MENU

Książki kucharskie, dietetyka, żywienie – przepis na posiłki, zdrowie i wiedzę o prawidłowym odżywianiu

04.08.2023 | czas czytania: 4 minuty


Książki kucharskie, dietetyka, żywienie – przepis na posiłki, zdrowie i wiedzę o prawidłowym odżywianiu
Wielu czytelników z pewnością kojarzy książki kucharskie z literaturą typowo użytkową – z przepisami, poradami kulinarnymi czy nowinkami ze świata kuchni. Faktem jest jednak to, że instrukcje przyrządzania dań to tylko jeden (przede wszystkim praktyczny) wymiar dziedziny, jaką jest odżywianie czy szeroko pojmowana dietetyka.

W PWN czytelnicy znajdą więc nie tylko książki kucharskie, ale także pozycje naukowe i popularnonaukowe o żywieniu, szeroko pojmowanej dietetyce, czy te przeznaczone na przykład dla ludzi z konkretnymi schorzeniami – diabetyków czy osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania.

Książki kucharskie i przepisy, diety i zdrowe odżywianie, informacje o historii kuchni czy ciekawostki o kulturze, z której pochodzi danie – oto powody, dla których warto czytać pozycje tego rodzaju.

Książki kucharskie – sztuka przygotowywania posiłków

Dział literatury dotyczącej żywienia człowieka obejmuje, rzecz jasna, książki kucharskie. Jest to jednak bardzo pojemny dział, w którym czytelnik znajdzie nie tylko przepisy na posiłki pochodzące z określonego zakątka świata. Dobra książka kucharska zapewnia, prócz informacji na temat tego, jak przygotować danie, także, na przykład, wiedzę o:

Nowoczesna dietetyczna książka kucharska ● historii konkretnego przepisu/posiłku

● informacji dotyczących kalorii czy składników odżywczych posiłku;

● bezpieczeństwie (czy posiłek jest odpowiedni dla diabetyków, alergików);

● stopniu trudności przygotowania posiłku i wielu innych.


Proste książki kucharskie to wyłącznie przepisy. Rozbudowane pozycje to z kolei także fakty o żywieniu, historii i kulturze kraju, z którego pochodzi danie, wzbogacone zachęcającymi fotografiami, a nawet, w niektórych przypadkach, infografikami. W PWN oferujemy bardzo szeroki zakres literatury tego typu. Także książki kucharskie dla dzieci, pozycje dla wegetarian i wegan (wegańskie książki kucharskie), sportowców czy osób cierpiących na przeróżne schorzenia i choroby (cukrzyca, jelito drażliwe, celiakia). Wiele wspomnianych wyżej książek znajdziesz tutaj

Dieta, żywienie, zdrowie – nie tylko książki kucharskie

Aby stworzyć zdrowy przepis na smaczne danie, trzeba znać podstawy zdrowego żywienia. Bez podstawowych informacji dotyczących odżywiania, łatwo popełnić błędy żywieniowe, których konsekwencje mogą objawiać się w przyszłości w bardzo poważnym natężeniu. Nadmierne spożycie cukrów prostych, jedzenie tłustych posiłków pełnych niezdrowych tłuszczy nasyconych, sól, glutaminian sodu… Warto edukować się w tym zakresie, by móc nie tylko jeść smacznie, ale przede wszystkim zachowywać i wzmacniać swoje zdrowie już na poziomie tego, co dana osoba je.

“Żywienie człowieka Tom 1 Książki o dietetyce mają więc uczyć czytelnika bardziej świadomej konsumpcji i zagrożeń związanych z określonymi zachowaniami żywieniowymi. Pomagają zmieniać nawyki żywieniowe, rezygnować z mocno szkodliwych potraw czy gotowych dań, redukować masę ciała lub zwiększać ją w zdrowy sposób – po chorobie, do zawodów sportowych czy sylwetkowych, w trakcie rehabilitacji po złamaniu czy wypadku.

Istotna jest także podkategoria książek o dietetyce kierowanych do osób dotkniętych konkretnymi schorzeniami. Osoba cierpiąca na celiakię nie toleruje glutenu. Gdy nie wie, jakich produktów nie spożywać, cierpi nie tylko na dolegliwości od strony układu pokarmowego. Cały jej organizm staje się obciążony. Dietetyczne pozycje, które czytelnicy znajdą w PWN, uczą więc diabetyków, osoby nietolerujące glutenu czy laktozy, alergików oraz osoby zmagające się z poważnymi chorobami, jak jeść, by wzmacniać organizm i wspierać go w powrocie do zdrowia. Jest to kluczowe nie tylko dla sprawności psychofizycznej. Nie da się czuć dobrze, karmiąc się tym, co dla nas niezdrowe!

Tego typu pozycji warto szukać pod tym adresem

Historia kuchni, kulinaria i kultura, książki naukowe

Żywienie nie jest wyłącznie procesem, który ma w przypadku człowieka dostarczyć mu niezbędnych do życia składników odżywczych. To cały świat, kultura i historia związana ze zdobywaniem, przygotowywaniem i spożywaniem jedzenia. Niektóre dania są tak stare, jak kultura, w której się pojawiły – warto znać ich historię i kontekst kulturowy, w którym powstawały.

Zrób formę z Fit przepisy od baletnicy

Książki podchodzące do żywności od strony historycznej pozwalają na przyjrzenie się nawykom żywieniowym panującym w danym regionie. Skąd się wzięły? Dlaczego w jednym kraju pewne zachowania przy stole uchodzą za zupełnie normalne, w innym zaś są całkowicie nie do zaakceptowania. Czytając o historii i kulturze kulinarnego świata, poznaje się historię i kulturę wielu krajów, narodów, regionów. Jest to niebywała okazja na to, by poszerzyć swoje horyzonty umysłowe.

Jesteśmy wydawnictwem, które – prócz wspomnianych wcześniej pozycji – oferuje także książki stricte naukowe. Dotyczą one nierzadko skomplikowanych zagadnień związanych z żywieniem, przetwórstwem i technologią żywności, czy zdrowiem i medycyną w kontekście odżywiania. Naukowe podejście do tematu żywienia pozwala na zrozumienie złożonych mechanizmów, które zachodzą w ludzkim organizmie na poziomie biochemicznym i fizjologicznym. Pozwala także zrozumieć, jak ważne jest odpowiednie odżywianie dla zdrowia i samopoczucia każdego człowieka.

Szeroki zakres literatury dotyczącej żywienia, od książek kucharskich i dietetycznych, po pozycje naukowe o zdrowym żywieniu, historii kuchni i kulturze, które inspirują, edukują i pomagają kształtować zdrowe nawyki żywieniowe – to znajdziesz w dziale Kuchnia i Dieta wydawnictwa PWN.