MENU

Jaką książkę warto zabrać na wakacje? Poleca PWN

03.07.2023 | czas czytania: 4 minutyJaką książkę warto zabrać na wakacje?

Jakiś czas temu polecaliśmy Wam najciekawsze książki na urlop. Co powiecie na dokładkę? Tym razem także przygotowaliśmy 10 tytułów i tak samo jesteśmy pewni, że każdy znajdzie na tej liście coś dla siebie. Co spakujecie do plecaka? Poznajcie polecane tytuły!

Krótki kurs. Zachowanie zwierząt

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi, takich jak profilowanie DNA i analiza obrazu, naukowcy mają dziś możliwość zgłębiania zachowań zwierząt w sposób, jaki do niedawna był poza ich zasięgiem. Książka omawia kluczowe pojęcia związane z tymi badaniami oraz współczesne teorie w tej dziedzinie. Autor odwołuje się do przykładów zachowań przedstawicieli wielu gatunków zwierząt, od surykatek po ćmy, ukazując różnorodność zachowań oraz ich znaczenie dla przetrwania i rozmnażania. Wnikliwie omawia ewolucję zachowania zwierząt, rozwój zachowań u osobników, społeczności zwierząt oraz zachowania zbiorowe. Przytacza liczne przykłady analizując przyczyny, ich instynkt, uczenie się i kulturę bycia częścią społeczności.

Wszystkie te fakty przedstawione są z niezwykłą pasją, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Książka z popularnonaukowej serii „Krótki kurs” wydanej przez Oxford University Press, które w przystępny sposób przedstawiają szereg tematów z niemal każdej dziedziny.

Radioaktywni. Znane i mniej znane przypadki napromieniowania

„Radioaktywni. Znane i mniej znane przypadki napromieniowania”

Przez ponad 120 lat, czyli od momentu odkrycia radioaktywności, w naszym stosunku do niej zmieniło się naprawdę wiele. Kiedyś beztrosko używaliśmy toników mających w składzie rad i sodę atomową oraz towarzysko chodziliśmy na prześwietlenia rentgenowskie, by zobaczyć, co przyjaciele mają w środku. Dziś wiemy, że duże dawki promieniowania szkodzą, a radioaktywność może być wykorzystana w szczytnym celu do diagnozowania i leczenia raka. Chcesz zgłębić fakty związane z napromieniowaniem i szeroko rozumianą radioaktywnością, poznać jej potencjał oraz ryzyka, jakie niesie? Polecamy ten tytuł! To przegląd umyślnych czynów przestępczych związanych z radioaktywnością, ale też nieszczęśliwych wypadków oraz nieumyślnych ekspozycji. Autor z wielkim zaangażowaniem przedstawia kluczowe postacie związane z odkrywaniem i wykorzystywaniem promieniowania od wczesnego niewłaściwego użycia promieni rentgenowskich, przez Projekt Manhattan i katastrofę w Czarnobylu, po zatrucie Aleksandra Litwinienki w Londynie polonem-210.

Coraz lepiej. Dlaczego świat nie schodzi na psy

„Coraz lepiej. Dlaczego świat nie schodzi na psy”

Świetna książka otwierająca oczy na pozytywne zmiany, jakie zachodzą na świecie. „(...) wszyscy wiemy, że technologia jest coraz lepsza. Nie ma sensu, żebym tłumaczył, że odkurzacze lepiej się sprawdzają niż miotły, a jumbo jet zabierze cię na drugi koniec świata o wiele szybciej niż dorożka lub słoń. Mimo tych wszystkich technologicznych cudów większość ludzi wciąż sądzi, że świat jest dziś gorszy niż dawniej. Pomimo powszechnej dostępności zaawansowanych technologicznie zabawek wciąż wmawia się nam, że schodzimy na psy, że przyszłość jest tak przygnębiająca jak zawsze, że sprawy nie mają się tak dobrze jak za dawnych dobrych czasów (nieważne, czy te dawne dobre czasy to lata osiemdziesiąte, sześćdziesiąte, dwudzieste czy jakikolwiek inny okres).”

Pora to zmienić! Autor podchodzi z optymizmem do tematu i prezentując fakty udowadnia, że pomimo wielu wyzwań, z którymi się borykamy, świat idzie do przodu, a w nieustannej poprawie nie przeszkadzają nawet tak dramatyczne wydarzenia jak konflikty zbrojne czy rozwój nieznanych wcześniej chorób. Weź ze sobą na wakacje te książkę i daj się przekonać, że świat naprawdę jest fantastycznym miejscem, a czasy, w których żyjemy, są wyjątkowo dobre.

Żyj lepiej, kochaj mądrzej

„Żyj lepiej, kochaj mądrzej”

Terapia równoważeniem perspektyw postrzegania czasu polega na analizie perspektyw postrzegania czasu, czyli na ocenie, czy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kojarzą się pozytywnie czy negatywnie. Jeśli patrzymy na nie krytycznie, to dzięki bardziej pozytywnemu podejściu możemy zrównoważyć swój punkt widzenia i odzyskać harmonię w życiu. Dzięki tej książce poznasz podstawy terapii i dowiesz się, jak za jej pomocą rozwiązywać problemy i pracować nad relacjami. "Żyj lepiej, kochaj mądrzej" odkryje przed tobą możliwość wyzwolenia się od przeszłości i znalezienia prawdziwego szczęścia oraz sensu życia.

Zaletą książki jest to, że napisana jest prostym językiem. Spis treści

  • • Jak perspektywa postrzegania czasu wpływa na twoje życie?
  • • Jak twoja perspektywa postrzegania czasu skazuje cię na toksyczne relacje – i co możesz z tym zrobić?
  • • Skąd się biorą dręczyciele i ich ofiary?
  • • Ostracyzm – ostateczne odrzucenie
  • • Seks a perspektywy postrzegania czasu
  • • Wychowanie dzieci a perspektywy postrzegania czasu
  • • Jak stres wpływa na twoją perspektywę postrzegania czasu – i co możesz z tym zrobić?
  • • Szczęście i życie, które ma sens

Jesteś gotów skorzystać z tej okazji, poznać przepis na skuteczną zmianę perspektywy i dokonać pozytywnych zmian w swoim życiu? Jeśli tak – tak książka jest właśnie dla ciebie!

Co nas drażni, co nas wkurza

„Co nas drażni, co nas wkurza”

Czy zastanawiałeś się, dlaczego niektóre dźwięki, zapachy i zachowania innych ludzi tam bardzo cię irytują? Czy zauważyłeś, że cechy, które początkowo wydawały się nam atrakcyjne u nowego partnera, z czasem zaczynają nas drażnić? I czy istnieją wiarygodne, miarodajne irytomierze?

Joe Palca i Flory Lichtman wnikliwie analizują nasze reakcje na irytujące bodźce i wyjaśniają, dlaczego niektóre rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie mają większego znaczenia, tak bardzo nas denerwują. Autorzy sięgają do badań naukowych i teorii, aby zgłębić tę tematykę i odkryć, dlaczego zachowujemy się tak a nie inaczej, gdy obok nas lata mucha. Śmierdząca wydzielina skunksa czy zgrzyt kredy na szkolnej tablicy mają ze sobą więcej wspólnego niż myślisz.

To książka pełna naukowych faktów opisanych w przystępny sposób, której przeczytanie pozwoli ci lepiej zrozumieć własne reakcje na irytujące bodźce i zapanować nad nimi.

Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie

„Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”

Nawyki są jak druga natura. Dlatego lepiej poznać ich moc. Autor książki, Charles Duhigg przytacza liczne przykłady, które dowodzą, że świadomość, zrozumienie i zmiana nawyków mogą pomóc nam osiągnąć nasze cele. Książka opiera się na dogłębnych badaniach naukowych nad działaniem nawyków i pokazuje, jak te mechanizmy mogą być wykorzystane w różnych dziedzinach, takich jak marketing, organizacja kampanii promocyjnych, reorganizacja przedsiębiorstw czy usprawnienie działania placówek zdrowia. Zmiana nawyków, nawet drobna, może prowadzić do spektakularnych sukcesów

Dowiedz się, jak zaledwie jedna reklama przekonała Amerykanów do codziennego mycia zębów, jak Starbucks osiągnął światowy sukces oraz dlaczego pływak Michael Phelps wygrywał najbardziej prestiżowe zawody płynąc na oślep.

"Siła nawyku" została uznana za jedną z najlepszych książek roku przez The Wall Street Journal i Financial Times. Zdobyła ogromną popularność, znajdując się na czołowych miejscach listy bestsellerów New York Times przez ponad 40 tygodni. Została przetłumaczona na 31 języków. Nie ma lepszych rekomendacji!

“Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka"

Joel L. Schiff w prosty i przystępny sposób wyjaśnia zasady królowej nauk, ukazując jej znaczenie w mikroświecie cząstek atomowych, mrówek, fraktali, a także w makroświecie galaktyk i nieskończoności. Książka przybliża liczby niewymierne i urojone, a także ukazuje prawdziwą rolę matematyki w badaniach makro- i mikroświata. Niewątpliwym atutem tej publikacji są "eksperymenty myślowe", dzięki nim można dowiedzieć się, jak zmierzyć prędkość światła za pomocą kuchenki mikrofalowej czy wykorzystać teorię względności przy korzystaniu z GPS.

Autor, Joel L. Schiff, jest cenionym profesorem matematyki i biologii molekularnej na renomowanych uniwersytetach w Kalifornii, Nowej Zelandii i Nowym Jorku. Jego olbrzymia wiedza i pasja sprawiają, że "Matematyczny wszechświat" to książka, która z pewnością rozwinie twoje horyzonty i pobudzi ciekawość.

Gra na giełdzie. Podręcznik początkującego inwestora

„Gra na giełdzie. Podręcznik początkującego inwestora”

Chcesz świadomie podejmować decyzje inwestycyjne, zarabiać aktywnie lub pasywnie, zadbać o finanse swojej rodziny i zapewnić sobie dobrą sytuację finansową na przyszłość? Ta książka jest dla ciebie!

Poradnik wyjaśnia skomplikowane zagadnienia związane z inwestowaniem na giełdzie w sposób przystępny i zrozumiały dla początkujących inwestorów. Autorzy skupiają się na inwestycjach giełdowych, ale omawiają również rolę obligacji jako narzędzia ochrony kapitału przed inflacją.

To obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy mają dylemat, co zrobić ze swoimi oszczędnościami. "Gra na giełdzie" to pozycja wciągająca od pierwszej strony.

Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków

„Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków”

Ta książka to przypomnienie o zapomnianych autorach zwariowanych przyrządów, dziwacznych opisów przyrody, o naukowcach pragnących zawładnąć przestrzenią powietrzną, którzy budowali maszyny latające i o takich, którzy interesowali się wytwarzaniem złota z różnych metali. Historia nauki pełna jest tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Autor ukazuje ją nie tylko w kontekście sukcesów, ale także bada jej ślepe uliczki, dziwactwa, odsłania kulisy paranauki oraz cechy osobowości ludzi, którzy potrafili przez całe życie optymistycznie wierzyć w poznawalność i możliwość ujarzmienia świata. Prawdziwa skarbnica ciekawostek! Trochę jak wyprawa w krainę baśni. Idealna na urlop.

“Wojna przyszłości. W obliczu nowego globalnego pola bitwy"

Ekspercka analiza generała armii amerykańskiej dotycząca tego, jak technologie zmieniają właściwie każdy aspekt prowadzenia wojen i konfliktów zbrojnych. "Wojna przyszłości. W obliczu nowego globalnego pola bitwy" odpowiada na palące i szalenie aktualne pytanie: jak rządy państw, organizacje, decydenci, politycy czy naukowcy powinni reagować na niekontrolowany rozwój technologii wojennych, który ma miejsce na różnych polach walki, w tym także w cyberprzestrzeni? I czy już nie jest na to za późno? To apel o rozpoznanie braku etyki i człowieczeństwa w coraz bardziej autonomicznych i zdalnych formach prowadzenia wojen. Pozycja popularnonaukowa i odważymy się napisać - obowiązkowa.

Życzymy udanego urlopu i przyjemnej lektury!

Zobacz część 1 „Ciekawa książka na urlop”

Blog

Najnowsze artykuły: