MENU

Jak zachęcić dziecko do czytania?

22.12.2022 | czas czytania: 5 minut


Jak zachęcić dziecko do czytania?

Rozwijają wrażliwość i wyobraźnię, przeciwdziałają negatywnym emocjom, poprawiają pamięć, inspirują i uczą – o pozytywnym wpływie czytelnictwa na umysł dziecka powiedzieć można naprawdę dużo. Większości rodziców nie trzeba przekonywać, że książka to najlepszy przyjaciel każdego malucha. Jednak jak zachęcić juniora do sięgnięcia po lekturę bez przymuszania? To prostsze niż myślisz!

Czytaj razem z dzieckiem

Wspólne czytanie to nie tylko doskonały sposób na przekonanie pociechy do książek, ale też świetna okazja do budowania więzi z maluchem. Już 20 minut dziennie spędzonych razem nad lekturą pobudza rozwój aparatu mowy i intelektu dziecka, polepsza jego pamięć oraz wzmaga kreatywność. Co więcej, praktykowanie rytuału czytelniczego wieczorem wycisza i sprzyja spokojnemu zasypianiu

Czytanie najmłodszym na głos jest szczególnie ważne w przypadku maluchów, które nie znają jeszcze literek. Jeżeli Twoja pociecha ma problemy ze skupieniem, łatwo się rozprasza i traci uwagę, postaraj się uatrakcyjnić mu treść książeczki poprzez imitowanie różnych głosów i zmianę intonacji. Możesz ją zachęcać do powtarzania wspólnie wyrazów dźwiękonaśladowczych, a nawet do odśpiewywania ulubionych fragmentów .

Dzieci pobudzone ruchowo z chęcią będą też pokazywać, a nawet tańczyć. Pamiętaj, że nie ma w tym nic złego! Przeżywanie fabuły i przygód ulubionych postaci może być indywidualne dla każdego malucha. Unikaj tłumienia emocji dziecka, a jeśli zachowuje się zbyt głośno, zaproponuj mu zabawę szeptem.

Wybieraj książki dopasowane do zainteresowań juniora

O psie, który jeździł koleją Dziecięce pasje to doskonała wskazówka odnośnie do tego, jakie książeczki wybrać, aby zainteresować malucha. Jeżeli Twoja pociecha uwielbia psy, możesz jej sprezentować Był sobie pies autorstwa W. Bruce’a Camerona lub taki klasyk jak O psie, który jeździł koleją Romana Pisarskiego.

Większość dzieciaków uwielbia antyczne mity, dlatego warto kupić im tom z serii Moja pierwsza mitologia Katarzyny Marciniak. Przyszły astronauta ucieszy się z książeczki Dalej niż niebo Dary Ó Briaina. Mali poszukiwacze przygód będą bawili się świetnie podczas lektury Afryki Kazika Łukasza Wierzbickiego. Natomiast przyszłych naukowców zainteresować może Fizyka wokół nas Paula Hewitta. Propozycji książek dla dzieci i młodzieży jest naprawdę dużo – z łatwością znajdziesz tytuły dopasowane do zainteresowań Twojego malucha.

Pamiętaj, junior nie musi mieć takich samych zainteresowań co Ty! Nie zmuszaj go do poznawania Twoich ulubionych powieści z dzieciństwa. Fakt, że Ty masz szczególny sentyment do przygód młodego czarodzieja z Hogwartu, nie oznacza, że dziecko podzieli Twój gust. Pozwól mu zdecydować, czy dany tytuł brzmi interesująco i razem wybierajcie książki dostępne w ofercie księgarni.

Sięgaj po serie książek

Opowieści z Narnii. Tom 1-7

Twoje dziecko potrafi w kółko oglądać ten sam film? To normalne! Zaczarowane światy z łatwością wciągają maluchy, tak że te długo nie chcą ich opuścić. Właśnie dlatego, jeżeli chcesz utrzymać uwagę pociechy na książkach, wybieraj wielotomowe serie, które pozwolą im cieszyć się dłużej towarzystwem ulubionych bohaterów. Doskonałą propozycją jest dzieło Ricka Riordana – Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Młodzież uwielbia też Igrzyska Śmierci Suzanne Collins. Ponadczasowym wyborem, zarówno dla maluchów, jak i nieco starszych pociech będą Opowieści z Narnii C.S Lewisa. Obserwowanie, jak bohaterowie dorastają i dojrzewają, inspiruje najmłodszych i sprawia, że nie mogą oderwać się od książek!

Stawiaj na wydania ilustrowane

Rozwijanie wyobraźni to niewątpliwie jedna z największych zalet książek, a wydania wzbogacone o przepiękne ilustracje dodatkowo wzmagają chęć do snucia nieprawdopodobnych fantazji. Co więcej, uczą spostrzegawczości, wyczulają zmysł estetyczny oraz budują emocje. Dzięki przemyślanym kompozycjom rysunków i grafik, dzieci chętniej zapoznają się z zawartością książki, zarówno ze stroną graficzną, jak i treścią.

Przygotuj domową biblioteczkę

Naprawdę niewiele trzeba, aby zamienić czynność czytania książek w prawdziwą pasję Twojego dziecka. Dużym krokiem w kierunku rozwinięcia przez malucha nowego hobby jest stworzenie domowej biblioteczki. Eksponując na specjalnie przygotowanej półce „czytelnicze szczyty” małego poszukiwacza przygód, zachęcisz go do wyznaczania sobie nowych celów. Przeczytane książki, równiutko ustawione na regale, staną się w oczach Twojego dziecka trofeami. A który wielki zdobywca nie chciałby wydłużać listy wielkich odkryć!

Rozmawiaj z dzieckiem o książkach

Trudne emocje i sytuacje życiowe przedstawiane w utworach literackich ułatwiają dziecku zrozumienie uczuć innych – rozwijają empatię oraz tolerancję. Po przeczytaniu ciekawej lektury w głowie Twojej pociechy może pojawić się sporo przemyśleń. Rozmawiaj z dzieckiem na tematy poruszane w książkach, a nie tylko ułatwisz mu zrozumienie wielu skomplikowanych spraw i zjawisk, ale też zachęcisz je do poszerzenia światopoglądu. Czytanie otwiera najmłodszych na świat i może sprawić, że z dociekliwego brzdąca może wyrosnąć kiedyś elokwentny młody człowiek.

Przekonanie pociechy do czytania nie jest trudne, o ile weźmiesz pod uwagę jego zainteresowania, zdolności poznawcze i indywidualność! Zachęcamy do sprawdzenia oferty naszej księgarni w poszukiwaniu tytułów dedykowanych Twojemu dziecku.


Polecane produkty

Blog

Najnowsze artykuły: