MENU

Najlepsze książki fantasy - ponadczasowe dzieła, które warto znać

7.12.2022     |     czas czytania: 5 minut


Najlepsze książki fantasy - ponadczasowe dzieła, które warto znać

Na klasykę nigdy nie jest za późno! Niezależnie czy pierwsze spotkanie z literaturą fantasy jeszcze przed nami, czy też na kultowe tytuły nigdy nie znaleźliśmy czasu lub sposobności, zdecydowanie warto uzupełnić o nie swoją biblioteczkę. W tym artykule przedstawiamy pokrótce kilka najważniejszych dzieł fantastycznych, które kształtowały nie tylko założenia samego gatunku, ale też do dzisiaj poruszają dogłębnie i inspirują tysiące czytelników na całym świecie.

Dlaczego lubimy czytać fantasy?

Początki fantasy zakorzenione są w mitach oraz w ludzkiej potrzebie ubierania w słowa idei abstrakcyjnych, takich jak odwaga, nadzieja, rycerstwo czy miłość. Wartości te stanowią nie tylko motywację przedstawionych bohaterów, ale wręcz decydują o ich sile, a nawet prowadzą do pomyślnego rozwiązania odwiecznego konfliktu dobra i zła.

Twórcy światów fantasy wprawnie operują alegorią i bogatą symboliką. Za pomocą nadprzyrodzonych mocy, magii i cudownych stworów przedstawiają kondycję współczesnego społeczeństwa. Z użyciem sprytnej przenośni poruszają problemy bliskie czytelnikowi i poprzez swoje opowieści dostarczają niejako lekarstwa na całe zło – pozwalają na ucieczkę do światów, w których problemy te mogą zostać rozwiązane dzięki sile przyjaźni, potędze miłości czy wierze we własne siły.

Co więcej, pozwalają nam wczuć się w postaci podobne do nas samych, jak i te zupełnie odmienne. Uczą empatii i tolerancji, zwłaszcza najmłodszych. Inspirują do stawania się lepszą osobą, zarówno dla samego siebie, jak i wobec innych.

Najlepsza fantastyka dla dorosłych

To, że w danej powieści występują smoki lub wróżki, wcale nie świadczy o tym, że jej treść pozbawiona jest wątków dla dojrzałych odbiorców. Oto kilka tytułów, które pomimo wszechobecnej magii, prezentują angażujące historie idealne dla dorosłych czytelników.


J.R.R. Tolkien - Władca Pierścieni

Jeśli szukasz książki, od której warto zacząć przygodę z fantasy, koniecznie rozważ sięgnięcie po Władcę Pierścieni Johna R.R. Tolkiena. Brytyjki pisarz stworzył niejako podwaliny pod oblicze całego gatunku i uważany jest za ojca nurtu mediewistycznego (tj. odwołującego się do zagadnień i estetyki średniowiecza) w fantasy.

Władca Pierścieni Czarodziej Gandalf przybywa do idyllicznego Shire - kraju hobbitów - aby świętować urodziny swojego przyjaciela, Bilba Bagginsa. Hobbit ujawnia, że niegdyś w jego ręce wpadł pewien magiczny pierścień. Okazuje się, że artefakt stworzony został przez władcę ciemności, Saurona, i ma za zadanie kontrolować inne Pierścienie Władzy będące w posiadaniu możnowładców tego świata. Jeśli Sauron odzyska pierścień, całe Śródziemie czeka zagłada, a jedynym sposobem na jego zniszczenie jest wrzucenie go w czeluście Góry Przeznaczenia, gdzie został niegdyś wykuty. Zadania tego podejmuje się krewny Bilba, hobbit o imieniu Frodo. Wraz z nim w niebezpieczną podróż wyrusza drużyna wiernych towarzyszy.

Jedyny Pierścień jako symbol władzy i dominującej mocy nierzadko odczytywany jest przez czytelników jako alegoria bomby atomowej. Chociaż sam Tolkien przeczył tej interpretacji, sugerując bardziej ogólne odniesienia, niewątpliwie historia Froda, stającego przeciw potędze władzy ciemności to swego rodzaju przełożenie motywu Dawida i Goliata. Powieść Tolkiena pełna jest mroku i lęków przed wojną, ale też nadziei odnajdowanej w miłości, przyjaźni i braterstwie. Naszym zdaniem to pozycja obowiązkowa na liście każdego fana fantasy.


T. Pratchett – Kolor magii (cykl Świat Dysku)

Kolor magii Terry Pratchett to nie tylko uznany pisarz fantasy i science fiction, ale też wprawny mistrz groteski i najbardziej poczytny brytyjski twórca lat 90. XX wieku. Tytułowy kolor magii to ósmy kolor tęczy – oktaryna, występujący wyłącznie w Świecie Dysku. Owa barwa, zwana też kolorem wyobraźni, towarzyszy rzucaniu większości zaklęć. Widzą ją osoby uzdolnione magicznie oraz koty. Głównym bohaterem powieści jest Rincewind – mag o niewielkim talencie do czarów, lecz dużej zdolności przetrwania. Wraz z nim i turystą Dwukwiatem poznajemy kulturę, geografią i obyczaje Ankh-Morpork, największego miasta Świata Dysku.

Kolor magii to nic innego jak satyra. Pratchett skutecznie obśmiewa w niej absurdy ludzkich tworów społecznych, jakimi są ekonomia czy turystyka. Będąc częścią nurtu fantasy, powieść jednocześnie wyśmiewa konwencje gatunkowe i stanowi przewrotną syntezę mitów, literackich tropów i groteskowego humoru. Doskonała propozycja dla czytelnika obeznanego już nieco w kanonie literatury fantastycznej.


U.K. Le Guin – Czarnoksiężnik z Archipelagu (cykl Ziemiomorze)

Czarnoksiężnik z Archipelagu Cykl o Ziemiomorzu to największe dzieło amerykańskiej pisarki Ursuli K. Le Guin, a Czarnoksiężnik z Archipelagu to pierwsza część tej przepięknej przygody. Z jednej strony książka przedstawia nam historię młodzieńca pobierającego nauki w krainie mędrców, z drugiej zaś jest to opowieść o dojrzewaniu – o zgubnej dumie, zrozumieniu własnych ograniczeń, ciężaru władzy i poszukiwaniu wewnętrznej harmonii.

Ziemiomorze to cykl, którego fabuła postępuje bez pośpiechu, a autorka ukrywa wiele ważnych przesłań między wierszami. Z tego też względu bez zastrzeżeń warto polecić go głównie starszym odbiorcom, którzy przełomowe chwile dojrzewania mają już za sobą. Z pewnością spojrzą oni z sentymentem i zrozumieniem na dylematy głównego bohatera.

Dobre książki fantasy dla dzieci


Hobbit

Hobbit Dla tych, którzy chcieliby wciągnąć w świat magii i potworów swoje dzieci lub młodsze rodzeństwo, polecamy szczególnie powieść, którą J.R.R. Tolkien napisał dla swojego syna. Hobbit to nieco mroczna, też niezwykle wciągająca historia podróży Bilba Bagginsa - hobbita, który odkrywa w sobie serce poszukiwacza przygód. To też doskonałe wprowadzenie w tolkienowski Świat Śródziemia.


Opowieści z Narnii

Opowieści z Narnii Świetną propozycją dla najmłodszych jest również cykl Opowieści z Narnii, C.S. Lewisa, wieloletniego przyjaciela Tolkiena, uważanego za współtwórcę gatunku. Historia rodzeństwa – Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji Pevensie rozpoczyna się w bestsellerowej powieści Lew, czarownica i stara szafa i już pierwszych stron wciąga w niesamowity świat Narnii – rozwija wyobraźnię młodego czytelnika i pobudza go myślenia.


Cykl o Percym Jacksonie

Percy Jackson Kanon wśród literatury dla młodzieży stanowi również cykl o Percym Jacksonie autorstwa Ricka Riordana. Powieść ta jest nieco mniej znana w Polsce, jednak w krajach anglosaskich to właśnie z niej dzieci poznają po raz pierwszy olimpijskich bogów. Współczesna interpretacja opowieści o greckich bóstwach zachęca najmłodszych do zagłębienia się w świat hellenistycznych mitów i nierzadko stanowi początek fascynacji historią europejskiego dziedzictwa.

Blog

Najnowsze artykuły: