MENU

Branżowe publikacje dla HRowca. TOP 5 książek o zarządzaniu zasobami ludzkimi od PWN

30.06.2023 | czas czytania: 4 minutyBranżowe publikacje dla HRowca

HR, czyli Human Resources, to dział w organizacji, który zajmuje się zarządzaniem ludźmi. Jego głównym celem jest dbanie o pracowników i zapewnienie, by mieli wszystko, czego potrzebują, aby skutecznie wykonywać swoje obowiązki. HR w wielkim skrócie zajmuje się także rekrutacją, onboardingiem, procedurami, wsparciem rozwoju zawodowego pracowników, relacjami między nimi, a także zarządza wynagrodzeniami. To bardzo dużo różnorodnych obowiązków, a ponieważ wiążą się one z ludźmi, praca w tym obszarze wymaga m.in. ogromnego wyczucia, wiedzy psychologicznej, empatii, dyskrecji, umiejętności rozwiązywania problemów oraz umiejętności dyplomatycznych.

Jednocześnie jest to praca niezwykle ciekawa i różnorodna. Pozwala nieustannie rozwijać się zawodowo, ale też wnosić wartość zarówno dla pracowników, jak i organizacji jako całości.

Oto nasza krótka lista inspirujących książek dla HRowca, które dostarczą ci wiedzy o najnowszych trendach i rozwoju w dziedzinie. Warto mieć je na swojej półce!

„Sztuka

„Sztuka feedbacku. Jak korzystać z potencjału informacji zwrotnej?”

Autor: Grzegorz Radłowski
Seria: Marketing PWN

Sztuka udzielania informacji zwrotnej, czyli feedbacku, jest niezwykle ważna dla pracowników działów HR z kilku powodów: pozwala utrzymać wysoki poziom kompetencji, efektywność w obsłudze pracowników, ich rozwój, ale także, co bardzo istotne – pozwala budować relacje i zaufanie. Otwartość na feedback i umiejętność wysłuchania innych są kluczowe dla efektywnej współpracy i rozwoju relacji właśnie. Polecamy wyśmienitą pozycję pozwalającą odnaleźć się w bardzo zróżnicowanych sytuacjach. Autor podpowiada, jak udzielać informacji bardziej doświadczonym pracownikom, ale także millenialsom. Prezentuje różnorodne modele udzielania feedbacku z greenfeedbackiem na czele, proponując szereg ćwiczeń oraz pytań do samodzielnego namysłu i zostawiając czytelnikowi przestrzeń do odniesienia prezentowanych tez czy wyników badań do jego własnej działki. W książce aż iskrzy od wyrazistych przykładów i inspirujących analiz, a autor z dużą otwartością serwuje szeroki wachlarz metod, pozwalając każdemu wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Scaling Up - Wynagrodzenia. 5 zasad efektywnego wynagradzania pracowników

„Scaling Up - Wynagrodzenia. 5 zasad efektywnego wynagradzania pracowników”

Autor: Verne Harnish, Sebastian Ross
Seria: Scaling Up

Czy potrafisz klarownie wytłumaczyć, dlaczego niektórzy pracownicy twojej firmy mają takie, a nie inne zarobki? Czy wiesz, dlaczego przyznanie podwyżki jednemu pracownikowi spowoduje, że inni zaczną przychodzić do ciebie lawinowo z prośbą o to samo? Czy dobrzy pracownicy twojej firmy odchodzą do konkurencji z powodów finansowych? Oto doskonałe źródło informacji dla każdego specjalisty HR! W tej niezwykle praktycznej książce autorzy przedstawiają 5 zasad projektowania skutecznych systemów wynagrodzeń, opatrzonych wieloma przykładami małych, średnich i dużych firm z różnych branż. Dowiedz się, jakich błędów unikać podczas tworzenia planów wynagrodzeń, jak podejść do tego psychologicznie, na co uważać przyznając indywidualne premie i czy grywalizacja to dobry pomysł.

Scaling Up - Wynagrodzenia. 5 zasad efektywnego wynagradzania pracowników

„Talenty w firmie. Czyli jak rekrutować i motywować najlepszych”

Autor: Wojciech Daniecki
Seria: SERIA HR

Świetny poradnik adresowany do pracowników działów HR. Jeśli prowadzisz rekrutacje, szukając kandydatów potrafiących myśleć innowacyjnie, dzięki tej książce poznasz narzędzia, które wspomagają proces wyławiania i utrzymywania takich pracowników oraz modele pozwalające zarządzić wiedzą utalentowanych i zapewnić ich ciągły rozwój. Znajdziesz tu też konkretne wskazówki, jak przebudować system motywacyjny w firmie, aby stymulować twórczość, jak motywować utalentowanych oraz jak opracować kilkuletnie plany rozwoju zawodowego dla pracowników posiadających wyjątkowe umiejętności i kwalifikacje.

HR Business Partner. Rola - Filary – perspektywy

„HR Business Partner. Rola - Filary – perspektywy”

Redakcja naukowa: Karina Popieluch
Seria: SERIA HR

Kim jest HR business partner i czym się zajmuje? To profesjonalista działu zasobów ludzkich pełniący rolę strategicznego partnera biznesowego dla innych działów i zarządu organizacji. Głównym działaniem HR Business Partnera jest wspieranie celów strategicznych firmy poprzez efektywne zarządzanie kapitałem ludzkim. Jest to jednak rola wciąż na polskim rynku mocno niedookreślona. Doświadczeni praktycy, ale też studenci, cały czas szukają informacji, które wyjaśniałyby teoretyczne aspekty roli HR Business Partnera oraz konkretne kompetencje na tym stanowisku. Poszukują przykładów, najlepszych praktyk i źródeł inspiracji. A to wszystko daje ta fantastyczna książka! Jej autorami są wybitni praktycy, którzy, bazując na swojej szerokiej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu, stworzyli prawdziwe kompendium wiedzy dla HR Business Partnera.

W publikacji znajdziesz:

  • - przegląd wiodących koncepcji roli i kompetencji HR Business Partnera na przestrzeni ostatnich 20 lat oraz modeli, głównych założeń i inspiracji do tworzenia własnych rozwiązań, 
  • - fundament merytoryczny, od ogólnej koncepcji organizacji i jej operacjonalizacji, poprzez strategię HR, do elementarnej wiedzy w zakresie klasycznego cyklu życia pracownika,
  • - aktualne trendy, współczesne koncepcje, metody i narzędzia, studium przypadku ich wdrożenia oraz przyszłość funkcji HR.

„Derekrutacja

„Derekrutacja czyli jak skutecznie rozwiązać stosunek pracy”

Autorki: Lucyna Brayshaw, Anna Chrobot, Ewa Konior
Seria: SERIA HR

Proces derekrutacji, czyli rozstania się z pracownikiem lub zwalnianie pracownika, niewątpliwie jest trudnym zadaniem najeżonym wieloma zagrożeniami. Jakie działania prewencyjne można podjąć już na etapie zawierania umowy o pracę, jak rozstać się z pracownikiem podlegającym szczególnej ochronie i co w sytuacji fuzji czy przejęć? Ten praktyczny poradnik pokaże ci, jak przeprowadzić proces derekrutacji, nie popełniając błędów i nie narażając firmy ani na koszty sądowe ani na utratę wizerunku dobrego, pożądanego pracodawcy. To niezbędne źródło wiedzy dla organizacji skupiających i reprezentujących interesy pracodawców oraz dla tych reprezentujących prawa pracownicze.

Polecamy także:

Blog

Najnowsze artykuły: