MENU

Dlaczego warto czytać książki filozoficzne?

13.02.2023 | czas czytania: 4 minut


dlaczego warto czytać ksiązki filozoficzne

Filozofia jest jedną z najważniejszych nauk. Program każdych studiów przewiduje kurs filozofii, pozwalający poznać zasady wnioskowania i stawiania hipotez, a także podstawy retoryki i prowadzenia dyskusji. Filozofia jest obecna także w naszym codziennym życiu. Mimo to, o filozofii często mówi się jako o dziedzinie odległej i oderwanej od codzienności. Nic bardziej mylnego! Filozofia jest nauką bliską każdemu z nas.

Książki dla rozpoczynających przygodę z filozofią

Etyka życia codziennego Jeśli sądzisz, że wybory moralne pojawiają się w Twoim życiu wyjątkowo lub że „moja moralność to moja sprawa”, na pewno musisz przeczytać książkę Jana Hartmana, Etyka życia codziennego. Analizując dziesiątki konkretnych, życiowych sytuacji, Jan Hartman udowadnia, że zdolność do trzeźwego moralnego osądu własnego i cudzego zachowania jest kluczowa zarówno dla funkcjonowania społeczeństwa, jak i osobistego rozwoju. Książka omawia niezwykle szeroki zakres tematów, od bardziej błahych – jak jazda tramwajem „na gapę”, aż po bardzo poważne – jak aborcja.

Warto także przeczytać książkę Spór o związek duszy z ciałem!, Józefa Pietera dla zrozumienia istoty istnienia oraz związku psychiki i ciała. Autor analizuje problem psychofizyczny jako stosunek zjawisk psychicznych do zjawisk fizycznych.

Książki dla osób zaawansowanych

Zbiór trzynastu artykułów o zrozumieniu identyczności, teorii prawdy oraz zagadki przekonań znajdziesz w książce Kłopoty filozoficzne, Saul Kripke. Niektóre z artykułów były wcześniej publikowane. Natomiast po raz pierwszy opublikowane zostały w tomie teksty O dwóch paradoksach wiedzy, Nazwy puste i postaci fikcyjne, Nozick o wiedzy, Pierwsza osoba, Nieograniczona eksportacja i pewne wnioski dla filozofii języka oraz Paradoks czasu i myśli.

Krótki kurs filozofii Jedna z najnowszych książek z serii Krótki kurs filozofii. Wprowadzenie do myśli Ludwiga Wittgensteina – jednego z najbardziej oryginalnych filozofów XX wieku. Jego idee dały początek wielu nowym osiągnięciom w filozofii języka, filozofii umysłu i logice. Seria stanowi błyskotliwe wprowadzenia w prace kluczowych filozofów i najważniejsze idee filozofii. Autorami poszczególnych tomów serii, wydanej w oryginale przez Oxford University Press, są wybitni specjaliści prezentowanych obszarów.

Kolejna nowość warta polecenia, to dzieło Przedmiot poznania Heinricha Ricketa wydane w serii Biblioteki klasyków filozofii. Książka przybliża pojęcie poznania. Jest swoistym opus vitae filozofa. Oddaje wyzwania intelektualne niemieckiej filozofii akademickiej okresu przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku oraz pokazuje drogę, którą przemierzyła filozofia kontynentalna od krytyki heglizmu i pozytywizmu aż do nowej ontologii, filozofii egzystencjalnej i początków filozofii analitycznej.

To tylko kilka propozycji, książek wartych przeczytania jest o wiele więcej. Polecamy czytać książki filozoficzne, by poszerzać swoje horyzonty i zyskać nowe, nieoczywiste spojrzenie na otaczający nas świat. Więcej ciekawych publikacji filozoficznych, znajdziesz TUTAJ.

Blog

Najnowsze artykuły: