi” a „rządzonymi”. W istocie, w smart city pojawiają się nowi gracze, którzy w znaczący sposób przeobrażają dotychczas nam znaną geometrię stosunków władzy. Autorka stawia więc niezwykle istotne pytanie: kto rządzi w inteligentnych miastach?

    W książce "Smart City. Kto rządzi w inteligentnych miastach?" czytelnik będzie mógł znaleźć odpowiedź na następujące przykładowe zagadnienia: Jak kształtowała się ewolucja miasta do miasta inteligentnego? Jak wyglądają relacje między technologią a polityką w kontekście smart city? Na czym polega zarządzanie inteligentnym miastem w oparciu o sześć smart komponentów? Jakie wyzwania polityczne, techniczne, ekonomiczne i społeczne rodzi koncepcja smart city?

    Inteligentne miasta

    2. "Inteligentne miasta"

    Celem książki "Inteligentne miasta" jest próba przedstawienia czytelnikom idei i koncepcji inteligentnych miast oraz ich wdrożeń w kontekście łagodzenia problemów związanych z urbanizacją. W podręczniku wyjaśniono, czym jest inteligentne miasto i na jakich koncepcjach się opiera. Pokazano, dlaczego szerzenie idei i koncepcji inteligentnych miast jest koniecznym wyzwaniem XXI wieku.

    Niezależnie bowiem od tego, gdzie pracujemy i gdzie mieszkamy, wszyscy w mniejszym lub większym stopniu jesteśmy zainteresowani jakością środowiska, harmonijnym rozwojem miast, racjonalnym rozplanowaniem sieci transportowej, redukcją odpadów, niekontrolowaną ekspansją miast na tereny wiejskie, redukcją zanieczyszczeń powietrza w miastach i innymi podobnymi problemami. W obecnych czasach poprzez większy udział publiczny w procesie stanowienia o mieście coraz częściej mamy możliwość wpływania na decyzje, które będą oddziaływały na sposób rozwoju miast w przyszłości, uwzględniający przesłanie, jakie wynika z wdrażania idei inteligentnych miast.



    Zdrowa urbanistyka

    3. "Zdrowa urbanistyka"

    Czym powinno być współczesne projektowanie urbanistyczne? Nauka coraz częściej wskazuje na to, jak miejsca, w których żyjemy: uczymy się, pracujemy i mieszkamy, kształtują nasze życie. W niniejszej publikacji zostały wskazane elementy, których zastosowanie pozwala na wykreowanie cech przestrzennych "Zdrowej Urbanistyki".

    Zdrowe miasto to zadanie zależne od wielu czynników, na które nie ma prostego przepisu, takich jak: czas, miejsce, charakter zabudowy, relacje przestrzenne pomiędzy budynkami czy relacje społeczne, będące spoiwem środowiska zbudowanego i wprowadzające dodatkowo czynnik oczekiwań, wyobrażeń czy subiektywnej interpretacji.

    Opracowanie obejmuje trzy zagadnienia: zrównoważony rozwój, planowanie przestrzenne oraz zdrowie. Książka pod względem merytorycznym jest kontynuacją Zdrowej Architektury wydanej w 2021 roku przez Wydawnictwa Naukowego PWN.