MENU

Jak przestać jeść mięso i czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

09.03.2023 | czas czytania: 4 minuty


Jak przestać jeść mięso i czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Dieta wegetariańska bez wątpienia przyciąga coraz liczniejsze grupy fanów. Z roku na rok wegetarianów, ale i wegan przybywa. Na półkach sklepowych możemy spotkać coraz więcej artykułów z dopiskiem „Vege”. Powody zaprzestania jedzenia mięsa i jego przetworów mogą być różne, od kwestii ekologicznych, miłości do zwierząt, względów zdrowotnych, czy po prostu upodobań kulinarnych. W Polsce już ponad 8 procent społeczeństwa zdecydowało się przejść na dietę wegetariańską lub wegańską. Natomiast jeśli chodzi o statystyki globalne, to jest to 10 % ludzi, którzy definiują się jako wegetarianin lub weganin. Co ciekawe największy odsetek wegetarian jest w Indiach - aż 38 %!

Ale czy warto całkiem zrezygnować z jedzenia mięsa? Czy będzie to zdrowe dla naszego organizmu?

Młodsze pokolenia

Wege rodzina Bez wątpienia największą grupę osób, która przechodzi na produkty roślinne stanowią młodzi ludzie. W Polsce, aż połowa wegetarian ma 34 lata lub poniżej. Trend ten jest widoczny, zwłaszcza w przedziale wiekowym 15-29 lat, gdzie aż 44 procent badanych chce ograniczyć spożywanie produktów mięsnych. Warto jednak pamiętać, że dieta bezmięsna prócz dużej ilości plusów, ma również minusy. Może być niebezpieczna dla najmłodszych w trakcie dojrzewania, ponieważ nie dostarcza wszystkich potrzebnych witamin.

Jeśli jesteś właśnie rodzicem i chcesz wprowadzić dietę roślinną wśród swoich pociech, ale zastanawiasz się i obawiasz, że taki sposób odżywiania może negatywnie odbić się na ich zdrowiu, to właśnie poradnik „Wege rodzina” będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Dzięki tej książce dowiesz się, jak odpowiednio zbilansować dietę, by dostarczała ona wszystkich potrzebnych witamin, ale, by była również smaczna i zachęcająca dla najmłodszych. Przydatne informacje znajdą tam też kobiety w ciąży.

Podsumowując jest to odpowiedni wybór dla całej rodziny, która szuka alternatyw dla produktów mięsnych.

Choroby współistniejące przy wegetarianizmie

Niektórzy z nas zmagają się z chorobami przewlekłymi, przez co żyją w przekonaniu, że niektóre rzeczy mogą być dla nich ograniczone i niedostępne.

Wege wyd. 2 Nic bardziej mylnego! Odstawić mięso i przejść na dietę roślinną mogą również osoby z chorobami współistniejącymi, jednak należy zrobić to mądrze, najlepiej przy konsultacji z lekarzem/dietetykiem, ponieważ nie każda choroba nam na to pozwoli.

Dodatkowymi atrybutami, które pomogą nam przebrnąć przez okres przejścia na dietę wegetariańską bez wątpienia będą poradniki, a jednym z nich jest „Wege wyd. 2”, poparty badaniami naukowymi oraz własnymi przeżyciami autorki. Jest to drugie wydanie, poszerzone o nowe rozdziały dla osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca typu 2, insulinooporność, choroby tarczycy, czy zaburzenia lipidowe. Dodatkowo, jeśli jesteś właśnie początkującym wegetarianinem lub po prostu chcesz ograniczyć spożywanie mięsa i spróbować czegoś innego, ale brakuje Ci pomysłów na posiłki to ta książka będzie dla Ciebie idealną inspiracją jak przyrządzać zróżnicowane posiłki, aby nie zniechęciła nas monotonność. Ta publikacja będzie świetnym wyborem zarówno dla specjalistów, jak i laików, ponieważ napisana jest prostym i przystępnym językiem dla każdego odbiorcy.

Co na to zwierzęta?

Porozmawiajmy o jedzeniu zwierząt Obrońców zwierząt jest dużo, zwłaszcza wśród wegetarianów, mają własne postrzeganie na świat i zasady, którymi się kierują. Uważają między innymi, że niemoralne jest hodowanie zwierząt w skandalicznych warunkach tylko po to, by czerpać z nich korzyści. Oczywiście, ile ludzi tyle poglądów, dlatego jest też wielu przeciwników, którzy uważają, że „roślinożercy” wyolbrzymiają.

Idealną lekturą obrazującą tego typu sytuację jest bez wątpienia „Porozmawiajmy o jedzeniu zwierząt”.

W książce toczy się zażarta dyskusja pomiędzy mięsożercą i osobą praktykującą wegetarianizm. Jeśli właśnie zastanawiasz i wahasz się nad dietą bezmięsną, to jest to dla Ciebie obowiązkowa pozycja do przeczytania.

Status moralny zwierząt Oprócz tego, dodatkową i niezbędną lekturą dla każdego początkującego w świecie diety roślinnej będzie książka p.t. „Status moralny zwierząt”.

Może nie pomoże Ci wprost zdecydować, czy dobrze postąpiłeś, jednak zawarte w niej tematy na pewno są warte bliższej uwadze. Autorka porusza zagadnienia wykorzystywania zwierząt nie tylko stricte dla pożywienia, ale również tematy moralne, takie jak zwierzęta w cyrkach czy ogrodach zoologicznych. Dodatkowo przybliża nam jak zwierzęta się komunikują i pokazuje, że też potrafią przeżywać emocje.

Blog

Najnowsze artykuły: