MENU

5 książek filozoficznych, które powinien przeczytać każdy.
Nie tylko o Arystotelesie.

18.11.2022     |     czas czytania: 3 minuty


5 książek filozoficznych które powinien przeczytać każdy

Filozofia dla wielu z nas wydaje się skomplikowaną i niedostępną nauką. Często kojarzymy kilku słynnych filozofów typu Arystoteles, Platon i być może Kant i na tym kończy się nasza wiedza. A o tym, jakie doktryny i myśli głosiły, boimy się nawet zastanawiać. Dlaczego filozofia pozostaje na marginesie? Przecież kiedyś prawie każdy znał podstawy logiki, retoryki i erystyki. Celem tego artykułu jest przybliżenie pięciu książek filozoficznych, które zdecydowanie pomogą zrozumieć tę wspaniałą i tajemniczą naukę.

Podstawy filozofii

50 idei, które powinieneś znać. Filozofia Może zacznijmy od podstaw filozofii. Nieważne, uczyłeś się filozofii w szkole, na studiach czy w ogóle nigdy nie miałeś do czynienia z filozofią, ta książka jest absolutną podstawą dla wszystkich 50 idei, które powinieneś znać. Filozofia. Jest to 50 ciekawych i zabawnych esejów, w których autor rozważa takie kwestie jak świadomość, etyka, tożsamość, granice wiedzy, wiara, sprawiedliwość i piękno. Są to ponadczasowe tematy, które dotyczą nas wszystkich. Książka jest niezwykle aktualna, gdyż autor, opisując poszczególne koncepcje i idee, odwołuje się do codziennych obserwacji, by następnie ujawnić ich potencjał wywołania filozoficznej refleksji. Zobacz także inne książki z serii 50 idei, które powinieneś znać.

Krótki kurs filozofii. Wittgenstein

Krótki kurs filozofii. Wittgenstein Sugerując się tytułem artykułu, o Arystotelesie słyszał każdy, a więc seria Krótki kurs filozofii wydana w oryginale z Oxford University Press będzie błyskotliwym wprowadzeniem w prace kluczowych filozofów oraz idei filozoficznych. Znajdą się tu książki o Platonie, Kancie, Arystotelesie, a także najnowsza publikacja o jednym z najbardziej oryginalnych filozofów XX wieku, Ludwigu Wittgensteinie, którą przybliżę w tym artykule. Wpływ myśli Wittgensteina wykracza daleko poza samą filozofię, obejmując też m.in. literaturę, lingwistykę, socjologię, antropologię i psychologię. Idee tego myśliciela, dają początek wielu nowym osiągnięciom w filozofii języka, filozofii umysłu i logice.

Bycie i czas

Bycie i czas Kolejnym ważnym nazwiskiem w filozofii jest Martin Heidegger.
W serii Biblioteka Współczesnych Filozofów przedstawiamy fundamentalną książkę myśliciela Bycie i czas, która jest kultową lekturą filozoficzną XX wieku. Stanowi najpełniejszy wyraz myśli Heideggera z właściwą dlań metaforyką, charakterem nawiązań, aluzji i transpozycji i jest inspiracją dla wielu współczesnych prądów filozoficznych XX wieku.Świat jako wola i przedstawienie

Świat jako wola i przedstawienie Arthur Shopenhauer jest kolejnym klasykiem, z którego myślami warto się zapoznać. Jego książki znajdują się m.in. w serii Biblioteka Klasyków Filozofii. W tym artykule przedstawiamy opus magnum filozofa i zarazem jedyną całościową prezentację systemu myśliciela Świat jako wola i przedstawienie. W tym dziele znajdzie się wyraz dramatycznym odkryciom XIX -wiecznej samoświadomości, która dojrzewając, coraz głębiej penetruje i podważa własne fundamenty. Warto zaznaczyć, że filozofia Shopenhauera wykracza poza cały klasyczny nurt myśli europejskiej i sięga daleko do kultury Wschodu.

Nauka logiki

Nauka logiki Zostając przy tejże serii, przyjrzymy się dokładnie do innego klasyka, Pana Georga Wilhelma Friedricha Hegla i jego legendarnej książki w dwóch tomach Nauka logiki. Tom 1 oraz Nauka logiki. Tom 2. Dzieło, które autor określał jako nauki o byciu, istocie i pojęciu. Przedstawiamy drugie wydanie, które nie jest prostym wznowieniem. Tekst jest starannie przejrzany i unowocześniony. Klasyczny przekład Adama Landmana, tak zakorzeniony w polskiej recepcji Hegla, zyskuje tu na jasności i ożywa.
Oczywiście nie są to wszystkie książki filozoficzne, które polecamy przeczytać, ale na pewno solidna postawa dla zapoznania się z kluczowymi zagadnieniami filozofii. Inspiruj się myśleniem, logiką i wiedzą z PWN! Tutaj znajdziesz pełną ofertę książek filozoficznych.


Autor tekstu
Marta Chorna

Blog

Najnowsze artykuły: