MENU

7 książek psychologicznych, które pomogą Ci zrozumieć otaczający Cię świat

20.02.2023 | czas czytania: 5 minut


7 książek psychologicznych, które pomogą Ci zrozumieć otaczający Cię świat

Interesuje Cię psychologia człowieka? Chcesz zgłębić tajniki funkcjonowania ludzkiego mózgu? Zastanawiasz się, co ma wpływ na nasze poszczególne zachowania? Możesz się tego dowiedzieć z literatury! Pomogą Ci w tym wartościowe książki psychologiczne, które ukażą poszczególne aspekty życia w przystępnym dla czytelnika języku. Po które warto sięgnąć? Poznaj nasze krótkie zestawienie wartościowych lektur i wybierz spośród nich najlepszą dla siebie!

Książki psychologiczne: dlaczego warto je czytać?

Psychologia jest nauką badającą mechanizmy i prawa, jakie rządzą ludzką psychiką oraz zachowaniem. Dzięki niej jesteśmy w stanie zbadać także wpływ poszczególnych zjawisk psychologicznych na interakcje międzyludzkie czy interakcję z otoczeniem. Zastanawiasz się, dlaczego poszczególni ludzie mogą reagować inaczej na te same sytuacje? Nie wiesz, czemu ktoś w danym momencie płacze, gdy ktoś inny się śmieje? A może kładziesz nacisk na autorefleksyjność i chcesz zrozumieć, co budzi w Tobie poszczególne emocje?

Książki psychologiczne pomagają w znalezieniu odpowiedzi na te pytania. Z ich pomocą możesz lepiej zrozumieć i siebie, i otaczający Cię świat. Poruszają one różnorodne tematy, dzięki czemu z pewnością znajdziesz wśród nich pozycję, której aktualnie poszukujesz.

Po które książki psychologiczne sięgnąć? Podpowiadamy!

Nikt z nas nie jest doskonały - niemal każdemu towarzyszą mniejsze lub większe traumy z przeszłości, kierują nami dobre lub złe nawyki bądź automatyzmy. Książki psychologiczne skupiają się na wielu różnych aspektach poznania zachowań ludzkich, dzięki czemu istnieje możliwość poszerzenia swojej wiedzy zarówno w perspektywie jednostki, jak i społeczeństwa. Które warto przeczytać?

1. Sigmund Freud w pigułce Alan Porter

Trudne tematy w prostej formie - tak w skrócie opisać można tę pozycję. Sigmund Freud w pigułce to interesujące wprowadzenie w życie i twórczość tego wielkiego uczonego. Mówi ona w przystępnym języku o życiu i ideach Feuda: rozwoju psychoseksualnym; ego, id i superego, objaśnieniach marzeń sennych. Pozycja ta pozwala lepiej zrozumieć twórcę psychoanalizy, ale i samego siebie - szczególnie to, jak o sobie myślimy.

2. W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich Eric Berne

Bestseller wydawnictwa wszech czasów, jakim jest W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich, to książka omawiająca stosunki międzyludzkie w kategoriach tzw. analizy transakcyjnej. Składa się ona z 3 części: teorii, przykładów oraz materiału klinicznego i teoretycznego. Zapoznając się z tą pozycją, zyskasz szansę na lepsze zrozumienie siebie i innych oraz nauczysz się sposobów na poprawę swoich kontaktów międzyludzkich.

3. Emocje. Krótki kurs Dylan Evans

Emocje. Krótki kurs to jedna z pozycji w serii popularnonaukowej Krótki kurs wydawnictwa Oxford University Press. Książka ta jest przystępnie napisanym przewodnikiem po najważniejszych informacjach skupiających się wokół funkcjonowania ludzkich emocji. Odpowiada m.in. na takie pytania, jak: czym są emocje; co warunkuje przeżywanie emocji; dlaczego płaczemy; czy możemy wpływać na swoje stany emocjonalne.

4. Psychologia. 50 idei, które powinieneś znać Adrian Furnham

Książka Psychologia. 50 idei, które powinieneś znać to idealny wybór dla każdego, kto poszukuje zarówno podstawowych, jak i tych trudnych zagadnień z tej dziedziny nauki. Jest ona bowiem świetnym przewodnikiem po podstawowych pojęciach i koncepcjach psychologii: pomaga czytelnikowi zrozumieć rozwój człowieka, funkcjonowanie emocji, pamięci czy inteligencji.

5. Przywiązanie John Bowlby

Czym jest przywiązanie? Jaka jest geneza i mechanizmy tego zjawiska? Jakie konsekwencje za sobą pociąga? Przywiazanie J. Bowlby’a to pozycja, która w przystępny sposób Ci to objaśni. Dowiesz się z niej, jak relacje dziecka z otaczającymi go w najwcześniejszym okresie życia ludźmi wpływają na jego dalsze funkcjonowanie psychiczne i społeczne.

6. Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychologia stresu Robert M. Sapolksy

Co się dzieje z człowiekiem, gdy doświadcza stresu? Lektura Dlaczego zebry nie mają wrzodów… pozwala na lepsze zrozumienie psychofizjologii stresu. Dzięki tej pozycji zrozumiesz mechanizmy tej reakcji, jej przyczyny i efekty, co pozwoli Ci na lepsze radzenie sobie z tym problemem.

7. Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy, i jak można to zmienić w życiu i biznesie Charles Duhigg

Przyzwyczajenie to druga natura człowieka, która sprawia, że wiele rzeczy robimy według przyjętych schematów. Podobnie jest z nawykami, które w sobie wyrabiamy. Nie zawsze są one zdrowe, a by je zmienić, należy uświadomić sobie mechanizm ich powstawania. Świadomość posiadanych nawyków, ich zrozumienie oraz próby ich zmiany mogą pomóc w osiągnięciu wielu celów, np. rzucenia palenia czy lepszym odżywianiu się. Sięgnij po tę pozycję nie tylko do celów prywatnych, ale i zawodowych. Z jej pomocą wprowadzisz zmiany, które przyniosą Ci wiele korzyści.

Książki psychologiczne to sposób na lepsze samopoznanie, ale i zrozumienie wielu mechanizmów społecznych. Sięgnij po wartościowe pozycje z zakresu psychologii i przekonaj się, jak duże znaczenie ma ona w Twoim życiu.

Polecane 7 książek psychologicznych

Blog

Najnowsze artykuły: