MENU

Czy dieta wegetariańska wspiera sportowców? Sprawdź najlepsze poradniki

12.03.2024 | czas czytania: 4 minuty


Czy dieta wegetariańska wspiera sportowców? Sprawdź najlepsze poradniki
Aktywność fizyczna stanowi klucz do zdrowego i energicznego życia, poprawiając naszą kondycję, siłę i giętkość. Ale to nie wszystko – równie istotne dla osiągnięcia optymalnych rezultatów są odpowiednie odżywianie i regeneracja. Dzisiaj postaramy się zgłębić tajniki odpowiednio dobranej diety sportowców.

Makroskładniki w diecie

Czym są makroskładniki? Zaliczamy do nich białka, węglowodany oraz tłuszcze. Dobrze zbilansowana dieta powinna zawierać wszystkie wyżej wymienione składniki w odpowiednich proporcjach. Oczywiście nie możemy zapominać o witaminach i składnikach mineralnych, które w połączeniu z makroskładnikami zapewniają prawidłowy rozwój organizmu, budowanie masy mięśniowej i dodają energii. Wszystko to, czego osoba aktywna fizycznie potrzebuje! Teraz pewnie zadajesz sobie pytanie, w jakich proporcjach nasz organizm powinien je konsumować.

Nie ma jednego złotego środka. Wiele książek daje ogólne wskazówki, że źródłem energii w ok. 45-70% powinny być węglowodany, 25-30% tłuszcze i 12-20% białka, jednak wszystko zależy od płci, wieku, stanu zdrowia, masy ciała oraz rodzaju i częstotliwości aktywności fizycznej. Dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z dietetykiem lub samodzielne oszacowanie zapotrzebowania na poszczególne składniki z pomocą poradnika "Dietetyka sportowa". To idealna pozycja dla wszystkich związanych ze sportem, zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie.

Jak dostosować dietę do rodzaju uprawianego sportu?

Żywienie w sporcie

Internet oferuje nam niezliczoną ilość poradników i wskazówek, więc mogłoby się wydawać, że znalezienie właściwych odpowiedzi jest proste. Jednakże, to właśnie ta przeogromna dostępność informacji może powodować zagubienie. Z tego powodu kluczową umiejętnością staje się selekcjonowanie danych i koncentracja na informacjach najbardziej istotnych dla naszych potrzeb.

Sprawdzonym rozwiązaniem jest poradnik "Żywienie w sporcie". To wszechstronne źródło wiedzy nie tylko dla aktywnych zawodników, ale także dla ich trenerów, dzięki któremu dowiecie się, w jaki sposób dieta może decydować o sukcesach sportowych.

Dieta wegetariańska w sporcie

Dieta roślinna dla sportowców

Wokół tematu diety wegetariańskiej stosowanej przez sportowców krąży wiele plotek. Po pierwsze niektórzy uważają, że osoba aktywna fizycznie, która nie spożywa mięsa, ma większe ryzyko kontuzji. Inni natomiast uważają, że wegetarianie osiągają gorsze wyniki w sporcie. To mity!

Zrezygnowanie z posiłków mięsnych oczywiście ogranicza nam pulę produktów, z których możemy czerpać niezbędne makro- i mikroskładniki, ale nie wyklucza możliwości osiągnięcia zbilansowanej diety! Istnieje nawet szansa, że osoba dbająca o swoją dietę wegetariańską, ma ją lepiej zbilansowaną niż osoba, która nie ma żadnych ograniczeń.

Doskonałymi przykładami sportowców, którzy osiągają znaczące sukcesy przy diecie roślinnej, są Novak Djokovic i Lewis Hamilton. Ich osiągnięcia dowodzą, że dieta bazująca na produktach roślinnych nie stanowi przeszkody w osiąganiu wybitnych wyników. Wszystkie kluczowe informacje o diecie roślinnej, wraz z gotowymi planami posiłków, można znaleźć w poradniku "Dieta roślinna dla sportowców".

Blog

Najnowsze artykuły: