MENU

Jak dogadać się z dzieckiem? 5 obowiązkowych lektur dla każdego rodzica

26.07.2023 | czas czytania: 4 minuty


Jak dogadać się z dzieckiem? 5 obowiązkowych lektur dla każdego rodzica

Skuteczna komunikacja to klucz do sukcesu nie tylko w życiu zawodowym, ale także - a może przede wszystkim - w życiu rodzinnym. Nauka porozumiewania się bywa czasem drogą pełną zakrętów i wyborów, na której nie zawsze udaje odnaleźć się ten właściwy kierunek, szczególnie jeśli myślimy o kontaktach na linii rodzic-dziecko. Jak zbudować dobrą relację z najmłodszymi członkami rodziny, w której podstawą będzie oparta na wzajemnym szacunku komunikacja? Prezentujemy 5 obowiązkowych lektur dla każdego rodzica, które pomogą w odpowiedzi na to pytanie.

Tweens czyli prawie nastolatki. Poradnik dla rodziców dzieci od 8 do13 lat

"Tweens czyli prawie nastolatki. Poradnik dla rodziców dzieci od 8 do 13 lat”

Autor: Sarah Ockwell-Smith

Już nie maluchy, ale jeszcze nie nastolatki – tweens, bo takim terminem w Stanach Zjednoczonych określa się dzieci w wieku 8-13 lat, stanowią ogromne wyzwanie dla rodziców. W tym wyjątkowym dla dziecka okresie wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie, a rodzic z trudem może nadążyć za nowymi znajomościami, pasjami czy zmieniającymi się nastrojami potomka. Jak wspólnie przejść przez ten most łączący dzieciństwo z dorosłością, wspierając dziecko i jednocześnie dobrze się z nim dogadywać? Autorka, psycholożka Sarah Ockwell-Smith, przekazuje w książce porady dla rodziców, którzy czują, że przestali rozumieć swoje dziecko i szukają sposobów na najbardziej odpowiednie wspieranie go w szkole, w walce ze stresem czy w budowaniu przyjaźni z innymi dziećmi.

Dziecko czy muszę Ci to jeszcze raz powtarzać?

"Dziecko czy muszę Ci to jeszcze raz powtarzać?"

Autor: Amy McCready

„Ile razy trzeba Ci powtarzać?” albo „Czy długo jeszcze mam Cię prosić?” – możliwe, że słyszałeś te pytania jako dziecko i powtarzasz je jako rodzic. Zastanawiasz się, dlaczego Twój syn lub Twoja córka Cię nie słucha? Brakuje Ci argumentów i sposobów na zmianę podejścia dziecka do Twoich próśb, przez co uciekasz się do krzyku? Koniec z tym – w książce Amy McCready znajdziesz 23 narzędzia, dzięki którym nakłonisz dziecko do pożądanych zachowań, a także pomożesz mu nauczyć się pozytywnych zasad postępowania. Wszystkie metody opisane przez McCready są umocowane w psychologii, oparte na rozwiązaniach pełnych miłości i proste do wdrożenia w codziennym życiu całej rodziny - bez krzyku, nerwów i złości.

3.	“Sztuka uważnego rodzicielstwa. Jak właściwie reagować w trudnych sytuacjach i wychować życzliwe, pewne siebie dziecko”

“Sztuka uważnego rodzicielstwa. Jak właściwie reagować w trudnych sytuacjach i wychować życzliwe, pewne siebie dziecko”

Autor: Hunter Clarke-Fields

Ta książka będzie idealnym przewodnikiem dla rodziców, którzy dążą do nieskazitelnego modelu wychowania, a nie zawsze udaje im się postępować zgodnie z idealistyczną wizją rodzicielstwa. Hunter Clarke-Fields na kartach tej książki uczy, jak dzięki stosowaniu praktycznych strategii wywodzących się z uważności, współczującej komunikacji i kompromisowego rozwiązywania konfliktów unikać rodzicielskich pułapek i wychować dobrego, życzliwego człowieka. Dzięki lekturze zdobędziesz 8 podstawowych umiejętności, które pomogą Ci zbudować silne relacje i działać tak, aby dzieci współpracowały, ponieważ tego chcą, a nie z powodu kary lub nagrody.

Łagodna dyscyplina. Jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci”

"Łagodna dyscyplina. Jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci"

Autor: Sarah Ockwell-Smith

Kolejna pozycja od wspomnianej już wyżej Sarah Ockwell-Smith, tym razem poświęcona budowaniu dyscypliny w duchu empatii, uważności i współczucia. Proponowana przez nią łagodna dyscyplina skupia się na nauczaniu i uczeniu się - bez kar i nagród. Psycholożka proponuje alternatywne, efektywne podejście, u którego podstaw leży przede wszystkim szacunek do dziecka. Po przeczytaniu tej książki utwierdzisz się w przekonaniu, że zrozumienie potrzeb przynosi rozwiązanie problemów i pomaga osiągnąć bliskość. Rady zawarte w książce znajdują zastosowanie w odniesieniu do dzieci w najróżniejszym wieku – od raczkujących maluchów po nastolatków.

Rodzicielstwo na etacie. Jak być obecnym emocjonalnie rodzicem po dniu pełnym wyzwań w pracy

"Rodzicielstwo na etacie. Jak być obecnym emocjonalnie rodzicem po dniu pełnym wyzwań w pracy”

Autor: Anita Cleare

Jak pogodzić życie rodzinne z pracą, skupiając się na tym, co ważne? Jak przełączać się między życiem zawodowym oraz prywatnym i być rodzicem obecnym emocjonalnie? Uwzględniając 3 elementy: potrzeby dzieci, narzędzia efektywnego wychowywania oraz dbanie o dobrostan rodziców, Anita Cleare pomoże zmienić życie całej rodziny. Dzięki zaproponowanemu przez autorkę nowemu podejściu, nauczysz się łagodzić konflikty, nawiążesz bliższy kontakt z dziećmi, jednocześnie godząc obowiązki rodzica z pracą zawodową. Ponadto, zobaczysz, jak możesz spędzać czas ze swoimi bliskimi, rozwijać samodzielność najmłodszych członków rodziny i rozmawiać z dzieckiem tak, by chciało Cię słuchać.

To tylko kilka propozycji dla rodziców – więcej poradników i książek parentingowych znajdziesz tutaj

Blog

Najnowsze artykuły: