MENU

Najlepsze książki popularnonaukowe – polecane tytuły

24.01.2023 | czas czytania: 5 minut


Najlepsze książki popularnonaukowe

Czytanie to dla miłośników książek ulubiona rozrywka. A co gdyby połączyć przyjemne z pożytecznym? Sięgnięcie po literaturę popularnonaukową to doskonały sposób na zdobywanie wiedzy poprzez relaks i zabawę. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie kilka ciekawych tytułów, które pozwolą Ci poszerzyć znajomość interesujących Cię zagadnień z pogranicza różnych dziedzin nauki.

Dlaczego tak bardzo lubimy książki popularnonaukowe?

Nie każdemu z nas przyszło w życiu zostać naukowcem. Co więcej, nawet najwięksi uczeni nie są specjalistami na każdym możliwym polu. Sięgnięcie po książkę naukową bez znajomości niezbędnej dla zrozumienia treści terminologii kończy się zwykle rzuceniem jej w kąt. Co innego, jeżeli postawisz na literaturę popularnonaukową! Ta pisana jest zwykle dużo przystępniejszym językiem. Co więcej, pełna jest przejrzystych definicji i wyjaśnień, dlatego trafi do każdego miłośnika czytania, niezależnie od tego, jak dużą znajomością tematu może się pochwalić. Zatem jeśli interesuje Cię świat chemii, biologii, matematyki lub fizyki albo chcesz poznać lepiej psychikę i organizm człowieka, książki popularnonaukowe są doskonałym sposobem na poszerzenie swojej wiedzy.

Literatura popularnonaukowa – idealna na prezent

Tego typu literatura jest też chętnie wybierana na prezent, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. O ile powieść może czasem nie przypaść do gustu obdarowanej osoby, o tyle książki popularyzujące wiedzę, pełne ciekawostek i ilustracji, w zasadzie zawsze sprawdzają się jako upominek.

Nie wiesz, co kupić? Oto polecane tytuły

Niezależnie czy chcesz poszerzyć znajomość interesujących Cię zagadnień, czy szukasz ciekawego prezentu dla bliskiej osoby, zapoznaj się z poniższą listą polecanych tytułów. Znajdziesz na niej zarówno ponadczasowe bestsellery, jak i zyskujące popularność nowości!

Matematyczny wszechświat

Matematyczny świat Matematyczny wszechświat Joela L. Schiffa przedstawia czytelnikowi rządzące światem prawa matematyczne. Autor na podstawie powszechnie znanych reguł odkrywa przed odbiorcą tajemnice cząstek atomowych, fraktali, liczb urojonych i paradoksów. Porusza tematy takie jak nieskończoność i wieloświaty. Dzięki przystępnemu językowi i odniesieniom do codziennego życia prezentuje w sposób ciekawy i zrozumiały popularne twierdzenia matematyczne.

Dlaczego zebry nie mają wrzodów?
Psychofizjologia stresu

Współczesna wiedza na temat psychofizjologii stresu podana w formie wciągającego i rozbudowanego kompendium – Dlaczego zebry nie mają wrzodów Roberta M. Sapolsky’ego to świetna pozycja dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć ciało i umysł ludzki. Książka porusza zagadnienia stresu z perspektywy aż czterech dyscyplin: psychologii, neurologii, immunologii i endokrynologii. Sięgając po ten tytuł, masz szansę zrozumieć nie tylko to, jak na różnego rodzaju sytuacje reaguje nasz organizm, ale i umysł. Co więcej, być może odkryjesz też jak samemu radzić sobie ze stresem w codziennym życiu.

Zachowuj się

Kolejna polecana pozycja wyszła spod ręki tego samego autora – Roberta M. Sapolsky’ego. Zachowuj się przedstawia interdyscyplinarne spojrzenie na ludzkie postępowanie z perspektywy naukowej. Jak codzienne doświadczenia, wrodzona natura ludzka, otoczenie kulturowe, ewolucja oraz traumy z dzieciństwa oddziałują na nasze zachowanie? Skąd biorą się zjawiska takie jak rasizm lub ksenofobia? Dzięki wciągającej narracji, zabarwionej lekkim dowcipem, książka ta dostarcza odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Radioaktywni

Radioaktywni Źródło energii, narzędzie wykorzystywane w diagnostyce medycznej i w przemyśle oraz oczywiście budzące lęk narzędzie zbrodni – radioaktywność to zjawisko, które człowiek wykorzystuje zarówno w trosce o dobro ludzkości, jak i na jej zgubę. Jak wpływa na nasze ciało? Czy katastrofa w Czarnobylu była tak straszna, jak nam się wydaje? A może jeszcze straszniejsza? Czy promieniowanie może leczyć? – na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć Alan Perkins w książce Radioaktywni. To kompendium wiedzy o skutkach i zastosowaniach promieniotwórczości umożliwia jaśniejsze spojrzenie na jeden z najbardziej przerażających wynalazków w dziejach.

Seria 50 idei, które powinieneś znać

Lubisz wielogodzinne dyskusje na temat natury otaczającego nas świata? A może fascynuje Cię człowiek, jego dokonania i sposób rozumowania? Nigdy nie zabraknie Ci tematów na wzbogacające rozmowy, jeżeli zapoznasz się z serią 50 idei, które powinieneś znać. Grono naukowców i erudytów w każdym z tomów wchodzących w jej skład prezentuje najważniejsze dla danej dziedziny zagadnienia, myśli i teorie, dając doskonały punkt wyjścia do dalszego poszerzania wiedzy i perspektyw.

Książki popularnonaukowe dla najmłodszych – Akademia mądrego dziecka

Jeżeli szukasz lektury odpowiedniej dla Twojej pociechy, sprawdź tytuły wchodzące w skład serii Akademia mądrego dziecka. W jej ramach ukazały się zarówno książeczki dla maluchów, jak i książki dla nieco starszych dzieci, gotowych na poznawanie zasad społecznych oraz świata nauki. Sympatyczni bohaterowie obecni na ilustracjach zachęcają do zgłębiania coraz to trudniejszych i jeszcze bardziej fascynujących zagadnień.

Polecane produkty

Blog

Najnowsze artykuły: