MENU

Fascynujące życie polskich służących. Doświadczenia zapisane w literaturze

12.07.2023 | czas czytania: 2 minutyFascynujące życie polskich służących. Doświadczenia zapisane w literaturze

Świat posiadłości ziemskich to świat samowystarczalny, funkcjonujący zgodnie z rytmem przyrody, chroniący się przed niszczącym wpływem cywilizacji. Pisarki i pisarze polscy uchwycili fenomen dworskiej przestrzeni - życia, w którym celebrowano codzienność, relacje z rodziną, jak również zachowywano przeszłość. Dworek był dobrze prosperującą całością, m.in. dzięki mozolnej pracy służących. To mało znana grupa społeczna, którą możemy poznać, dostrzec i docenić właśnie dzięki polskiej prozie.

"Dwór polski" oraz "Służące i służący" z serii Literackich obrazów Emanueli Tatarkiewicz to dwie książki ukazujące życie w XIX i XX-wiecznych majątkach ziemskich.

Autorka sięga do ówczesnej prozy polskiej, by odkryć wiele fascynujących szczegółów na ten temat. Tworzy spójną opowieść zilustrowaną dziełami malarstwa polskiego. Obie publikacje prezentują i omawiają bogactwo polskich tradycji oraz piękno polskich krajobrazów. Barwny obraz literacki dworu obejmuje też takie kwestie, jak prowadzenie gospodarstwa domowego, kulinaria, sposoby leczenia czy ubioru.

Służące i służący

„Służące i służący”

Autor: Emanuela Tatarkiewicz

Jakie były stanowiska służebne? Jak ubierali się, mieszkali, leczyli się i co jedli ówcześni służący? Jakie były relacje między panem a sługą? Jak funkcjonowały dawne domostwa i majątki ziemskie?

Książka "Służące i służący" jest pierwszym opracowaniem na polskim gruncie literaturoznawczym życia służących w wieku XIX i XX. Oprócz zwrócenia uwagi na istotne, wciąż aktualne i uniwersalne zagadnienia, w książce przypomniane i utrwalone zostały: polska historia, kultura, życie społeczne, a także nasze dobro narodowe, jakim jest polska literatura. Przypomniane i utrwalone zostały także utwory należące do kanonu literatury polskiej, jak i te, które są słabo znane czy prawie zapomniane. Książka Emanueli Tatarkiewicz opowiada zarówno o służbie domowej, jak i folwarcznej, w sposób wieloaspektowy i zajmujący.

Dwór polski

„Dwór polski”

Autor: Emanuela Tatarkiewicz

Kim byli mieszkańcy dawnych dworów? Jak wyglądały dwory oraz przestrzeń domowa? W jaki sposób pisarze utrwalili ten mikroświat w literaturze?

Dwór lub dworek stanowi główne tło wielu polskich utworów literackich z XIX i początku XX wieku. Prowadziło się w nim bogate życie towarzyskie. W książce Emanueli Tatarkiewicz "Dwór polski" czytelnik będzie miał okazję poznać codzienny oraz świąteczny rytm dnia związany z dworem. Autorka w barwny sposób przedstawia wiejską rzeczywistość i tamtejszy mikroświat. Ważnym elementem jest przedstawienie barwnych obyczajów, bogactwa kulinarnego, religijności czy sposobów leczenia. Bazą źrodłową dla napisania ksiażki posłużyła polska proza XIX i XX-wieczna.

Blog

Najnowsze artykuły: