MENU

#CzytamzIGA - dołącz do wyzwania Igi Świątek razem z Księgarnią PWN!

27.01.2023 | czas czytania: 4 minut


CzytamzIGA - dołącz do wyzwania Igi Świątek

Iga Świątek, polska tenisowa mistrzyni, po raz kolejny udowadnia swoją miłość do książek - i tym uczuciem pragnie zarazić swoich fanów na całym świecie. Tenisistka w swoich mediach społecznościowych ogłosiła czytelnicze wyzwanie “Czytam z Igą”.

Na czym polega? Liderka światowego rankingu tenisistek zachęca do przeczytania przynajmniej 12 książek w 2023 roku – jednej w miesiącu. - W poprzednim roku przeczytałam 20 książek. Mogłoby być ich więcej, ale sami wiecie… Lubię bardzo grube książki jak "Przeminęło z wiatrem", a poza tym jestem… trochę zajęta na co dzień. ;) Chcę motywować samą siebie do tego, żeby czytać jak najwięcej, bo czytanie pozwala mi utrzymywać równowagę między moim życiem a pracą. Chcę też dzielić się z Wami tą pasją i zachęcać do tego, żeby czytać więcej - tłumaczyła swój pomysł Iga Świątek.

My dołączamy do tego wyzwania, a Wy? W ramach inspiracji sprawdźcie listę naszych 12 książkowych propozycji, które możecie przeczytać w tym roku – wszystkie dostaniecie w księgarni internetowej PWN.

Bestsellery Księgarni PWN

Ukochane równanie profesora W 2023 warto nadrobić bestsellerowe propozycje z naszej księgarni. Jeśli nie mieliście możliwości sięgnąć po Ukochane równanie profesora Yoko Ogawy, to najbliższe 12 miesięcy będzie idealne, żeby zapoznać się z jedną z najukochańszych powieści współczesnej Japonii i rozpocząć przygodę z literaturą azjatycką. Drugą pozycją jest klasyk - Rok 1984 George’a Orwella, który od lat jest najchętniej kupowaną książką wśród beletrystyki dostępnej w księgarni. Tym, którzy szukają rozważań na temat współczesności, z pewnością spodoba się zbiór esejów Yuvala Noaha Harariego, 21 lekcji na XXI wiek.

Książkowe nowości

W 2023 z nową powieścią powróciła polska noblistka, Olga Tokarczuk, która razem z Joanną Concejo stworzyła Pana Wyrazistego. Autorki zabierają nas w fikcyjny świat, do złudzenia przypominający czasy, w których przypadło nam żyć - z rozbuchanym "ja", natręctwem autoprezentacji, kultem młodości, imperatywem szczęścia i obsesją lansu. Inną premierą jest Światło, którego nie widać Anthony’ego Doerra – historie niewidomej Marie-Laure i osieroconego Wernera, poprzez które autor ukazuje, w jaki sposób, wbrew wszelkim przeciwnościom, ludzie starają się być dla siebie dobrzy i przetrwać okrucieństwo wojny. Miłośnikom literatury faktu polecamy Miasto zwane samotnością Olivii Laing. Przytaczając biografie wielkich nowojorskich twórców, Laing rysuje uniwersalny portret samotników nie z wyboru, a także analizuje skomplikowane związki między samotnością a sztuką. Warto na swojej liście do przeczytania umieścić książkę Spaleni w ogniu, której autorem jest Jaume Cabré. W “Spalonych w ogniu” czytelnik znajdzie wszystko, co najlepsze: wciągającą intrygę, niepokojące, niejednoznaczne postaci oraz nieoczekiwane, zabawne literackie nawiązania – gwarancję prawdziwej przyjemności i nostalgicznej refleksji.

Lektury dla żądnych wiedzy

Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje W ramach czytelniczego wyzwania warto sięgnąć także po książki popularnonaukowe. Jedną z propozycji wartych uwagi jest Broń matematycznej zagłady Cathy O’Neil, która na kartach publikacji omawia mechanizmy tworzenia i działania algorytmów, a także ich wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Inną interesującą propozycją jest Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzeje - książka, która zmieni Wasz sposób myślenia o starzeniu – i o myśleniu. Elkhonon Goldberg zaprasza czytelników w fascynującą podróż po świecie ludzkiego poznania. Kolejną naszą propozycją do czytelniczego wyzwania Igi Świątek jest Człowiek w poszukiwaniu sensu Viktora E. Frankla, jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. Autor w oparciu o swoje osobiste przeżycia z obozów koncentracyjnych opracował metody terapeutyczne, w których obecne jest przekonanie o tym, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie sensu i celu.

Literatura jest kobietą

Do listy 12 propozycji dołączamy także książkę laureatki literackiej Nagrody Nobla, Annie Ernaux. Lata to biograficzna podróż autorki, podczas której boleśnie odsłania własne korzenie. Mimo wszystko udaje się jej zachować dystans, a dzięki brawurowej formie literackiej i wielkiej pisarskiej odwadze oddaje czytelnikom dzieło wybitne i kompletne – opowieść o sobie, konkretnej kobiecie, i o całej generacji, o każdym z nas. Ostatnim polecanym przez nas tytułem jest Szklany klosz Sylvii Plath - szokującą, realistyczną i sugestywną powieść o kobiecie wpadającej w otchłań szaleństwa, będąca jednocześnie podróżą do najmroczniejszych i najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki.

Życzymy powodzenia w czytelniczym wyzwaniu!

Przeczytaj także: Dlaczego warto czytać książki?

#Czytam z Igą - lista

Blog

Najnowsze artykuły: