MENU

3 książki Young Adult, które musisz przeczytać tego lata!

14.07.2023 | czas czytania: 3 minuty3 książki Young Adult, które musisz przeczytać tego lata!

Literatura dziecięca i młodzieżowa była, jest i najpewniej będzie jeszcze długo jednym z najchętniej czytanych gatunków przez czytelników. Niezależnie od wieku, lubimy zanurzać się w świecie młodych bohaterów i sięgać po ich przygody, skierowane głównie do najmłodszych odbiorców. W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się książki Young Adult oraz New Adult. Czym się one charakteryzują?

Young Adult i New Adult - co to jest?

Literatura Young Adult skierowana jest do odbiorców w wieku 12-18 lat. W powieściach YA poruszane są problemy i doświadczenia wspólne dla czytelników z tego przedziału wiekowego, dotyczące przyjaźni, zauroczeń, pierwszych związków, dorastania, a także poszukiwania własnej tożsamości. Są to najczęściej powieści obyczajowe i romanse, ale także wśród pozycji Young Adult znajdziemy kryminały oraz fantastykę.

Z kolei książki New Adult tworzone są dla osób wchodzących w dorosłość, czyli czytelników w wieku 18-30 lat, rozpoczynających nowy etap swojego życia, zmagających się z pierwszymi dorosłymi problemami, takimi jak poszukiwania pracy, wybór kierunku studiów czy wyprowadzka z rodzinnego domu. Literatura New Adult jest szerszą kategorią niż Young Adult, gdyż łączy zarówno tematykę prozy nastoletniej, jak i tej skierowanej do dorosłego odbiorcy.

Literatura młodzieżowa - najpopularniejsi autorzy i wydawcy

W Polsce działa wiele wydawnictw oraz imprintów, specjalizujących się w literaturze Young Adult i New Adult. Są to m.in. Wydawnictwo BeYA (Grupa Helion), We Need YA (Wydawnictwo Poznańskie), Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo NieZwykłe, YA! (Grupa Wydawnicza Foksal), Books4YA (Zielona Sowa) oraz You&YA (Muza).

Dużą popularnością wśród czytelników cieszą się młodzieżowe serie autorek: Weroniki Anny Marczak oraz Marty Łabęckiej. Pierwsza z nich stworzyła "Rodzinę Monet" - kilkutomową opowieść o Haille Monet, nastolatce, która nagle traci najbliższe osoby - mamę oraz babcię. Ta tragedia znacząco wpływa na życie głównej bohaterki, która wyprowadza się z rodzinnego domu i trafia pod opiekę… swoich 5 przyrodnich braci, o których nie wiedziała wcześniej. Seria "Rodzina Monet" Weroniki Anny Marczak to opowieść o dojrzewaniu, pokazująca ogromne znaczenie wsparcia rodziny.

Natomiast Marta Łabęcka debiutowała powieścią "Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię", która jest pierwszą częścią historii Josephine, wzorowej dziewczyny z dobrego domu, oraz Chase'a, chłopaka będącego przeciwieństwem Josephine. Z pozoru tej dwójki nastolatków nie łączy nic poza miejscem zamieszkania i szkołą. Jednak gdy trafiają na siebie przypadkiem, okazuje się, że łączy ich wiele podobnych tajemnic oraz problemów, z których głównym jest… samotność. Dwa kolejne tomy - "All of Your Flaws" oraz "Despite Your (im)perfections" - są kontynuacją historii Josephine oraz Chase'a.

3 książki Young Adult na lato

Każdego lata płakałam

„Każdego lata płakałam”

Autor: Natalia Fromuth

Dlaczego najcieplejsza pora roku głównej bohaterce powieści Natalii Fromuth kojarzy się wyłącznie z płaczem? Diana Sparks, miłośniczka teatru, marzy o wystawieniu swojej sztuki na londyńskich scenach teatralnych. Każdego lata otrzymuje odmowne decyzje, jednak wakacje poprzedzające ostatnią klasę szkoły średniej przynoszą przełom.

Diana będzie mogła wystawić swój dramat, jednak czy faktycznie będzie to dla niej dobra wiadomość? Czy będzie mogła zrealizować swój projekt na własnych zasadach? Czy to lato też skończy się płaczem?

The Wave

"The Wave"

Autor: Monika Rutka

Bohaterem powieści jest młody weteran wojenny, Herman Jones, który postanawia kontynuować służbę dla kraju. Decyduje się wstąpić do brytyjskiej policji, a na początku nowej drogi ma pomóc mu wpływowy znajomy ojca, Clarence Langford. Podczas wspólnej kolacji Herman poznaje córki Clarence’a, Janette i Florence. Zaskakujące zdarzenia tego wieczoru spowodują, że Jones będzie musiał podjąć najtrudniejszą decyzję w swoim życiu…

My Beloved Monster

„My Beloved Monster”

Autor: Marta Łabęcka

Opowieść o mieszkańcach Norwood, małego, nudnego miasteczka w Karolinie Północnej, którzy wiedzą o sobie wszystko. Czas upływa im spokojnie, aż do dnia, w którym Chadwick Myers postanowił wymierzyć broń w swoich najlepszych szkolnych przyjaciół. Podejrzaną jest także jego dziewczyna, Holly Wilson, która tego dnia była nieobecna. Co się kryło za straszliwym czynem ukochanego Holly? Czy Chadwick Myers naprawdę był takim potworem, za jakiego mają go mieszkańcy Norwood? Czy dziewczynie uda się dotrzeć do prawdy?

Blog

Najnowsze artykuły: