MENU

Letnie czytelnicze perełki – książki, które warto przeczytać w wakacje

25.07.2023 | czas czytania: 4 minuty


Wyjątkowe książki na prezent urodzinowy – te pozycje wywołają łzy wzruszenia!

Czy jest coś lepszego niż spokojne, leniwe popołudnie spędzone na plaży albo w ogrodzie, kiedy akompaniuje Ci szelest przewracanych stron? Prawdopodobnie nie! Lato to najlepszy czas, aby pochłaniać książkę za książką, przeżywać zawracające w głowie romanse albo zatopić się w fantastycznych, niekonwencjonalnych światach. Co warto przeczytać w wakacje? Sprawdź nasze propozycje i wybierz coś dla siebie!

Romantyczne powieści idealne na letnie wieczory

Wakacyjna aura budzi w nas tęsknotę za przygodą. Niezależnie od tego, czy na co dzień jesteś poważnym prezesem firmy i chodzisz pod krawatem, czy może energiczną studentką, która po zajęciach wskakuje na hulajnogę i pędzi na lekcje gry na ukulele, romantyczne powieści to coś, co zdecydowanie powinno się znaleźć w Twojej aktówce albo plecaku. Żar uwiecznionego drukiem romansu, wątpliwości i wielkie uczucia, zaskakujące zwroty akcji – daj się ponieść wciągającej, romantycznej literaturze i spędź z dobrą książką przynajmniej kawałek wakacji.

Potrzebujesz podpowiedzi? Znajdziesz u nas mnóstwo interesujących pozycji, które idealnie pasują do tej idyllicznej scenerii. Jedną z nich jest „Przystanek Toskania”. Tytuły zawierające nazwy włoskich regionów, miast czy miasteczek od razu sugerują: największe miłości rozkwitają w towarzystwie drzewek pomarańczowych i smakują słodko jak klasyczne gelato!

O czym jest książka Katarzyny Janus? Kiedy Julia zostaje bez ostrzeżenia opuszczona przez męża, zaczyna wątpić, czy czeka ją jeszcze cokolwiek dobrego. A jednak! Kobieta postanawia spełnić swoje największe marzenie i przeprowadza się do Włoch. Mamma mia! Reszty możemy się domyślać.

Podróż w odległe zakątki świata

Migot

A nawet w inne strefy klimatyczne! Niektórym z nas ulgę w upale przynosi tylko klimatyzacja i zimne napoje. Inni idą o krok dalej: gorące lat to czas, w którym sięgają po opowieści z okolic bieguna. Jeśli i Ty chwytasz się takich sposobów, zapamiętaj ten tytuł: „Migot".

Reportaż Ilony Wiśniewskiej to (kolejna w jej dorobku) podróż na skutą lodem Grenlandię. Autorka poznaje zwyczaje setek mieszkańców północnej Grenlandii, którzy żyją tak samo, jak ich przodkowie. Nawiązanie relacji z Inughuitami wymagało od niej ogromnej otwartości oraz cierpliwości – była w końcu Europejką w krainie polarnych myśliwych. Niesamowita opowieść czasami mrozi krew w żyłach, a każda strona sprawia, że przechodzą nas dreszcze.

Lekkie i zabawne teksty na błogie dni na plaży

Co warto przeczytać w wakacje? Na wakacje polecają się lekkie, humorystyczne książki, które wywołają jeśli nie salwy śmiechu, to przynajmniej wesołe prychnięcia. Co wybrać? Przykładowo dwie legendarnie książki Marii Czubaszek, „Na wyspach Hula-Gula” i „Dziewczyny na ścianę i na życie” po raz pierwszy zgromadzone w jednym zbiorze pt. „Wszyscy jesteśmy nienormalni". Słynąca z wnikliwych obserwacji oraz ciętego poczucia humoru Czubaszek przybiera tu różne postaci: jest panem z wąsami, pracuje w branży usługowej, przywdziewa mundur zamiast ubrań cywilnych, staje się rubasznym dziadkiem. W każdej z tych odsłon widzimy jednak osobowość autorki. Maria Czubaszek jest tu w znakomitej formie, ironizując oraz wytykając nasze błędy i przywary. .

Fantastyczne opowieści dla miłośników dobrego humoru

Szukasz dalej? Felietony to niekoniecznie Twoja bajka? Mamy dla Ciebie zatem coś zupełnie innego: powieści fantastyczne i niesamowicie humorystyczne. Jeśli jeszcze nie znasz Pratchetta, koniecznie zapisz sobie to nazwisko. Jego najsłynniejsze dzieła to powieści z serii Świat Dysku. To unikalne uniwersum, w którym magia łączy się z absurdem, a świat jest płaski i wsparty na czterech słoniach, które z kolei stoją na skorupie gigantycznego żółwia. To miejsce, które burzy konwencje i zasady naszej rzeczywistości, oferując niekończące się możliwości dla intrygujących i niespodziewanych zwrotów akcji.

Kroniki Jakuba Wędrowycza

Pratchett jest mistrzem satyrycznego humoru. Jego dowcipne obserwacje, prześmiewcze portrety stereotypów i zabawne dialogi sprawiają, że czytelnik nieustannie się śmieje. Każda książka z serii jest pełna humoru, który nie tylko bawi, ale i zmusza do myślenia.

Jeżeli wolisz coś z naszego rodzimego podwórka, koniecznie sprawdź prozę Andrzeja Pilipiuka. „Kroniki Jakuba Wędrowycza” mieszają elementy fantastyczne, takie jak magia, demony i inne istoty nadnaturalne, z realiami polskiej wsi. To czyni je intrygującymi dla czytelników, którzy cenią sobie nietypowe podejście do gatunku. Ponadto książki są pełne sarkastycznego i czarnego humoru. Wędrowycz jest postacią niepowtarzalną – kłusownikiem, podróżnikiem w czasie, ale i lokalnym kąśliwym „filozofem”. Jego błyskotliwe riposty i niekonwencjonalne podejście do życia często prowadzą do absurdalnych i humorystycznych sytuacji.

Planujesz letni wypoczynek? Nie rób sobie wakacji od czytania! Schowaj telefon do szuflady, zamknij laptopa – dzięki wciągającej lekturze zapomnisz o codzienności.

Blog

Najnowsze artykuły: