MENU

Cukrzyca. Jak funkcjonować by nie zwariować?

Sprawdź rzetelne poradniki o diecie i nie tylko

10.03.2023 | czas czytania: 4 minuty


Cukrzyca. Jak funkcjonować by nie zwariować?

Cukrzyca to bez wątpienia jedna z najbardziej podstępnych chorób przewlekłych XXI wieku. Wyróżnić możemy cztery rodzaje, które są oficjalnie zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Mimo tego, że dawniej cukrzyca była kojarzona tylko z seniorami, to teraz dotyka ona coraz młodsze osoby. W samej Polsce liczba osób z cukrzycą sięga aż 3 milionów osób! Jest to prawie 10 % Polaków. Na całym świecie liczby są równie niepokojące.

422 miliony - aż tyle osób boryka się z tą chorobą cywilizacyjną. Szacuję się, że w 2035 roku ta liczba może wzrosnąć nawet do 592 milionów!

Warto pamiętać, że oprócz dostosowanej do pacjenta terapii farmakologicznej, równie ważna jest odpowiednio dobrana dieta!

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 Dotyka ona głównie dzieci i młode osoby. Rozwija się gwałtownie, dlatego włączone jak najszybciej leczenie i odpowiednia dieta, są tu niezwykle istotne. Dokładnych przyczyn zachorowań na cukrzycę typu 1 niestety jeszcze nie udało się ustalić. Przyjmuję się jednak, że jako choroba autoimmunologiczna - wpływ na jej rozwój mogą mieć czynniki genetyczne, niektóre substancje chemiczne, czy wirusy. Jeśli zmagasz się z tego typu cukrzycą to poradnik „Cukrzyca typu 1” będzie dla Ciebie idealny.

Ukazane jest w nim codzienne życie rodzin, żyjących z osobami chorymi, które nie tylko muszą radzić sobie z obciążeniami fizycznymi, ale też psychicznymi. Poradnik obrazuje, że nie tylko osoba chora zmaga się z tymi trudnościami, lecz również rodzina i bliskie otoczenie. W związku z tym jest to książka godna polecenia nie tylko chorym na cukrzycę typu 1.

Diabetologia wieku rozwojowego Diabetologia dziecięca przez swój charakter cywilizacyjny stała się w 2015 roku odrębną lekarską jednostką specjalizacyjną.

W konsekwencji tego powstał nowy kompleksowy podręcznik „Diabetologia wieku rozwojowego”. Jeśli właśnie przygotowujesz się do egzaminu specjalizacyjnego z zakresu diabetologii lub jesteś pediatrą, czy lekarzem rodzinnym i chcesz uzupełnić swoją wiedzę cennymi informacjami, to ta książka jest właśnie dla Ciebie.

Klucz to odpowiednie żywienie

Żywienie osób z cukrzycą i chorobami towarzyszącymi W cukrzycy typu 2, która dotyka praktycznie 90 % osób chorych na cukrzycę bez wątpienia najważniejszą kwestią jest zaangażowanie pacjenta i restrykcyjna dieta. To właśnie te rzeczy, prócz oczywiście odpowiednich leków, dają największe rezultaty w walce z tym schorzeniem.

Choroby towarzyszące to równie trudny temat dla osób, które muszą zmagać się z cukrzycą. W zależności od choroby, zmienia się również dieta. Między innymi temu poświęcona jest książka „Żywienie osób z cukrzycą i chorobami towarzyszącymi”.

Oprócz kompleksowego omówienia żywienia przy cukrzycy typu 1 i 2, są tam również praktyczne zalecenia towarzystw naukowych. Jest to zbiór długoletnich doświadczeń klinicznych osób z różnymi chorobami towarzyszącymi, między innymi celiakią, schorzeniami kardiologicznymi czy z cukrzycową chorobą nerek. Diabetyk aktywnie uprawiający sport również znajdzie tam ciekawe dla siebie wskazówki.

Cukrzyca ciążowa

Ten rodzaj cukrzycy jest nieco inny niż pozostałe, ponieważ w większości przypadków choroba ustępuję wraz z narodzinami dziecka. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kobiety po ciąży chorują na cukrzycę typu 2. Najbardziej narażone na tego typu cukrzycę są kobiety po 35 roku życia, zmagające się z nadwaga, otyłością lub nadciśnieniem tętniczym.

„Cukrzyca na obcasach Poradnik cukrzycowy dla kobiet Ważną kwestią w leczeniu jest dieta, która powinna być wzbogacona w białko. Zalecana też jest umiarkowana aktywność fizyczna, przynajmniej 3 razy w tygodniu.

W poradniku „Cukrzyca na obcasach Poradnik cukrzycowy dla kobiet” nie tylko znajdziesz wyjaśnienia co do wyżej wymienionego rodzaju cukrzycy, ale też dowiesz się, skąd brać motywację i jak sobie radzić z cukrzycą jako kobieta. Jest to wyjątkowa książka, ponieważ została ona napisana w sposób zrozumiały dla każdego, bez zbędnych terminologii medycznych.

Okiem ekspertów

Niestety, ale zachorowalności na cukrzycę typu 1 nie da się zapobiec. Natomiast inna sprawa ma się z cukrzycą typu 2, ponieważ codzienna aktywność fizyczna połączona z dobrą dietą, pomoże Ci znacznie zniwelować ryzyko zachorowania. Głównymi fundamentami w diecie jest ograniczenie cukrów prostych oraz odpowiednie nieduże, lecz częstsze posiłki. Dodatkowo konieczne jest urozmaicenie diety, aby była bogata we wszystkie składniki odżywcze, mineralne i budulcowe. Warto wspomnieć też o tym, że diabetycy nie umierają zasadniczo na cukrzycę, lecz na powikłania z nią związane.

Blog

Najnowsze artykuły: