MENU

Jakie książki dla dzieci na koniec roku szkolnego

23.05.2023 | czas czytania: 5 minutyJakie książki dla dzieci na koniec roku szkolnego

Koniec roku szkolnego to czas wyjątkowy, pełen wzruszeń i radosnych chwil. To okres, gdy z radością świętujemy sukcesy naszych dzieci i z wdzięcznością obdarowujemy nauczycieli za ich trud włożony w edukację. Warto więc przygotować dla nich niezapomniane prezenty, które będą pamiątką tych wyjątkowych chwil.

Książki dla dzieci, które sprawią im autentyczną radość

W ciągu roku szkolnego dzieci mają do czynienia z licznymi lekturami, które nie zawsze odpowiadają ich zainteresowaniom czy gustom literackim. Dlatego zdecydowanie warto zaproponować im książki, które poszerzą ich horyzonty, rozbudzą wyobraźnię i pozwolą na odkrycie nowych światów, co pozwoli im na odkrycie swoich własnych preferencji czytelniczych oraz zrozumienie, że czytanie może być fascynującą i wciągającą przygodą.

Stawiając na różnorodność literacką, możemy im pokazać, że czytanie to nie tylko nudny obowiązek szkolny, ale także źródło wiedzy, inspiracji, a przede wszystkim rozrywki.

Dlaczego gwiazdy migocą?

Dlaczego gwiazdy migocą? I inne ważne pytania Ta niezwykła publikacja to prawdziwa skarbnica wiedzy, która zaspokoi naturalną ciekawość dzieci, prowadząc ich przez niesamowite tajemnice wszechświata, życia na Ziemi i ludzkiego ciała. Z humorem i lekkością, autor wprowadza czytelników w fascynujące dziedziny nauk ścisłych, takie jak astronomia, biologia, chemia czy fizyka, tłumacząc najważniejsze zjawiska w bardzo przystępny sposób.

"Dlaczego gwiazdy migocą? I inne ważne pytania" to również nieszablonowa pozycja dla rodziców i nauczycieli, którzy chcą rozbudzić w dzieciach pasję do nauki i odkrywania świata. Pozycja ta jest doskonałym narzędziem, które umożliwia wspólne czytanie i zabawę, jednocześnie inspirując młode umysły do zadawania pytań i dążenia do zdobywania wiedzy.

Dlaczego ryby nie toną?

Dlaczego ryby nie toną?

Odkryj razem z dzieckiem fascynujący świat zwierząt razem z książką, która pobudzi wyobraźnię i zaspokoi naturalną ciekawość młodych czytelników. Autorka zabiera dzieci w niezapomnianą podróż pełną niezwykłych odkryć, pokazując im różnorodność gatunków, ich zachowania, adaptacje i miejsce człowieka w świecie natury. Ta książka stanowi doskonałe źródło wiedzy, które zaspokaja dziecięcą ciekawość.

Czytając tę książkę, dzieci odkryją świat zwierząt, niejako przy okazji ucząc się o ewolucji, klasyfikacji gatunków, interakcjach między nimi, a także o tym, jakie role odgrywają w środowisku naturalnym. Bogato ilustrowana i pełna ciekawostek publikacja to doskonały sposób na wspólne czytanie i zabawę, a także wartościowy materiał dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Zainspiruj swoje dziecko do odkrywania tajemnic świata zwierząt – niech ta książka stanie się początkiem ich fascynujących obserwacji przyrodniczych i odkryć.

Dlaczego sztuka pełna jest golasów?

Dlaczego sztuka pełna jest golasów?

Czy historia sztuki może zainteresować dzieci w wieku wczesnoszkolnym? Okazuje się, że tak, pod warunkiem że przewodnikiem po najważniejszych dziełach sztuki będzie Susie Hodge. Autorka, która jest artystką i historykiem sztuki, pokazuje dzieciom, jak oswajać się z arcydziełami i stawiać pytania dotyczące ich interpretacji. Jej kreatywne podejście pozwala zaangażować najmłodszych czytelników i ośmielić ich do samodzielnego odkrywania dzieł sztuki, od malowideł naskalnych po współczesne graffiti Banksy'ego.

Prezentując dzieła sztuki w kontekście różnych problemów i zagadnień, Susie Hodge pozwala dzieciom dostrzegać zarówno zmiany w sposobie przedstawiania, jak i ciągłość kluczowych wątków w sztuce. Dzięki przystępnemu językowi i zabawnym ćwiczeniom, książka staje się doskonałym wprowadzeniem do historii sztuki dla dzieci, już od wczesnych klas szkoły podstawowej, a także cennym materiałem dla nauczycieli plastyki czy historii sztuki.

Szumią, trzeszczą i szeleszczą

Szumią, trzeszczą i szeleszczą

Anna Kamińska-Mieszkowska w książce "Szumią, trzeszczą i szeleszczą" zabiera najmłodszych czytelników w zaskakującą podróż po tajemnicach fonetyki polskiej. W przystępny, ciekawy i angażujący sposób wyjaśnia różnice między głoskami a literami, analizuje charakterystyczne dźwięki polszczyzny i uczy poprawnej oraz wyraźnej wymowy. Bogactwo przykładów, ćwiczeń fonetycznych oraz zabawnych historyjek sprawia, że książka staje się idealnym źródłem wiedzy dla uczniów i pomocnym narzędziem dla nauczycieli.

Figlarne słówka

Figlarne słówka

Figlarne słówka" Agaty Hąci z lekkością wprowadza młodego czytelnika w świat historii, kultury oraz pokaże jakie emocje ukryte w niektórych słowach. Ta książka z humorem odkrywa tajemnice języka, pokazując jak słowa zmieniają się, wędrują między językami i odzwierciedlają nasze przyzwyczajenia oraz potrzeby. Doskonała dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, naturalnie zainspiruje je do eksplorowania i docenienia cudów języka!

Dzięki tej pozycji dzieci poznają niezwykłe opowieści stojące za nazwami miast, gór i rzek, a także magiczną moc słów, która wpływa na nasze życie. "Figlarne słówka" Agaty Hąci to nie tylko świetna rozrywka, ale także edukacyjne źródło wiedzy. Po zapoznaniu się z tą książką dzieci nauczą się patrzenia na język z innej perspektywy, doceniając jego bogactwo, różnorodność i nieskończoną kreatywność. Książka została nagrodzona w XX Edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku.

Poradnik młodych ratowników Ziemi

Poradnik młodych ratowników Ziemi

Ta bogato ilustrowana pozycja, w niezwykle angażujący sposób wprowadza młodych czytelników w świat biologii, ekologii, ochrony zasobów Ziemi. Pokazuje, jak tryb życia przeciętnego człowieka wpływa na biosferę i zmiany klimatyczne.

Dzięki niej dzieci będą mogły z łatwością zrozumieć złożone zagadnienia związane z naturą i jej ochroną. Pozycja wyróżnia się przystępnymi, wzbudzającymi naturalną ciekawość opisami, schematami, komiksowymi sekwencjami, które są dostosowane do możliwości poznawczych dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Ten kolorowy poradnik zachęci młode umysły do eksploracji świata nauki, jednocześnie ucząc ich, jak dbać o planetę i być odpowiedzialnymi obywatelami Ziemi. Książka nagrodzona w XX Edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku

Książki dla dzieci z klas 1-3 rozwijające zainteresowania – duży format, miękka okładka

Wspaniałe eksperymenty dla dzieci: Chemia

Wspaniałe eksperymenty dla dzieci: Chemia "Wspaniałe eksperymenty dla dzieci: Chemia" to książka, która zachęca młodych czytelników do przeprowadzenia 40 ciekawych doświadczeń chemicznych w bezpiecznym otoczeniu, wykorzystując łatwo dostępne przedmioty i substancje. Dzięki nim dzieci odkryją tajemnice nieoczekiwanych woni, barw i innych zaskakujących zjawisk, jednocześnie nauczą się, jak chemia wpływa na nasze codzienne życie. Łącząc naukę z zabawą, pozwala na przyswojenie ważnych pojęć chemicznych w sposób angażujący i przystępny.

To doskonała propozycja dla rodziców i nauczycieli, którzy chcą razem z dziećmi stawiać pierwsze kroki w niezwykłym świecie chemii, rozbudzać ich ciekawość naukową i rozwijać umiejętności analityczne.

Wspaniałe eksperymenty dla dzieci Inżynieria

Wspaniałe eksperymenty dla dzieci Inżynieria Ta książka zawiera 52 zabawne i edukacyjne projekty konstrukcyjne, które pozwolą dzieciom zgłębić tajniki inżynierii oraz zrozumieć, jak wiedza teoretyczna i praktyczna łączy się w różnych dziedzinach. Realizując zaproponowane w książce projekty, dzieci nauczą się nie tylko umiejętności technicznych, ale także kreatywności, analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów również w codziennym życiu.

Większość zadań można wykonać samodzielnie lub przy pomocy rodzica, korzystając z materiałów dostępnych w każdym domu. Co ważne, instrukcje są napisane w przystępny sposób, co pozwala dzieciom zrozumieć naukowe podstawy każdej konstrukcji. Warto podkreślić, że książka zawiera wypowiedzi prawdziwych inżynierów, które dają wgląd w wyzwania zawodowe i ulubione projekty.

Pozycja ta to doskonały sposób na rozbudzenie zainteresowań naukowych, rozwijanie umiejętności oraz wspólną zabawę z dziećmi.

Wspaniałe eksperymenty dla dzieci. Nauka

Wspaniałe eksperymenty dla dzieci. Nauka Książka pełna niespodziewanych doświadczeń naukowych, która dostarczy dzieciom mnóstwo frajdy i łatwo przyswajalnej wiedzy. Dzięki 105 zabawnym eksperymentom młodzi naukowcy będą mogli zgłębić tajniki nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (STEAM), odkrywając przy tym związki pomiędzy tymi dziedzinami. Książka uczy dzieci, jak sformułować hipotezy, zaobserwować zjawiska, zastanowić się nad wynikami oraz zachęca do twórczego myślenia i eksperymentowania.

Większość eksperymentów można przeprowadzić, korzystając z materiałów dostępnych w każdym domu lub łatwo dostępnych w sklepach. Przystępne objaśnienia, listy potrzebnych materiałów oraz proste instrukcje umożliwiają dzieciom zrozumienie, jak i dlaczego zachodzą opisywane zjawiska. Niezależnie od wyników, eksperymentowanie z tą książką to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych.

Fizyka na start

Fizyka na start Zobacz, jak niewiele wystarczy, by dzieci mogły przystępnie i praktycznie odkryć tajemnice fizyki. Przeznaczona dla dzieci uwielbiających eksperymentować, ta książka pozwoli poznać zjawiska takie jak energia, siła, ruch czy magnetyzm, korzystając z przedmiotów codziennego użytku, które znajdują się w każdym domu. Dzięki tej książce pytania z cyklu "dlaczego" staną się okazją do ciekawych rozmów i wspólnego odkrywania nauki.

Ta książka przeprowadzi dzieci przez różne etapy eksperymentu naukowego, od wprowadzenia aż po analizę wyników. Proste instrukcje i naukowe wyjaśnienia przedstawione są w zrozumiały dla dzieci sposób. Wspólne eksperymenty będą doskonałą okazją do nauki i integracji, jednocześnie rozwijając kreatywność dzieci, ich umiejętności analityczne i zrozumienie fundamentalnych zasad rządzących naszym światem.

Dla uczniów starszych klas oraz nagrody za wyjątkowe osiągnięcia

50 idei, które powinieneś znać Astronomia

50 idei, które powinieneś znać Astronomia Dzięki tej książce młody czytelnik pozna tajniki wszechświata: od planet i Księżyca, przez życie gwiazd, aż po tajemnice ciemnej materii i pochodzenie Wszechświata. Autor z niezwykłą starannością przedstawia kulisy i historię poszukiwań tajemniczej planety X, opowiada jak narodził się Księżyc i odkrywa tajemnice Czerwonych Olbrzymów!

Poznawanie tajemnic wszechświata pobudza wyobraźnię, rozwija kreatywność i zainteresowania naukowe, a także uczy pokory wobec niewyobrażalnych rozmiarów i zjawisk otaczającego nas kosmosu. Czytając o astronomii, młodzież ma szansę zrozumieć lepiej nasze miejsce we wszechświecie oraz docenić piękno i różnorodność kosmicznych zjawisk.

50 idei które powinieneś znać. Historia wojskowości

50 idei które powinieneś znać. Historia wojskowości Ta książka, w niezwykle atrakcyjny sposób pokazuje dzieje konfliktów zbrojnych oraz rozwój technologii i taktyk wojennych na przestrzeni dziejów. Przenikliwe spojrzenie na historię wojskowości pozwoli młodemu czytelnikowi zrozumieć wpływ, jaki miały te aspekty na kształtowanie cywilizacji i współczesnego świata.

Pozycja ta ukazuje fascynujące i często kontrowersyjne historie, które warto poznać, aby lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy: od starożytnych rydwanów wojennych po wirusa Stuxnet, który w 2007 roku sparaliżował irański program jądrowy.

50 idei, które powinieneś znać. Sztuka

50 idei, które powinieneś znać. Sztuka "50 idei, które powinieneś znać. Sztuka" to książka, która wprowadza młodzież w fascynujące zagadnienia i tajemnice, jakie kryją się za arcydziełami sztuki od czasów prehistorii po dzień dzisiejszy. Czytelnik tej książki pozna tajniki starożytnych malowideł, dowie się także, dlaczego Leonardo da Vinci zostawił tyle nieukończonych projektów, czy zrozumie skąd wziął się impresjonizm.

Wciągające krótkie eseje odkryją kulisy powstawania największych dzieł sztuki, historie, które kształtowały je na przestrzeni wieków, oraz funkcje, jakie pełniły poszczególne techniki i style. Ta książka to idealne źródło wiedzy dla młodych ludzi, pragnących poszerzyć swoje horyzonty i zrozumieć, jak połączenie tradycji, technik, materiałów, otoczenia czy wydarzeń społecznych i politycznych wpłynęło na rozwój sztuki.

50 idei które powinieneś znać Nauki ścisłe

50 idei które powinieneś znać Nauki ścisłe To idealna propozycja dla miłośników zgłębiania wiedzy na temat fascynujących teorii i poznawaniu niezwykłych postaci, które zmieniały bieg historii. Czytelnik zapozna się z mało znanymi faktami, odkryciami ze świata fizyki, biologii, chemii i technologii, odkrywając kulisy przełomowych odkryć czy inspirujące historie naukowców, którzy przyczynili się do rozwoju współczesnego świata.

Zgłębiając tajemnice twierdzenia Fermata, zasad dynamiki Newtona czy teorii strun, młody Czytelnik zrozumie, jak nauka wpłynęła na nasze życie i otaczający nas świat. Pozna odkrywców elektromagnetyzmu, prekursorów komputerów kwantowych czy pionierów klonowania w biologii. Ta książka pokazuje, że nauki ścisłe mogą być nie tylko fascynujące, ale też niezwykle inspirujące.

Fizyka wokół nas

Fizyka wokół nas Paul Hewitt z niezwykłym talentem przedstawia istotę zjawisk fizycznych, wyciągając czytelnika z błędnego koła przekonania, że fizyka jest trudna i nudna. W "Fizyce wokół nas" znajduje się mnóstwo przykładów z codziennego życia, które pomagają zrozumieć prawa rządzące przyrodą. Ilustracje, zdjęcia i rysunki Autora dodatkowo ułatwiają przyswojenie wiedzy.

Ta pozycja nie tylko zmienia sposób postrzegania tej nauki, ale także stanowi rewolucję w stylu nauczania fizyki. Chociaż Autor nie stroni od matematyki i wzorów, wprowadza je w taki sposób, że nie przesłaniają istoty wyjaśnień, za to są bardzo pomocne. Liczne przykłady i opisy doświadczeń doskonale pokazują związki fizyki z innymi naukami przyrodniczymi i techniką są tak wprowadzone, że wręcz chce się wykonać te doświadczenia samodzielnie!

Najnowsze wydanie uwzględnia takie osiągnięcia w dziedzinie fizyki, takie jak atomistyka, energetyka czy kosmologia. Dodatek części ćwiczeniowej oraz wprowadzenie do zadań testowych, czyni ją nieocenioną pomocą dla uczniów i nauczycieli.

Historia fizyki w Polsce

Historia fizyki w Polsce "Historia fizyki w Polsce" to imponujące dzieło, które docenią nie tylko nauczyciele fizyki, ale także wszyscy zainteresowani historią polskiej nauki. Jest to znakomita kontynuacja wcześniejszej pracy Andrzeja Kajetana Wróblewskiego – "Historii fizyki".

Ta książka to kompleksowy opis rozwoju polskiej fizyki na przestrzeni dziejów, prezentujący rozwój badań na tle historii fizyki pozostałych krajów. Liczne biogramy polskich fizyków, wzbogacone o nieznane fakty z życia naukowców takich jak Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie czy Marian Smoluchowski, czynią tę pozycję niepowtarzalną, pokazując wybitnych naukowców od mało znanej strony, przedstawiając ich zmagania i ograniczenia technologiczne czy geopolityczne, z jakimi musieli się zmagać.

Książka wielokrotnie nagrodzona: Nagroda Złota Różna za najlepszą książkę popularnonaukową w sezonie wydawniczym 2020/2021, Nagroda im. J. Jędrzejewicza za najlepszą książkę poświęconą historii nauki i techniki, Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania 2022.

Historia języka polskiego

Historia języka polskiego "Historia fizyki w Polsce" to imponujące dzieło, które docenią nie tylko nauczyciele fizyki, ale także wszyscy zainteresowani historią polskiej nauki. Jest to znakomita kontynuacja wcześniejszej pracy Andrzeja Kajetana Wróblewskiego – "Historii fizyki".

Ta książka to kompleksowy opis rozwoju polskiej fizyki na przestrzeni dziejów, prezentujący rozwój badań na tle historii fizyki pozostałych krajów. Liczne biogramy polskich fizyków, wzbogacone o nieznane fakty z życia naukowców takich jak Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie czy Marian Smoluchowski, czynią tę pozycję niepowtarzalną, pokazując wybitnych naukowców od mało znanej strony, przedstawiając ich zmagania i ograniczenia technologiczne czy geopolityczne, z jakimi musieli się zmagać.

Książka wielokrotnie nagrodzona: Nagroda Złota Różna za najlepszą książkę popularnonaukową w sezonie wydawniczym 2020/2021, Nagroda im. J. Jędrzejewicza za najlepszą książkę poświęconą historii nauki i techniki, Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania 2022.

Książki i rozwój dziecka

Wspierajmy dzieci w ich czytelniczych wyborach, proponując im różnorodne książki, które wzbogacą ich doświadczenia literackie. Dzięki temu pozytywnie wpłyniemy na ich rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny, a czytanie stanie się dla nich przyjemnością, którą będą chcieli dzielić z innymi przez całe życie.

Blog

Najnowsze artykuły: